Moips!
Itselläni on kahden kilon sisäfilee pakkasessa. En haluaisi valmistaa sitä kerralla, joten mikä olisi paras keino pilkkoa se pienempiin osiin?
Kiitoksia vinkeistä!
Jäinen liha / pilkkominen
10
8155
Vastaukset
- täh ?
No ei sulla sattuis veistä olemaan ?
- Jellu
Rauta-saha , joku muu saha ?
- merihuisku
ODOTA hetki ,että saat veitsellä käyttöösi sellasia paloja ,kun aina tarttet.veitsi vasara ,tai jos kunnon liha nuija napauta veitsen päälle poikki meni. hieman jäisenä kun siivuiksi leikkaat saat tasaisen paksuja.heta olen joskus lihakauppias Helsingissä.
- annospala
olisit leikannu ennen pakkasta haloooooo
- tyhmästä päästä
kärsii syntinen roppa
- Mottimies!
Tavallinen pistosaha puhtaaksi pestynä toimii hyvin!
- Mottimies!
Pistin Pannulle palan paistia, pirun paljon pistelin paistia pälliini.
- LAHJOTA NAAPURILLE
jos se valmistaisi sulle valmiin ateria ja söisitte sen kimpassa.
- Anonyymi
Lihanuijalla ja leveällä kokkiveitsellä onnistui 👍
Kuka nyt kokkiveistä jäiseen lihaan? Saati hakkaa sitä lihanuijalla? Veitsesi ei liene kovin teräviä?
Vannesaha tai lihakirves on tuohon oikea työkalu. Ostan usein tonnikalafilettä, jota ainakin meidän Cittarista löytyy pakasteesta jäisenä. 3-5 kg filee on liian iso, joten pyydän leikkaamaan sopivan pätkän vannesahalla. Näin sen voi laittaa kotona pakkaseen ilman välisulatteluita.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin kaikkeen sinä ihastuit hänessä
Mikä oli se asia mikä vei jalat altasi? ❤️ Oliko jotain erityistä tilannetta vai tunne? Kenties monen sattuman summa? Ai898233Persut: haluamme lisää veroja!
Lisää lisää veroja huutaa persukuoro. Veroila Suomi nousuun! "Uusi matkailuvero eli matkailijamaksu peritään esimerki424728Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.
https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.414381Jos samassa autossa istuu romani, somali ja venäläinen, kuka ajaa?
Arvioiden mukaan romanit lähtivät noin 1000-luvulla liikkeelle pohjois-Intiasta. Nyt 1000 vuotta myöhemmin he ovat levit452585Numero josta kaivattusi tulee mieleen
Onko jokin numero joka yhdistää teidät jotenkin? Älä laita puhelinnumeroa.981468- 401296
Tämmönen höpsö
Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress401227Jorman paluu sodasta Lieksaan oli katkera
Jorma Karhunen astui Lieksan asemalle. Aurinko paistoi, mutta Jorman maailma oli sumuinen. Takana oli se helvetti, jota391150Heräsin taas sinä mielessä
Miten voi haluta toista näin paljon? 😳 Kyllä meillä on muutenkin hyvä yhteys. Ehkä se tekee myös tästä niin voimakkaan?641132Kannattaa toimia yleisesti ottaen
Ajoissa. Vaikka miten paljon haluan ja tunnen, olen löytänyt nyt elämääni jotain uutta ja se todennäköisesti edistyy, jo1661070