Ja taas lunta Kilpisjärveltä

kuvattuna, on tuo kylmeneminen hurjaa.
Jäätiköt senkun laajenevat, ja tuho uhkaa hirmuisin,
kun ilmastoalaarmin ammuin ilmoihin.
Ja ilmastouskontoa haavoitin.
http://www.kilpissafarit.fi/kuvat/paraswebcam.jpg
1083
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Näyttäisi siellä olevan vähemmän lunta ja jäätä kuin esimerkiksi 1970-luvulla. Eli ilmasto on lämmennyt, kuten kaikki muut paitsi sinä jo tietävät.

Äänestä
  • Et tainnut olla edes markariinipaketissa kaupan hyllyllä vielä 1970-luvulla.
    hohheli parka. :D

    Äänestä

Ainahan saa näyttää kuvan paikalta 1970 luvulta.
Odotan mielenkiinnolla.
Mutta että tammi Kilpisjärvellä, kuulostaa jo aika hurjalta, vai mitä?
Tuskin siellä tammea enään??
http://lustiag.pp.fi/hs_071106.pdf

Äänestä
  • terveystieto.fi

    "Oman sairauden projisointi on merkki siitä, että yksilön mielenterveys on järkkymässä"

    Älä vaivu epätoivoon hohheli, olet täällä vertaisryhmän hoidossa. Kyllä me pidetään susta huolta.

    Äänestä

  • se on sinun ajatuksesi. Mikä minä olen selittämään hihhulin mielenliikkeitä?

    Äänestä

  • meillä kaikilla muilla on oma oma elämä. Jos sinulla ei ole, kerro siitä.

    Uskon, että voimme auttaa.

    Äänestä

  • yksikin omin sanoin kerrottu fakta voi jo auttaa. Miksi et aloittaisi jo tänään?

    Äänestä

  • Tämä toistosi on merkki epätoivosta. Emme voi tulla viereesi lohduttamaan Sinua, mutta ota se nappi ja mieti, mitä uutta voit huomenna kirjoittaa tälle palstalle.

    Uskon, että kaikki luemme sen suurella mielenkiinnolla.

    Äänestä

Sähköteurastaja, joka ei erota pilveä lumesta, on harmissaan typeristä mokailuistaan ja näyttää kuvia suurtuntureiden huipuilta, joilla muuten lunta näkyy jopa elokuussakin. Kesäkuussa sitä on aina, useimmiten paljon enemmän kuin nyt. Huhtikuuhan oli ennätyslämmin ja lumet suli vauhdilla...

Äänestä

... ja uuttera talkootyö kunniaan, vaikka lumet vuosi vuodelta uhkaavasti vähenevätkin!

http://www.verkkouutiset.fi/index.php?option=com_content&view=article&id=57642:al-hiihtaemaeaen-juhannuksena-kilpisjaervellae-perinteiset-juhannushiihdot&catid=2:kotimaa&Itemid=31

Vaikeaa on Sähköteurastajan uskoa Kilpisjärvellä olleen lunta hiihdettäväksi asti jo 60 kertaa vuoden 1946 jälkeen, enkä oikeastaan usko, että väliin jäänet kerrat olisivat olleet olemattoman lumitilanteen vuoksi.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 14 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Sähköteurastaja kirjoitti:

kuvattuna, on tuo kylmeneminen hurjaa.
Jäätiköt senkun laajenevat, ja tuho uhkaa hirmuisin,
kun ilmastoalaarmin ammuin ilmoihin.
Ja ilmastouskontoa haavoitin.
http://www.kilpissafarit.fi/kuvat/paraswebcam.jpg

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu