On ainakin yksi tieteellinen / teknologinen asia, joka liittyy epäsuorasti perussuomalaisten agendaan ja yhteiskunnalliseen linjaan:
Koska perussuomalaiset pyrkii vähentämään ruotsin kielen opetusta ainakin jonkun verran(lähemmäs Eurooppalaista tasoa), tulee hieman syytä korvata sitä jollain. Tärkein korvaamisen keino voisi olla konekääntäminen. Jo nyt lienee joku ilmainen suomi-ruotsi ja ruotsi-suomi konekääntäjä netissä, mutta tietääkseni ei ole mitään ilmaista tietokoneelle tai älypuhelimelle otettavaa ohjelmaa joka on riippumaton netistä. Ja jos se ilmaisversio kääntää englannin kautta, käännöksen laatu huononee entisestäänkin.
Konekääntämisessä on paljon parantamisen varaa ja on hyvät syyt arvata, että erityisesti suomen ja ruotsin välisessä konekääntämisessä on paljon parantamista.
Tämän ajatuksen voi ottaa esim. markkinavihjeenä siitä miten vaalitulos tulee vaikuttamaan tietynlaisen konekääntämisen kysyntään.
Tai voi pohtia sitä, että jos pienikin osa ruotsin opetukseen käytetyistä resursseista suunnattaisiin suomi-ruotsi konekäännösohjelmien kehittämiseen, niin miten paljon parempia käännösohjelmia meillä tulisi olemaan ja vieläpä ilmaiseksi open source eli avoin lähdekoodi -muodossa. Voi jotenkuten kuvitella, että sellaisen konekäännösohjelmiston kehittämisen edistäminen olisi osa perussuomalaisten tiede- ja teknologiapolitiikkaa.
Linkitän tämän viestin "perussuomalaiset" -foorumilta ja myös "yleistä ohjelmoinnista" -foorumilta.
Perussuomalaisten tiedepolitiikka
4
178
Vastaukset 4
- hakrute4
Tai vähennetäänkö turhan tai turhaksi katsotun tieteen tukemista verorahoilla. Esim. CERN in hiukkaskiihdyttimet ja siihen liittyvät säieteoriat ym. yhtenäisyysteoriat, aurinkokunnan ulkopuolinen astronomia, esoteerinen matematiikka, kirjallisuustiede, naistutkimus...
- Turhaako?
Perustelisitko vielä miksi hiukkaskiihdyttimistä ja aurinkokunnan ulkopuolisesta tutkimisesta pitäisi luopua? Ymmärrän kyllä että joitain saattaa sellaiset asiat pelottaa, joita oma pieni pää ei ymmärrä. Mutta tämä ei ole peruste lopettaa tutkimusta.
- sssuuss
Persuista ja tieteestä ei kannata puhua yhdessä,
Ei mitään pakkoruotsia. Suomi on julistettava yksikieliseksi maaksi. On jo aika irrottautua vuosisataisen tyrannian kahleista.
Pakkoruotsin tilalle sitten joku muu kieli. Suurempi maailmankieli, ei mitään kääpiökieltä. Jos jossakin ylimääräistä rahaa riittävästi löytyy, niin olkoon ruotsi vapaaehtoisena kielenä niille, jotka sitä kuvittelevat joskus tarvitsevansa.
Suomen julistaminen yksikieliseksi maaksi säästää valtavasti rahaa. Ja loppuu se muitten valtioitten pilkka, kun häntä heiluttaa koiraa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä mieltä olet?
Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo2022102Muistakaa pojat tämä.
Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.1591429Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin
Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset2271061- 71917
- 58898
Pahoin pelkään nainen
että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus72821- 47813
- 93777
Martina avaa suhdettaan
IL 22.7: Martina avaa suhdettaan nuoreen Muhikseen. Nyt on jo vakavaa, on käyty syömässä Itä-Helsingissä. Onkohan muutt200697Hyvinvointitalo, mitä sanoo Korkein hallinto-oikeus . Mikä on kansalaisten oikeusturva?!
Onpa mielenkiintoisessa vaiheessa Pyhäjärven hyvinvointitalon kohalo; Saako rakentaa, vai eikö? Kaupungin tekninen johta107682