Kertokaa mitä voi syödä luonnosta normaalien marjojen sienien lisäksi? Esimek. männyn latvan voi syödä kun poistaa neulaset. Ja voikukanlehdet on salattina käypää.
Onko muuta samankaltaista tiedossa jota vain voisi käyttää ruokana, ja ohje. Esim. onko minkään kasvin juuret syötäväksi kelpaavaa?
Saako mistään proteiinia.
Pettu on kai liian vaikeavalmisteista.
Syötävää luonnosta? Luonon antimet?
3
211
Vastaukset
- yrttipoimija
Haeppa tietoa vaikka Arktisten Aromien sivuilta
- Panhandle
Sienissä on jonkin verran proteiinia. Reilummin proteiinia saat, kun alat metsästää tai kalastaa. Ne vain ovat luvanvaraisia toimintoja, vain mato-ongella voi kalastaa ilman vesialueen omistajan lupaa (ja silloinkin pitää olla valtion kalastuskortti).
Proteiinia on tietenkin myös pienemmissä öttiäisissä, mutta niitä harva haluaa syödä. Hyönteisiä esimerkiksi voi syödä, jossakin päin maailmaa heinäsirkat ovat suurta herkkua.
Kasvispuolelta voi periaatteessa syödä kaikkea, mikä ei ole myrkyllistä, mutta eivätköhän kaikki edes kohtuullisen hyvänmakuiset luonnonkasvit ole jo tiedossa (nokkonen, nuori horsma, apila).
Ihan ensimmäiseksi kannattaa opetella tuntemaan myrkylliset kasvit, että osaa välttää niitä, Toiseksi kannattaa selvittää, mitä jokamiehen oikeus sallii ja mitä ei, et saa toisen metsästä nyppiä männynlatvoja tai kuusenkerkkiä noin vain
tai valuttaa mahlaa lehtipuista. - nAtURe
Ihan vaan tiedoksi, että 99 % meidän elintarvikkeista tulee luonnosta, mistäs muualta. En edes keksi mitään pelkästään teollista tuotetta joka ei olisi alunperin sieltä. Katsele ympärilles, vilkase jääkaapin sisältö ja koita keksiä jotain joka EI olis luonnontuote. Pakkausmateriaaleja ei huomioida.
Voiko olla vielä semmoisia ihmisiä jotka luulee maidon tulevan kaupasta, voin meijeristä ja makkaran tehtaasta.
Jauhoja myydään kaupan hyllystä.
Jos tarkotat jotain extreme retkeä pelkillä luonnon antimilla, niin ei tarvia kun hankkia tietoa ihmisille myrkyllisistä aineista; ei kannata popsia kielon marjoja tai tuoreita korvasieniä.
Tietoa vaan lisäät, sillä pärjää !
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse754537Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1053769Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä1423473Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.371970Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575691921Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.891229- 1181035
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.129950- 55925
Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä25837