Maapallon lämpömäärä ei ole lisääntynyt

Maapallon lämpötila vaihtelee luonnostaan, mutta Maapallon kokonaislämpömäärä on pysynyt aina kutakuinkin samana. Lämpöä aina vain sitoutuu johonkin tai vapautuu jostakin ja tämän vuoksi Maapallon keskilämpötila vaihtelee.

Kun meret sitovat La Ninan aikana lämpöä, niin globaali keskilämpötila laskee.
Kun meret vapauttavat El Ninon aikana lämpöä, niin globaali keskilämpötila nousee. Lämpömäärä on kuitenkin sekä La Ninan että El Ninon aikana sama.

Mitään AGW:tä ei ole olemassa, koska Maapallon kokonaislämpömäärä ei ole lisääntynyt.
468
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Kirjoituksesi on hyvä, siltikin hieman haluan tarkentaa,

Nimittäin El ninon meristä ilmakehään vapauttama lämpö ei kaikki palaa takaisin meriin, vaan meristä ilmakehään joutuneestä lämmöstä suurempi osa pakenee avaruuteen, kun vaihtoehtoisesti se ei olisi merestä poistunut laisinkaan,

Joten el nino huventaa maapallon lämpömäärää, vastaavasti la nina lisää lämpömäärää, sen voi havaita ARGO sarjasta jossa lämpömäärä vuosivaihtelun lisäksi vaihtelee käänteisesti ENSOon nähden.

http://i756.photobucket.com/albums/xx206/MWPeriod/agw/ARGOmysteeri.jpg

Tämä viittaa vahvasti siihen että PDO ja AMO pintalämpöihin aiheuttamat lämpeämiset ovat peräisin oskilloivista meristä itsestään, eikä ulkoisista energiapakotteista.

Mikä sitten oskillaatioita ajaa, paha sanoa kun on hiukka monimutkainen resonaattori ratkaistavaksi, merien massa ja virtausten nopeus, moniosaisen "kotelon" muotokin oleellinen osa palapeliä,
kun tarttis tietää tarkalleen tuulienkin muutokset,
Helmholz resonaattorin mitoitus lastenleikkiä tohon verrattuna.

http://www.youtube.com/watch?v=HpmKykMT1JU

Äänestä

Olet aivan oikeassa! Ja silti täysin väärässä yläilmakehän jäähtyessä ja alailmakehän lämmetessä...

Äänestä

Jäähtyy ja lämpenee, taas mielipuolen askarteluoppaasta.
Lämpötilaeroilla on tapana pyrkiä tasapainoon.
IPCC,n kadonnutta lämpöaarretta taas etsimässä?
Kun kadonnutta lämpöä ei löydy, niin ei löydy, se ei löydy edes merien syvyyksistä.
Se on paennut avaruuteen.

Äänestä

Ilmatieteenlaitoksen sivuilla oli asiasta seuraavaa:
http://ilmatieteenlaitos.fi/jaatikot-ja-valtameret

Tuon mukaan merten lämpösisältö on muuttunut eniten ja maan pintakerroskin saanut lämpöä jouleina mahdollisesti enempi kuin ilmakehä (virhemarginaalit kohtaavat). Tunnetusti ilmakehä ei kovin kaksisia lämpömääriä itseensä kykene sitomaan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kepstikko kirjoitti:

Maapallon lämpötila vaihtelee luonnostaan, mutta Maapallon kokonaislämpömäärä on pysynyt aina kutakuinkin samana. Lämpöä aina vain sitoutuu johonkin tai vapautuu jostakin ja tämän vuoksi Maapallon keskilämpötila vaihtelee.

Kun meret sitovat La Ninan aikana lämpöä, niin globaali keskilämpötila laskee.
Kun meret vapauttavat El Ninon aikana lämpöä, niin globaali keskilämpötila nousee. Lämpömäärä on kuitenkin sekä La Ninan että El Ninon aikana sama.

Mitään AGW:tä ei ole olemassa, koska Maapallon kokonaislämpömäärä ei ole lisääntynyt.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu