Kun katsoo Youtubesta universumin rakenteita joissa galakseista päädytään verkkomaiseen rakenteeseen, niin se muistuttaa todella paljon aivojen hermoverkkojen rakennetta hermosoluineen ja niiden yhteyksineen. Ettei vaan oltaisi suuremman mittakaavan aivoissa, ja meidän aivoissa taas omat universumit.
Universumin rakenne kuin aivojen hermoverkko
Uni Versus
491
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Niin ja ei siellä atomin ympärillä mitään elektroneja kiepu. Ytimistä työntyy ulos ikuista asiaa kohti muita atomien ytimiä ja näin koko ajan laajenevat atomien ytimet vuorovaikuttavat toistensa kanssa, tönien toisiansa pois päin toisistansa samassa suhteessa kuin laajenevat.
Samanlaiset verkostot ne koostuvat atomeistakin ja samanlaiset rihmastot ne on siellä atomien ytimien välilläkin.
Tosin rihmastoissa oleva ikuinen asia liikkuu melkoista haipakkaa paikasta toiseen ja näin rihmastoissa oleva asia vaihtuu koko ajan melkoista vauhtia!
.
Miten ihmeessä tietokoneesi voi toimia, jos elektroniikan perusteetkin ovat täysin väärin?
Samankaltainen rakenne ei tarkoita samankaltaista toimintoa. Tuollaiset analogiat ovat hedelmättömiä.
Maailma aivoissa ja aivot maailmassa.