suomi unisex?

onko suomenkieli unisex, koska meillä ei ole feminiiniä ja maskuliinia niinkuin muissa kielissä?
meillä on vain HÄN, eikä she/he, sie/er jne.

minulta on usein kysytty tuosta asiasta, mutta ei ole tietoa.

onko teillä?
1798
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 17

Vanhimmat

Vielä puhutaan erikseen esimerkiksi laulajattarista ja näyttelijättäristä, mutta ei enää kirjailijattarista. Koskaan ei kuitenkaan liene sanottu "kansanedustajatar" tai "tutkijatar".
Muunkinlaisia sukupuolieroja varmasti (yhä) löytyy.

Äänestä
  • kiitos, niin, tuon minä ymmärrän ja se tulikin mieleen.

    mutta se sana "hän" on jännä juttu, koska muilla kielillä siitä on ainakin kaksi vaihtoehtoa.
    miksiköhän suomessa "hän" tarkoittaa sekä miestä että naista?

    Äänestä

  • 24 kirjoitti:

    kiitos, niin, tuon minä ymmärrän ja se tulikin mieleen.

    mutta se sana "hän" on jännä juttu, koska muilla kielillä siitä on ainakin kaksi vaihtoehtoa.
    miksiköhän suomessa "hän" tarkoittaa sekä miestä että naista?

    Onkohan näin aivan kaikissa kielissä, tuskin. Ilmiö liittyy alkuaan varmaan sanojen "sukupuolijakoon", joka on esimerkiksi saksassa säilynyt hyvin.
    Mutta en ole tarkemmin perillä kielihistoriasta enkä nykykielten perusteista.

    Äänestä

  • 24 kirjoitti:

    kiitos, niin, tuon minä ymmärrän ja se tulikin mieleen.

    mutta se sana "hän" on jännä juttu, koska muilla kielillä siitä on ainakin kaksi vaihtoehtoa.
    miksiköhän suomessa "hän" tarkoittaa sekä miestä että naista?

    Ei kaikilla muilla kielillä ole kahta vaihtoehtoa.

    Äänestä

Löytyyhän meiltä Herraa ja Rouvaa sentään. Neideistä puhumattakaan.

Äänestä

Kauan sitten yritimme ympätä suomeen feminiinisen hän-sanan. Ehdotuksemme oli "hön", joka olisi sopivan lähellä vanhaa hän-sanaa, joten siirtymä sujuisi vähällä vaivalla eikä väärän muodon käyttöä juuri edes huomaisi. Lisäksi "hön" loisi feminiinistä mielikuvaa toisen kotimaisen kautta.

Valitettavasti emme onnistuneet levittämään uudissanaamme lähipiiriä kauemmas. Nykyään saataisiin TV:n välityksellä kaikki kansa omaksumaan hön-sana hetkessä (mistä todistavat lukuisat virheellisten sanamuotojen yleistymiset).

Äänestä
  • Kun viinaanmeneviä miespuolisia abiturenttuja potkitaan penkkaripäivänä pois oppilaitoksistaan, lausutaan heille lähtöloitsuksi ”Abi, male spiritus!”

    Abituratkin osaavat olla aika pissiksiä, jos niikseensä tulee. Olisiko oikea loitsu heidän tapauksessaan ”Abi, female spiritus!” Häh?

    Kaksineuvoisneutraaleista shemale-abeista en taida puhua yhtikäs mitään.

    Äänestä

  • Suomen kieleen täysin sopimatonta puoliksi mielivaltaisesti tuulesta temmattua ja puoliksi ihan itsekeksittyä pronominia voidaan tuputtaa suomeen, koska muillakin hienoilla kielillä on erikseen feminiini pronomini, mutta "montaa" ja "alkaa tekemään" on niin ja niin väärin ja hirmuisia kielivirheitä ja lustetta vehnäpellolla ja ties mitä. Tässähän on kiteytettynä oikeakielisyyden ja koko kielenhuollon perusidea.

    Äänestä

  • Kumminkohan päin nuo pronominit ovat lainautuneet suomen ja ruotsin välillä?
    Pelkkä äänteellinen yhteensattuma näin naapurissa ei ole kovin todennäköinen.

    Äänestä

Onhan meillä "hän" ja "se" erottamassa sukupuolia.

Äänestä
  • Oletko varma? Kumpi on kumpi?

    Äänestä

No tietysti se toinen. Miksi kyselet hassuja?

Äänestä

Yleismaailmallinen käytäntö.

Eiköhän nuo "der, die, das" & vastaavat käytännöt mahda olla maailman kielten joukossa vähemmistönä. Ainakaan kiinassa, japanissa ja useimmissa intiaanikielissä niitä ei ole. Arabimaissa töitä tehnyt kaveri kertoi, että siellä jopa hyvää huomenta pitää toivottaa ottaen huomioon, onko paikalla miehiä, naisia tai molempia, ja onko heitä yksi, kaksi tai monta. Niitä ei sentään tarvitse kätellä kutakin erikseen kuten Saksassa.
Bantukielissä noita sukuja tai klaaneja vastaavia etuliitteitä voi olla jopa niin paljon, ettei sormet ja varpaat riitä niiden laskemiseen.

Äänestä

"Arabimaissa töitä tehnyt kaveri kertoi, että siellä jopa hyvää huomenta pitää toivottaa ottaen huomioon, onko paikalla miehiä, naisia tai molempia, ja onko heitä yksi, kaksi tai monta."

Tarkkaa se on Japanissakin. Molemmille sukupuolille on omat sanat joilla he kommunikoivat keskenään. Jopa YouTubessa kanavasi tilaaja poistuu, jos teet virheen.

Äänestä

Yleismailmallinen käytäntö. Hohhoijjaa. "Arabimaissa"? Buaahh. Eipä kysellyt ketjun aloittaja tuota.
Parasta on, että perehdytte Reijo Mäen "Vares"-kirjoihin. Sieltä löytyvät ihan oikeat feminiini-, demonstratiivi- ja akkusatiivimuodot.

Äänestä

Tuli tässä mieleen, että suomi on kehittänyt ihan oman distinktion.
hän/se
lemmikkieläin/esine tahi ihminen

Oikeasti kun kuuntelee ihmisten puhetta, niin noin se menee.

Äänestä

Ei suinkaan kaikissa muissa kielissä kuin suomessa ole feminiiniä ja maskuliinia. Ei englannissakaan (enää) ole, vaikka tuo (s)he-juttu riippuukin vielä sukupuolesta. Kirjoittamani asiaan liittyvä artikkeli: http://fi.wikipedia.org/wiki/Luonnollinen_suku

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


24 kirjoitti:

onko suomenkieli unisex, koska meillä ei ole feminiiniä ja maskuliinia niinkuin muissa kielissä?
meillä on vain HÄN, eikä she/he, sie/er jne.

minulta on usein kysytty tuosta asiasta, mutta ei ole tietoa.

onko teillä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu