Ei persoonallisuushäiriötä mutta, piirteitä

ymmällää

muutamasta persoonallisuushäiriöstä. Tämmöisen diagnoosin sain ja jos totta puhutaan niin en oikein ole varma mitä tuolla tarkoitetaan, eikö se ole niin että sitä on tai ei ole?

3

161

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 1 + 20

      Piirteisyys tarkoittaa lievänä ilmeneviä poikkeamia "normaalista, terveestä" eli et ole tarpeeksi "sairas" tullaksesi diagnosoiduksi persoonallisuushäiriöiseksi, mutta et ole ihan perustervekään psyykkisesti. Psykiatriassa monesti ei ole diagnostisia on/off tiloja, vaan raja on veteen piirretty viiva, liukuva tai sumuisen epämääräinen "terveen" ja "sairaan" välillä. Joistakin persoonallisuushäiriöistä voi parantuakin pysyvästi, epävakaan diagnoosin saaneista 10 - 20 vuoden kuluttua voidaan osa todeta siinä mielessä parantuneiksi, että diagnostiset kriteerit eivät enää täyty. Itsellä henk.koht. on parempi perehtyneisyys Aspergerin syndroomaan, jonka diagnoosin saadakseen tulee täyttää tietyt diagnostiset kriteerit. En muista montako niitä oli, sanotaan että jos psykiatrin/neurologin arvioinnissa kuusi kohtaa kuudesta hänen arvionsa mukaan on paikkansapitäviä kohdallasi, saat diagnoosin Aspergerin syndrooma (siis lievä autismi). Jos täytät neljä kriteeriä kuudesta, sinut todetaan Asperger-piirteiseksi, eli jäät nornaalin ja Aspergerin välimaastoon. Toivottavasti auttoi vähän? Toki voisit esittää palstakysymyksesi suoraan lääkärillesi jos mahdollista, se olisi selkeintä.

      • ymmällää

        Kiitos vastauksestasi, taidan nyt ymmärtää tuon "piirteisyyden"

        Minulla on todettu ADHD sieltä vaikeimmasta päästä ja suurimmalla osalla on muutakin, siksi tuota asiaa alettiin tutkimaan.


    • Wannabetherapist

      Jos sinulla on todettu piirteitä persoonallisuushäiriöstä, niin se tarkoittaa sitä, että sinulla on lapsuudessasi ja nuoruudessasi (eli aikana, jolloin koko psyykesi ja psykologinen "minä" on rakentunut) ollut vaikeita kokemuksia, joita et ole omalla lapsen ja nuoren mielellä pystynyt käsittelemään, koska se ei ollut sen aikaisen kehitystasosi vuoksi kerta kaikkiaan mahdollista.

      Kaikki vaikeat kokemukset (jotka voivat olla mitä vain esim. omien vanhempien kyvyttömyydestä vastata omilla tunteillaan sinun tunteisiisi aina harvinaiseen mutta vakavaan seksuaaliseen hyväksikäytöön tai jotain siltä väliltä) ovat muodostuneet sinun psyykeessäsi lähelle "häiriötä", tavaksi reagoida tietyllä tavalla erilaisissa tilanteissa.

      Persoonallisuushäiriöt eivät ole sellaisia joko tai -asioita, vaan ne ovat laaja skaala ns. terveestä aina vaikeasti sairaaseen asti, kuten terveestä itsetunnosta ja mielestä aina paranoidiin skitsofreniaan. Tavallaan sitä häiriön rajaa voi olla vaikea vetää, mutta on olemassa tietynlainen raja, jossa käyttäytymisen koetaan olevan jo "normaalin" (vaikka sellaista tuskin onkaan) tuolla puolen eli häiriön puolella. Tähän on tietysti olemassa psykologisia testejä ja psykiatrian tutkimustapoja.

      Jos olet saanut piirteitä persoonallisuushäiriöstä-diagnoosin, voit ottaa itse asian esimerkiksi niin, että toipumisesi voi alkaa. Jos sinulle muodostuu persoonallisuushäiriö, elämäsi tulevaisuus saattaa olla sen kanssa hyvin hankalaa (elämä kun voi olla hankalaa jo ihan muutenkin, tosin se voi olla hyvää ja antoisaakin).

      Persoonallisuuhäiriöönkin voi kuitenkin saada apua. Sitä saa oikeanlaisesta psykoterapiasta, pitkäkestoisesta psykodynaamisesta tai kognitiivisesta psykoterapiasta. Joskus näiden kanssa apuna käytetään myös lääkitystä. Terapia on kuitenkin se, joka auttaa tuon "häiriön" korjaamisessa.

      Muistathan, että sinä et ole häiriö! Häiriön piirteet ovat tietty osa sinun käyttäytymistäsi. Sinä olet hyvä - muista se. Jos haluat, oikeanlaisella psykoterapeuttisella tuella voit ottaa tuon "häiriön" tai "piirteet" hallintaasi: tällöin et anna noiden piirteiden hallita sinua.

      Jos haluat tietää lisää persoonallisuushäiriöistä, voit lukea seuraavia linkkejä ja kirjoja, joissa on hyvää asiatietoa (kirjoja voit hakea omasta kirjastostasi):

      Terveyskirjasto:
      http://www.terveyskirjasto.fi/terveyskirjasto/tk.koti?p_artikkeli=dlk00407

      Mielen maailma 5: Persoonallisuus ja mielenterveys (lukion oppikirja) WSOY
      http://www.helmet.fi/record=b1806550~S9*fin

      Juha Kemppinen: Naamion takaa - Persoonallisuuden mahdollisuudet
      http://www.helmet.fi/record=b1952119~S9*fin

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa

      Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol
      NATO
      261
      4183
    2. Stefu haikailee

      Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      265
      3414
    3. Harmi mies ettet arvostanut

      Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku
      Ikävä
      154
      1779
    4. Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!

      Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde
      Suomalaiset julkkikset
      25
      1637
    5. Lavrov väläyttelee WW3:sta

      Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,
      Maailman menoa
      296
      1414
    6. Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?

      Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      132
      920
    7. Voiko hyvää omatuntoa ostaa?

      Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo
      Sinkut
      235
      853
    8. en vaan saa häntä pois

      Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va
      Ikävä
      115
      819
    9. Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi

      “Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe
      Suomi24 Blogi ★
      17
      784
    Aihe