Suureksi riemukseni huomasin, etten löydä synonyymia sanalle iltapäivä!
Nyt hyppynarun päät yhteen ja miettimään vaihtoehtoja vuorokaudenaikojen nimityksille. Mitä tyhmempi ehdotus, sitä parempi. Hyvätkin otetaan huomioon.
Ilta on ehtoo, muita?
Nyt hyppynarun päät yhteen ja miettimään vaihtoehtoja vuorokaudenaikojen nimityksille. Mitä tyhmempi ehdotus, sitä parempi. Hyvätkin otetaan huomioon.
Ilta on ehtoo, muita?
Vastaukset 14
Vanhimmat
Murteista löytynee herkullisia, osaajat esiin.
Iltapäivä: ehtoopäivä
Aamu: huomen, koi, sarastus
Hyvää postmeridiaanista vuorokaudenaikaa kaikillen!
Päivä, päivyt ja päivänkehrä ovat vanhastaan aurinkoa merkinneitä sanoja.
Hiljaa hiihtikin Hilja Haahtikin ja kaipaili päivyttä paistamaan hellien Pohjan kylmälle hangellen.
Liedinluritus löytyypi niinkin mediterraanisesta sivustosta kuin
http://www.italianopera.org/lieder/l223950.htm
afternooni
liittyykö naisen fysiologia jotenkin aiheeseen?
ysisoinnun jälkeen
klo 1 j.p.p.
kirjoitettiin aikoinaan, mutta tuskinpa kukaan oikeasti käytti termiä "jälkeen puolenpäivän".
Sudenhetki. Se on aamuyöllä, siinä klo 4-5. Silloin "käy pimeys päälle lailla pommikonelaivueen".
Merenkulkijat elävät 4 tunnin jaksoissa, vahtivuoroissa. Aamuöinen vahtivuoro tunnetaan koiravahtina, mutta eri lähteiden mukaan koiravahti voi olla joko klo 0:00–4:00 tai klo 4:00–8:00.
Olin itse koiravahdissa toista viikkoa yhteen pötköön tuossa joulun ja uudenvuoden maissa. Hauvan isäntäväki oli lennähtänyt maihin lämpöisempiin.
Eikös ehtoo ole murresana?
Onko lainkaan välttämätöntä, että kaikilla sanoilla olisi synonyymeja? Iltapäivä on iltapäivä, eikä nähdäkseni tarvita sävyjä. Sitä paitsi ne vain sekoittaisivat selvää asiaa.
"eikä nähdäkseni tarvita sävyjä"
Niin, sävyt ovat ihan yliarvostettuja. ;)
Kyllä minä harrastan sävyjä, sehän on kielen rikkautta. Mutta iltapäivä... Sävyttäminen kai tässä tarkoittaisi kellonaikojen erilaisuutta. Iltapäivää voisi olla esimerkiksi klo 14-17, ehtoopuolta klo 12-18 jne. Mutta kuka jaksaisi muistaa kaikki nuo kellonajat. Käytännössä kaikki ilmaukset tarkoittaisivat samaa epämääräsitä ajanjaksoa. Ei välttämätöntä.
iltapäivä = alkuväsymyksen aika,
nukkumatin liian aikainen ryntäys,
viimeinen kahvitauko ennen illallista,
päiväunten aika,
salaisten rakastavaisten iltahetki
...........
Jälkkem bualembäevä.