Perussuomalaisten tiedepolitiikka

Korevu

On ainakin yksi tieteellinen / teknologinen asia, joka liittyy epäsuorasti perussuomalaisten agendaan ja yhteiskunnalliseen linjaan:

Koska perussuomalaiset pyrkii vähentämään ruotsin kielen opetusta ainakin jonkun verran(lähemmäs Eurooppalaista tasoa), tulee hieman syytä korvata sitä jollain. Tärkein korvaamisen keino voisi olla konekääntäminen. Jo nyt lienee joku ilmainen suomi-ruotsi ja ruotsi-suomi konekääntäjä netissä, mutta tietääkseni ei ole mitään ilmaista tietokoneelle tai älypuhelimelle otettavaa ohjelmaa joka on riippumaton netistä. Ja jos se ilmaisversio kääntää englannin kautta, käännöksen laatu huononee entisestäänkin.

Konekääntämisessä on paljon parantamisen varaa ja on hyvät syyt arvata, että erityisesti suomen ja ruotsin välisessä konekääntämisessä on paljon parantamista.

Tämän ajatuksen voi ottaa esim. markkinavihjeenä siitä miten vaalitulos tulee vaikuttamaan tietynlaisen konekääntämisen kysyntään.

Tai voi pohtia sitä, että jos pienikin osa ruotsin opetukseen käytetyistä resursseista suunnattaisiin suomi-ruotsi konekäännösohjelmien kehittämiseen, niin miten paljon parempia käännösohjelmia meillä tulisi olemaan ja vieläpä ilmaiseksi open source eli avoin lähdekoodi -muodossa. Voi jotenkuten kuvitella, että sellaisen konekäännösohjelmiston kehittämisen edistäminen olisi osa perussuomalaisten tiede- ja teknologiapolitiikkaa.

Linkitän tämän viestin "perussuomalaiset" -foorumilta ja myös "yleistä ohjelmoinnista" -foorumilta.

4

180

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hakrute4

      Tai vähennetäänkö turhan tai turhaksi katsotun tieteen tukemista verorahoilla. Esim. CERN in hiukkaskiihdyttimet ja siihen liittyvät säieteoriat ym. yhtenäisyysteoriat, aurinkokunnan ulkopuolinen astronomia, esoteerinen matematiikka, kirjallisuustiede, naistutkimus...

      • Turhaako?

        Perustelisitko vielä miksi hiukkaskiihdyttimistä ja aurinkokunnan ulkopuolisesta tutkimisesta pitäisi luopua? Ymmärrän kyllä että joitain saattaa sellaiset asiat pelottaa, joita oma pieni pää ei ymmärrä. Mutta tämä ei ole peruste lopettaa tutkimusta.


    • sssuuss

      Persuista ja tieteestä ei kannata puhua yhdessä,

    • Ei mitään pakkoruotsia. Suomi on julistettava yksikieliseksi maaksi. On jo aika irrottautua vuosisataisen tyrannian kahleista.

      Pakkoruotsin tilalle sitten joku muu kieli. Suurempi maailmankieli, ei mitään kääpiökieltä. Jos jossakin ylimääräistä rahaa riittävästi löytyy, niin olkoon ruotsi vapaaehtoisena kielenä niille, jotka sitä kuvittelevat joskus tarvitsevansa.

      Suomen julistaminen yksikieliseksi maaksi säästää valtavasti rahaa. Ja loppuu se muitten valtioitten pilkka, kun häntä heiluttaa koiraa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kajaanissa on kadoksissa 27vuotias nainen.

      Poliisin tiedoteessa on ,että 1.9.2026 katosi kajaanissa 27vuotias nainen. Kuva löytyy ja tiedot pituudesta ,iästä yms.
      Kajaani
      29
      1216
    2. Onko ankeampaa kyläpahasta kuin Haapavesi?

      Koiria kidutetaan, mustalaiset vie invaparkit, makkarakastike on finedining, kylät kuolee pois, nuoret häipyy pois ja ke
      Haapavesi
      58
      1005
    3. Mies sun käytös satutti...

      Mahdatko sitä ymmärtää...😔 Olisipa kaikki mennyt hyvin. Vaikea tästä on enää mitään ihanaa rakentaa.
      Ikävä
      63
      933
    4. Sukunimesi eka kirjain?

      🤗
      Ikävä
      54
      883
    5. Mies tykkään edelleen sinusta

      Harmittaa vaan tämä tilanne. Tai se kun ei ole mitään tilannetta.
      Ikävä
      51
      771
    6. 65
      748
    7. Haluatko mies mennä naimisiin melko pian, ku ollaan kohdattu?

      Mä haluaisin mennä mahdollisimman nopeesti....💍
      Ikävä
      81
      706
    8. Tönölän hukkaputki

      Tönölään rakennettiin kunnon hukkaputki verorahoilla. Ihmettelin tätä mökki sekamelskaa jo alunperin, Eikö tuollainen le
      Kuhmo
      38
      678
    9. Kerro vain.

      Lipsauta johtolanka...
      Ikävä
      82
      672
    10. Ei mitään käytöstä

      Ei Jumalauta. Videoidaan kun jollain hengenvaarallinen tilanne. Ja laitetaan nettiin. VITTU HÄPEÄ. Olisko kiva jos su
      Ähtäri
      30
      615
    Aihe