Jääpeite pohjoisessa kutistuu, mutta vielä dramaattisemmin kutistuu jään tilavuus.
Tuolta löytyy kuukausittaiset kuvaajat jään tilavuudesta vuodesta 1979.
http://neven1.typepad.com/.a/6a0133f03a1e37970b014e885c65ac970d-pi
Tuolta löytyy kuukausittaiset kuvaajat jään tilavuudesta vuodesta 1979.
http://neven1.typepad.com/.a/6a0133f03a1e37970b014e885c65ac970d-pi
Vastaukset 18
Vanhimmat
Olet hölmö.
Kuvassasi kokeillaan juuri sitää neliöllistä trendiä eli tilastokikkailua mistä MOT ojjelmassa äsken puhuttiin. Miksi et kehdannut laittaa lähdettä, vaan poimit mätiä kirsikoita.
"FrankD has also sent me this graph with simple quadratic trend lines for each month (click for a larger version):"
http://neven1.typepad.com/blog/
Hyväksyt siis tämän graafin?
http://neven1.typepad.com/.a/6a0133f03a1e37970b014e88872895970d-pi
Jäät on heikossa hapessa. Uusi jääminimi tulee syyskuussa. Jää tulee sulamaan joltain kohtaa aina 85-leveyspiirille asti.
Jatkoa. Sähköteurastajan linkittämä kuva ei vastaan olleenkaan US Navy PIPS 2.0:n kuvaa. Jompi kumpi ei päde. Päättäkää kumpi. Itse sanon että PIPS on virheellinen.
Sinnetännetuonneminne vaan- puolueporukka jaksaa jakaa propagandaansa
Tuo Jönssin kuvaaja on tehty Piomas mallinnuksen pohjalta. Eli siis vedetty hatusta. Satelliitti mittasi jään paksuutta vuosina 2003-2008. Tuosta on sitten playstation-tieteellä vedetty loput. Totuuden kanssa tuolla ei ole mitään tekemistä.
Mitenniin hyväksyn, se on mallintamalla tehty ennustus, hyväksytkö itse kristallipallosta katsotut sääennustukset.
Eihän FMI,kään enään anna suomen keskilämpöjä kuten ennen kolmen aseman keskiarvosta.
Vaan valittujen sääasemien lämmöistä koko suomen alueelle
ekstra ja inter poloitujen lämpöjen keskiarvoista, joita verrataan menneisyyden lämpöihin paikoilta jossa ei ole ollut sääasemia aiemmin, eikä ole nytkään.
Näin saadaan tarkoitushakuiset lämmöt valitsemalla sopivat sääasemat, tilastointifunktiot, ja niihin pehmennykset sun muut adjustoinnit.
Näimpä huhtikuu olikin tilastojen mukaan poikkeuksellisen lämmin, vaikkei kukaan huomannut mitään, paitsi Himohiihtäjä lumisateena eteläisessä Suomessa.
Eikö Sodankylässä ole sääasemaa. Miten luulet huhtikuun lämpötilat sieltä mitatun? Siellä tuli ennätyslämmin huhtikuu. Kävitkö muuten Lapissa huhtikuussa kun noin hyvin tiedät? Ja valehtelija himohiihtäjää nyt emme voi uskoa, kertomukset uskomatonta shittiä, kuten että pysyvä lumi satoi siellä 30.9.2010.
Onhan Sodankylässä sääasema, mutta se vaihtaa paikkaansa ja näyttää mitä sattuu.
http://climateaudit.org/2010/04/15/giss-warmest-march-ever-in-finland/
Eli lämpötilat on mitattu DC 10 tai ysin suihkuturbiineista.
Tuo on moneen kertaan käsitelty juttu. Virhe mikä on korjattu. Huhtikuu oli siis ennätyslämmin. Sellaista viilenemistä...
Lämmintä huhtikuuta edelsi monta kylmää kuukautta.
Hukkuva tarttuu oljenkorteenkin ja ilmastöhörhö yhteen kuukauteen.
Ja niitä muutamaa vilakampaa kuukautta edelsi ennätyksellisen kuuma 2010. Rikottiin 18 kansallista kuumuusennätystä ja vain yksi kylmyysennätys. Käsittämätöntä kuumuutta.
Näytä ennätyksesi niin näytän 16 lentoasemaa suihkukoneineen, ja 2 jäljelle jäänyttä ei täytä WMO,n määritelmiä.
Niinkuin se yksi sääasema joka oli huollossa talon sisällä,
kuten havaitsimme.
http://makewealthhistory.org/2010/10/22/the-17-new-national-temperature-records-in-2010/
No siitä vaan - anna tulla.
Vain 16 maata koska. " Ascension on Yhdistyneelle kuningaskunnalle kuuluva saari" Sinähän väitit: "Rikottiin 18 kansallista kuumuusennätystä"
http://ilmastotieto.wordpress.com/2010/08/30/tana-vuonna-on-rikottu-18-kansallista-lampoennatysta/
Joissain lähteissä 17, joissain 18. Kyse varmaan joistakin autonomisista alueista ovatko itsenäisiä vai ei. Lisäksi saattoi loppu vuonna tulla vielä ennätys jossain eteläisellä pallonpuoliskolla. No ainakin se 16 on ihan varmasti noita itsenäisiä maita jo tuossa listassakin. Pointti ei muuten ole ihan tuo onko 16 vai 18, hörhö puuttuu näköjään lillukan varsiin. Joka tapauksessa todella paljon - ja kylmyysennätyksiin nähden etenkin. That's the point.
Mitä tuo kuva esittää? Pystyakselilla on jotain numeroita, mutta ei mitään yksikköä eikä muutakaan selitystä.
Miksi muuten ollaan huolissaan napa-alueiden jään määrästä? Eikös se olisi ihan kiva että pohjoisessa olisi vähän lämpimämpää. Enemmän voisi olla huolissaan eteläisempien leveyspiirien lämpötiloista, siellä liiasta lämmöstä voisi olla oikeasti haittaakin.
Kuva esittää ettei jönsillä ole varaa pitää kultahammasrannikkojensa loistohuviloitaan, joten jöns haluaa kieltää maakaransyönnin rahvaalta.
http://makewealthhistory.org/