1. En halua aina leipoa itse, monesti tekee mieli ostaa esim. korvapuusteja kaupasta.
2. En kuulu siihen 20 prosentin vähemmistöön, jolle nykyään kaikki leivonnaiset tehdään eli laktoosi-intolerantikkoihin.
3. Mistä ihmeestä saisin kunnon kahvipullaa, jossa on MAITOA ja VOITA?
2. En kuulu siihen 20 prosentin vähemmistöön, jolle nykyään kaikki leivonnaiset tehdään eli laktoosi-intolerantikkoihin.
3. Mistä ihmeestä saisin kunnon kahvipullaa, jossa on MAITOA ja VOITA?
Vastaukset 5
Vanhimmat
sellainen pulla joka on leivottu laktoosittomalla maidolla ja voilla kun ns, laktoosia sisältävä niistä et kyllä huomaa mitään eroa. yleensähän kaupan pullat on leivottu vettä ja margariinia käyttäen mikä tietysti johtuu siittä että saadaan kustannus hinta pysymään alhaisena. paras vaan leipoa itse kunnon aineista jos todella hyviä korvapuusteja kaipaat, niitä et kaupan hyllyiltä löydä tänäpäivänä..
kun tulee hyviä puusteja, vaikka tehen veteen yms.
Kaupasta parhaita korvapuusteja löytyy varmaankin jostain paistopisteestä, mutta eihän ne ole mitään omatekemiin verrattuna.
Toinen vaihtoehto, mistä saisi varmasti parempaa pullaa,(jos et asu ihan kauhean pienellä paikkakunnalla) voisi olla joku paikallinen leipomo tai kahvila joka tekee itse pullansa. Monesta paikasta saa ostaa mukaankin.
Kiinnostaisi tietää paljonko olisitte valmiita maksamaan kohtuullisen kokoisesta korvapuustista, joka on leivottu maidolla (kermalla) ja voilla sekä huippuhyvillä jauhoilla käsityönä. Kaupan tiskissä (irtomyynti) esim. Vaasan korvapuusteille, jotka on leivottu vedellä ja margariinilla (ja ovat melko mauttomia ja kuivakkaita) tulee hinnaksi (kilohinnalla) noin 0,80-0,85 €/ kipale. Jos esim. paikallinen kotileipomo myy vaikkapa torilla asiallista korvapuustia jossa kunnon raaka-aineet, niin missä kulkee hinnan kipuraja. Paljonko enemmän ihan oikeasti olette valmiita puustista maksamaan. Saman 0,80 € vai enemmän? Nimittäin kunnon aineista käsin leipoen ja myyntikulut huomioon ottaen ei katetta tuolla 0,80 € (sis. alv 17%) hinnalla jää oikeastaan ollenkaan. Tähän galluppiin toivoisin vastauksia. Ostatteko muuten koskaan pullaa torilta? Kauppojen tiskiin ei pienleipomo kovin pienillä kynnysrahoilla nimittäin pääse? Saman kysymyksen voisi tietysti esittää muidenkin leivonnaisten kohdalla.
täällä jyväskylässä pääsee ilman kynnysrahoja,kunhan vaan tuotteet ovat aitoja.Pikkusen joskus mietityttää torilla missähän ne pullat on leivottu ainakin siellä maalaispöydässä.