Moips!
Itselläni on kahden kilon sisäfilee pakkasessa. En haluaisi valmistaa sitä kerralla, joten mikä olisi paras keino pilkkoa se pienempiin osiin?
Kiitoksia vinkeistä!
Jäinen liha / pilkkominen
10
8375
Vastaukset
- täh ?
No ei sulla sattuis veistä olemaan ?
- Jellu
Rauta-saha , joku muu saha ?
- merihuisku
ODOTA hetki ,että saat veitsellä käyttöösi sellasia paloja ,kun aina tarttet.veitsi vasara ,tai jos kunnon liha nuija napauta veitsen päälle poikki meni. hieman jäisenä kun siivuiksi leikkaat saat tasaisen paksuja.heta olen joskus lihakauppias Helsingissä.
- annospala
olisit leikannu ennen pakkasta haloooooo
- tyhmästä päästä
kärsii syntinen roppa
- Mottimies!
Tavallinen pistosaha puhtaaksi pestynä toimii hyvin!
- Mottimies!
Pistin Pannulle palan paistia, pirun paljon pistelin paistia pälliini.
- LAHJOTA NAAPURILLE
jos se valmistaisi sulle valmiin ateria ja söisitte sen kimpassa.
- Anonyymi
Lihanuijalla ja leveällä kokkiveitsellä onnistui 👍
Kuka nyt kokkiveistä jäiseen lihaan? Saati hakkaa sitä lihanuijalla? Veitsesi ei liene kovin teräviä?
Vannesaha tai lihakirves on tuohon oikea työkalu. Ostan usein tonnikalafilettä, jota ainakin meidän Cittarista löytyy pakasteesta jäisenä. 3-5 kg filee on liian iso, joten pyydän leikkaamaan sopivan pätkän vannesahalla. Näin sen voi laittaa kotona pakkaseen ilman välisulatteluita.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit986328KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3555825Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei602813Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521072248Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1071938- 1251754
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro191633Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1811300- 731197
Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään331098