Eilen tuli piipahdettua Kolilla kansallismaisemaan katsomassa. Päivän kruunasi 2 miljardia vuotta vanhat kivettyneet aaltojen jäljet rantahiekassa. Kolille mennessä oli suuria mainoksia tulikivi oy tehtaasta ja myös maininta kivikylästä. Palatessa aloin miettiä poiketakko kivikylään vai ei kun Australialais kaveri näytti olevan aika uupunut. Mutta päätin kääntyä pihaan, piha ei oikein ollut houkutteleva, aloin ajatelle onko aukikkaan. No kiersimme rakennuksen ja sieltä löytyi pääovi, mutta remontin merkkejä oli sielläkin. Mutta he se selittivät paikan olevan auki ja remontin vuoksi muutaman euron sisäänpääsymaksua ei peritä.
Paikka olikin mitä mainioin, monenlaisia näytteitä Suomesta ja maailmalta, Lisaksi hieman poiketen kaksikieliset selitykset Suomeksi ja Englanniksi.(Onneksi ei ruotsia), joten Australialais kaveri viihtyi todella hyvin.
Todella monenlaisia kiviä, mineraaleja, kiteitä, malmeja, suurin osa oli suomesta, joten hämmästyttävää kuinka paljon suomessa on erilaisia mineraaleja ja kiteitä.
Ehkä noin itä-rajan pinnassa selitykset voisi olla myös venäjäksi.
Samassa yhteydessä on myös kauppa josta voi ostaa erilaisia "kauniita" kivia, kiteitä ja muodostumia.
Kiva yllätys laajuudellaan, vaikka ensi vaikutelma olikin hieman "keskeneräinen".
Suosittelen kaikille kivista ja mineraaleista kiinnostuneille.
Kivikylä Juuka, positiivinen yllätys
airfoil
2
592
Vastaukset
- xvuorimiess
Kuriositeettinä tuohon "ruotsinkielen tarpeettomuuteen;-)
ehkä 1/4 osa kaikista alkuaineista ja mineraaleista ovat ruotsalaiset "löytäneet"
esim: Linné, Cronstedt, Scheele ja Berzelius. Ovatpas kunnostautuneet sillä saralla :)
Siltikin mieluummin venäjä kuin ruotsin kieli tuonne Juukaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään
Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää1393850Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa
Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri3362974Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla
Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt91882Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."
Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa61616Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?
Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja41089- 71934
Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan
Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar38864- 44774
- 65741
Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan
Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat23741