Laitteella voi tehdä 1 kg muovista n. 1 litra öljyä. Sähköä 1 litrasn tekemiseen menee n. 3kWh. Olisiko kannattavaa hommata, vaikka porukalla yhteisen?
http://ourworld.unu.edu/en/plastic-to-oil-fantastic/
Muovista öljyä
4
1173
Vastaukset
- t:¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤
hyvä keksintö,ton koneen vaa sais 10 kertaa suurempana,nii jo tekis silläki jotai ,,,,....
- :)))))
Hyvin ajeltu! olen itse tehnyt tuota jo monia monia vuosia ja hyvin toimii edelleenkin :) anna mennä vaan tuo on todella hauskaa :)
- Anonyymi
Nuo kannattavuusjutut ovat monipiippuisia. Muovin muuttaminen takaisin öljyksi sitoo energiaa ja sen hinta aloittaa erilaisen väännön hyötysuhteista ym. Niissä väännöissä on mukana harvemmin sen oman elämän ja toiminnan hyötysuhteet ja kustannustehokkuus, huoltovarmuus ja vaikkapa ratkaisu ongelmiin. Olettaen että muovi on ongelma jonka ratkaisu maksaa joka tapauksessa, jo nyt ja huomenna enemmän.
Täällä on tuulen nopeus nyt 5,3 m/s, ja mielestäni tuulisuus on viime vuosikymmeninä lisääntynyt. Eivät siis myrskyt sinänsä tilastojenkaan mukaan, vaan yleinen tuulisuus.
Tämän nyt täysin hukkaan menevän energian voisi hyvinkin valjastaa muuttamaan muovia takaisin öljyksi.
JOS ilmastonmuutos lisää ilmakehän energiatasoja myös tuulen muodossa, niin eikä sitä pitäisi käyttää hyväkseen?
TOISAALTA: Öljystä ei ole pulaa, ja jos öljy tehtäisiin vain poltettavaksi, niin mikä järki siinä taas on? Suomessa muovihan kierrätetään suhteellisen tehokkaasti uusiokäyttöön.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Klaukkalan onnettomuus 4.4
Klaukkalassa oli tänään se kolmen nuoren naisen onnettomuus, onko kellään mitään tietoa mitä kävi tai ketä onnettomuudes1024447Yleltä tyrmäävä uutinen
Ylen uutisen mukaan Raamattu on keksitty n. 2600. Putoaako kristinuskolta pohja kokonaan alta pois? https://yle.fi/a/743821178- 1861052
Pakko kertoa mies
Äitini tietää, että olen ihastunut sinuun. 😳 halusin että hän näkisi sinun kuvan ja pyysin googlaamaan sinua. Kommentti1091032Sinä vain tulit elämääni
Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna83903Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?
Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.47901- 64881
- 64846
Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.
Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk10837Onko se niin
Että meillä molemmilla on niin isot egot ettei voi alentua myöntämään kuin tykkää toisesta64816