Hei
Minulle on tulossa 50 kg viljaa. Viljamylly on.
Kerropa minulle mitä tekisit viljajyvillä muuta kuin idätys, oraiden kasvatus ja uudistava juoma.
Minua kiinnostaa jyvien käsittely raakapuuroksi, ym. kivoja reseptejä.
jari
Kysymys?
2
137
Vastaukset
- mikä ihanuus
Vastajauhetusta viljasta leivottu leipä maistuu erityisen hyvältä! Laadukasta, pehmeäksi jauhettua kokojyväjauhoa saadaan vain hyvällä viljamyllyllä.
Ravintola Carelai myy luomuleipää, jonka jauhot jauhetaan paikanpäällä ja taikina tehdään juureen
http://fi.wikipedia.org/wiki/Taikinajuuri
Tuoksu ja maku kuin lapsuuden "kivijallaan leipä"
http://www.loviisansanomat.net/paauutiset.php?id=765
http://hakola.wippiespace.com/kotisivut/omavara_ruoka.htm
vastajauhettu... tuorepuuro
http://www.aitoa.fi/index.php/viljamylly/
Jauha kokonaiset vehnänjyvät viljamyllyssä illalla. Kaada päälle vesi ja jätä yöksi turpoamaan. Raasta aamulla omena - kesäaikana marjat ja sekoita se liotetun viljan joukkoon .
NamHyvä, kiitos
Tuorepuuron resepti on sellainen mitä haen, ei liikaa taidetta ruuan kanssa, maalarinpensseleitä saa sitten taiteen vuoksi erikseen.
Olen tehnyt ruisleipää hapanjuureen, maailman parasta leipää.
Hapanjuuren osaan tehdä ulkomuistista, ja minun leipääni ei tule vehnäjauhoja lainkaan, ihan pelkkää ruisjauhoa, hapanjuurella kohotettu (voi avustaa hiivalla jos tahtoo) se ei kaipaa edes suolaa.
Olen tehnyt 3 pitkää leipävuokaa, niin että on koko uuni täynnä.
Hyvän leivän idea tässä on että osaa tehdä sopivan löysän taikinan ja että se on juuri sopivan hapan, että se kohoaa kuohkeaksi, siksi se tulee vuoassa erityisen helposti, löysä ruistaikina ei ole mitään kivaa sotkea, hirveän sotkuista puuhaa ja käsiin tarttuu.
Vehnä on ilo leipoa, mutta valkoinen jauho ei ole ravintoa, aivan päinvastoin, sitä voi sitkon vuoksi käyttää kolmanneksen jos tahtoo, mutta olen korvannut hiivaleipäjauholla valkoisen jauhon aina, sopii hyvin kyllä valkoisen- sijasta.
Leipominen on siitä kummaa puuhaa että se on helppoa, mutta kuin orkesterin johtamista kuitenkin että lopputulos on hyvä, eli pienestä kiinni jos ei tulos miellytä vaikka ei tuoa veikeata ole.
Minulla on aamiaiseksi ollut hedelmälautanen, mutta raakapuuro sopii vaikka lounaaksi tai aamiaisia voi syödä kaksikin.
Vehnänorasta kasvatan, ja joka aamu tyhjään vatsaan ensin vehnänorasmehu.
yst. kesää
jari
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1017453
Siekkilässä ajettu ihmisten yli- mitä tapahtui? Länsi-Savo ei ole uutisoinut asiata
Manneja, vaiko matuja?835082- 794879
- 1324278
Alavuden sairaala
Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan103068- 522709
- 402616
- 532257
Törkeää toimintaa
Todella törkeitä kaheleita niitä on Ylivieskassakin. https://www.ess.fi/uutissuomalainen/8570818102231Suudeltiin unessa viime yönä
Oltiin jossain rannalla jonkun avolava auton lavalla, jossa oli patja ja peitto. Uni päättyi, kun kömmit viereeni tähtit211850