Eii kai hiukkaset voi olla mitenkään absoluuttisia olioita, koska kvantti-ilmiöiden ja suhteellisuusteorian yhteisvaikutuksesta hiukkasten olemassaolo voi riippua havaitsijan koordinaatistosta? Siis ihan hyvin jossain koordinaatistossa joku hiukkanen tai säteily on olemassa, mutta toisessa koordinaatistossa sitä ei ole.
Absoluuttiset hiukkaset
Ollako vai eikö?
455
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Ainakaan toistaiseksi ei ole löydetty sellaista! Kovastihan sitä yritetään löytää esim. Cernin tunneliradalla hiukkastörmäyksissä. Saattaapa hyvinkin olla niin, ettei sellaista ole olemassakaan, vaan se mitä aistimme uskottelevat olevan ainetta ja mielestämme todellista, onkin pelkästään jatkuvaa 'energioiden leikkiä', jossa jatkuvuus/pysyvyys/"todellisuus" onkin vain mielemme luomaa virtuaalitodellisuutta.
Hiukkaset ovat vain tihentymiä joista työntyy koko ajan ulos kertaluokkaa pienempiä tihentymiä ulkoisen ja sisäisen paineen takia ja niihin absorboituu koko ajan lisää sitä ikuista asiaa jota niissä jo on.
Siksi tihentyymissä oleva asia vaihtuu ajan kanssa kokonaan, jos tihentymä saa liikkua ikuisessa tilassa joka on ei yhtään mitään, tarpeeksi kauan aikaa erillisenä tihentymänä, ilman että se itse absorboituu johonkin isompaan tihentymään ja on samalla aiheuttamassa siihen ulkoista painetta jne.
.
Täyttä roskaa. Kerro, missä noita tihentymiä säteileviä tihentymiä on havaittu. Eikä kannata alkaa selittää auringon säteilyä. Se kyllä tunnetaan.
Hiukkaset ovat reaaliobjekteja samaan tapaan kuin sinä tai lentämätön lehmä.
Virtuaalihiukkaset vain ovat olemassa pienen hetken luonnonlakien ohjaamien tapahtumien synnyttäminä ja muuttuvat toisiksi vuorovaikutuksissa. Mistään tyhjästä ne eivät synny, vaan myös vakuumi sisältää hiukkasia, jotka vuorovaikuttavat ja muuttuvat toisiksi. Elektroni löytyy epäjatkuvassa avaruudessa ja ajassa tietystä paikasta tiettynä hetkenä, mutta me emme pysty sen tarkkaa paikkaa määrittämään, joten todennäköisyysaalto on likiarvo sen löytymiselle.