Puukaasuttimet autoihin!

Finnish man gives his Chevrolet eco-friendly makeover to run on wood chips
Väännä tuosta sitten vitsiä...justhan sodat loppui ja saatiin bensaa
http://www.dailyindia.com/show/435042.php
5468
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Ajeltiinhan mekin Somerolla vuoden 1929 Letukalla jossa oli häkäpönttö lavalla.
Vappuisin siinä muuten päät kääty.
Tosin ajettiin bentsiinillä kun kuulemma autokuski tulee hulluksi käyttäessään puukaasua, ja mäkeäkään ei pääse ylös kuin peruuttamalla.
Kauankohan auton käynnistäminen kestää, saatiin sodanaikaiselta autokuskilta sennaikainen käyttö-opas, mielenkiintoista luettavaa, ois pitänyt älytä ottaa siintä kopiot.
Eiköhän nuo ala kohta lisääntynään, etenkin jos on luvassa lujasti subventioita.
Joko ovat eduskunnassa päättäneet pitääkö sen toimia risuilla vai pilkkeillä.

Äänestä

Niim tosiaakin liikuin joskus siellä teilläpäin häkäpönttö-autolla vm 29.
Kun se vietiis katsastukseen Salon katsatusasemalle niin sitä ei laitettu jarrudynamometriin, jarrutkin olivat jotkuin halavatun punejarrut ja iskuvaimentimet nahanpalat jousipakan välissä.
Leima tuli katsastamatta, mutta katsastusmiehet ryntäsivät ulos ottamaan valokuvia.

Äänestä
  • Tää on niin hauskaa että pitää lisätä:
    Mainitsemani auto oli huomattavasti vanhempi kun nykytieteen kehittämä
    viimeistä huutoa oleva Chevrolet el Kamiina.
    http://www.ekomobiili.fi/Tekstit/kirjaesite.pdf

    Ekohipin unelma-auto.

    Äänestä

Sähköpelle ja multinikkihörhö näyttäisivät viettäneen koko tämänkin upean ja lämpimän kevätsunnuntain neljän seinän sisällä hörhöilemässä huuhaa-paskaa. Mutta eipä se muuta millään tavalla niitä faktoja, että ilmasto lämpenee ihmiskunnan tupruttelujen takia, jäätiköt sulavat, merenpinta nousee jne?

http://climate.nasa.gov/keyIndicators/
http://climate.nasa.gov/evidence/
http://climate.nasa.gov/causes/

http://ilmatieteenlaitos.fi/ilmastonmuutos/
http://ilmatieteenlaitos.fi/ilmastonmuutoskysymyksia

Äänestä

Kommentoi aloitusta


z kirjoitti:

Finnish man gives his Chevrolet eco-friendly makeover to run on wood chips
Väännä tuosta sitten vitsiä...justhan sodat loppui ja saatiin bensaa
http://www.dailyindia.com/show/435042.php

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu