"MUMMONSALAATTI" Helppo ja nopea

JJH72

3 ruukkua lehtisalaattia.(revitään tai leikataan)
10-15 kananmunaa keitettynä, keltuainen saa jäädä pehmeäksi.

(Leikkaa munat leikkurilla siivuiksi, ja käännä ja leikkaa uudestaan)

Kastike sekoitetaan, kaadetaan joukkoon, ja sekoitetaan koko paketti, annetaan olla kylmässä hetki... ja tarjoillaan.

Kastike:
2 dl kermaa.
Suolaa (reilusti, kananmunat vaatii).
Etikkaa. (maista)
Vihreaa sinappia tuubista. (maista)

Itse tykkään hiukan etikkaisesta !
Sopii hyvin annosteltuna lounaaksi, ja grilli lisäkkeeksi lihalle tai lihaisalle makkaralle, tai mihin vaan...

Hiilareita melko vähän, jos on tarkka, voi sinapin vielä jättää pois.

4

1199

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • herkullista.

      Toi on hyvä salaatti tulee ihan lapsuus mieleen sillä mummo teki just tota sinappina hän käytti sinappijauhetta.

    • nerokas oli mummo

      Herranjestas mikä jytky! Mummo taisi vaan säästää vessapaperia. Kukaan ei käy viikkoon vessassa jos noin paljon syö kananmunia!

      • kyllä kyllä.

        Mun mummo laittoi vain 6 kananmunaa yksi syöjää kohti ihan riitävästi sekin ja kermaa tais olla hiukan vähemmän, mut perusideana maukas vanhanajan salaatti;D


    • Smetanahomo

      Mummonlihasalaatti on hyvää, mutta kokeiles vaihteeksi tätä:

      4 dl smetanaa
      1 dl osittain vihreitä puolukoita

      Ainekset sekoitetaan keskenään ja syödään tympääntyneen vihainen ilme naamalla. Alapääkin happanee mukavasti kun päivän mittaan syö muitakin happamia ruokia. Eipähän ainakaan pääse ph-arvo muuttumaan liian emäksiseksi, vaan saa lirutella ihania keltaisia suihkuja samalla kun tuntuu että kikkeli on tulessa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      82
      4627
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      109
      3837
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      176
      3627
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      64
      2070
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      75
      1941
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      78
      1268
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      129
      1132
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      144
      1069
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      49
      979
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      26
      891
    Aihe