Perussuomalaisten syytä tämäkin

kunika muutenkaa

"Suomessa ilmastokeskustelu on peruuttanut parissa kuukaudessa lähtökuoppiin.

Perussuomalaisten nousun takia ilmastonmuutoksesta on jouduttu taas puhumaan ikään kuin kyseessä olisi uskonasia eikä tieteellinen tosiseikka."

http://www.vihrealanka.fi/blogi/luonto-kiittää

Kaikki on nykyään suomessa perussuomalaisten syytä, hienoa että media on viimeinkin löytänyt yhteisen vihollisen jota voidaan syyttää kaikesta pahasta.


Tosin en usko että asia on koskaan ollut mitään muuta kuin uskonasia, koska ainoatakaan pitävää todistetta ihmisen aiheuttamasta ilmastomuutoksesta ei ole vielä kyetty esittämään.

Ehkä se on nyt enemmän uskonasia kun uskovaisten määrä vähenee, ainahan uskonto tuntee itsensä uhatuksi jos jäsenten määrä laskee.

4

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • skeptismi on perusta

      Ilmastonmuutosasiassa on liian pitkälle hehkutettu ja aluksi myöskin uskottu omiin hypoteeseihin, niin täyskäännös ei enää käy.
      Liian katkera myöntää, että on tullut mokattua olmastoennusteissa oikein olan takaa.
      Lisäksi kaikki bisnes, mikä pyörii "ilmastonlämpenemisen" ympärillä, pitää juttua elossa.
      Lopuksi: Mitä tuolla on edes väliä, koskapa kaikki muut, kuin EU ja Australia vähät välittää koko asiasta. Kiinaa kiinnostaa vain rakentaa meille aurinkopaneeleita ym. Itse Kiina talouskasvuineen vastaa noin EU:n koko nykyisten CO2-päästöjen suuruisista lisäpäästöistä aina 6-7 vuoden välein.
      Uusi nousukas on Intia, joka ei myöskään pihistele CO2-asiassa ja rakentanee huomattavan määrän lisäkivihiilivoimaa lähitulevaisuudessa.

    • Nätti Jussi

      Missä näet valehtelua, loistava ohjelma, taalas oli ainuita valehtelijoita tuomenvirran lisäksi ojjelmassa.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      73
      4527
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      105
      3769
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      142
      3463
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      37
      1970
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      69
      1921
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      89
      1219
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      118
      1035
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      127
      944
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      55
      925
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      25
      837
    Aihe