http://www.thepaleodiet.com/articles/Cereal article.pdf
Viljatuotteissa piilee terveysriski
Tsekkailija
162201
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
lukea sitä. Voisitko referoida lyhyesti?
Onko se sitä samaa dieetti-humpuukia, mitä viikoittain tulee rapakon takaa?
En kyllä minäkään jaksanut lukea, joku vois lukea kertoa mistä on kyse.
Löysin huvittavan viitteen siitä kuinka ketoosi dietti oli muoti juttu 25 vuotta sitten.
Teoria lähtee siitä, että ihminen elimistöineen on evoluution aikana eli muutaman sadantuhannen vuoden aikana sopeutunut metsästäjä-keräilijän ruokavalioon (lihaa, hedelmiä, pähkinöitä, juureksia, vihanneksia, satunaisesti jotain jyviä). Viljaa on viljelty vasta vajaa 10.000 vuotta.
Muutamat tutkimukset osoittavat, että nykyajan metsästäjä-keräilijäkansoilla on vähän tai ei ollenkaan hyvinvointiyhteiskunnissa esiintyviä sairauksia, ja että jotkut viljojen tai kypsennettyjen viljatuotteiden biologiset ja kemialliset ominaisuudet ovat kehon kemiallisille ja biologisille reaktioille vahingollisia.
Lisäksi sivustossa on paleoliittiseen ruokavalioon siirtyneiden positiivisia kommentteja.
Kannattaa silmäillä vaikka sivuston muita sivuja.
http://www.jippii.fi/jsp/forum/thread.jsp?b=ruoka&t=2597
"sehän on tiedetty jo pitkään että viljatuotteet aiheuttavat erillaisia tulehdustiloja kehossa joka aiheuttaa sydän ja verisuonitauteja eikä kolesteroli jota yleensä syytetään mediassa..."
"Vehnäallergikkona voin todeta, että oloni parani huomattavasti muutenkin, kun jätin muutamaksi kuukaudeksi kokonaan kaikki viljatuotteet kun testattiin, olenko kaikelle viljalle vai vain vehnälle allerginen. Sain sivutuotteena kauniin ihon eli jostakin syystä iho päätti puhdistua täysin."
"Muutamat tutkimukset osoittavat, että nykyajan metsästäjä-keräilijäkansoilla on vähän tai ei ollenkaan hyvinvointiyhteiskunnissa esiintyviä sairauksia, ja että jotkut viljojen tai kypsennettyjen viljatuotteiden biologiset ja kemialliset ominaisuudet ovat kehon kemiallisille ja biologisille reaktioille vahingollisia."
Käytännössä sen ajan ihmisistä suurin osa kuoli ensimmäisten ikävuosien aikana ja suurin osa ennen 40. ikävuottaan. Ei siinä ehtinyt saada "hyvinvointiyhteiskunnissa esiintyviä sairauksia" - muita vaivoja olikin sitten niidenkin edestä.
On se vaan kumma, että ruokavalion koko ajan "huonontuessa" me kuitenkin elämme vanhemmiksi kuin vanhempamme ja isovanhempamme - ja kaiken lisäksi tulemme olemaan historian terveimmät eläkeläiset!
Olen lukenut professori Loren Cordainin kattavan ja perusteellisen koosteen viljoista jo pariinkin kertaan. Se perustuu päteviin tieteellisiin tutkimuksiin, joista on mittava luettelo lopussa. Suosittelen todella lämpimästi kaikille englannin kielen taitoisille!
Omakohtaisena kokemuksena vuoden viljattomuuden jälkeen olen äärettömän onnellinen ja kiitollinen saatuani kaiken tämän tiedon ja päästyäni vuosikymmeniä vaivanneista vakavista kroonisista vaivoista!
Suosittelen myös lääkäri Antti Heikkilän vasta ilmestynyttä "Hyvän Olon Keittokirja II":sta, siinä on mm. suomeksi luettelo sairauksista, joihin viljat uusimpien tutkimusten mukaan yhdistetään.
Viljattomuuden kokeileminen kannattaa - siinä ei todellakaan ole mitään vaaraa, eikä menetä mitään!! Mutta kuinka paljon voikaan saada!!!!!!
Toivottavasti edellinen viestini ei ilmesty tänne, mutta sitten asia tulee ainakin selväksi... *virn*
Mitä siis syödä jos viljatuotteet jättää pois? Itselläni ongelma on toisinaan yksipuolinen ruokavalio, johon leipä kuuluu hyvin olennaisesti. Mitä siis syödä jos leivän jättää kokonaan pois?
Mm. liha, kala, kananmuna, luonnolliset rasvat kasvikset, pähkinät, marjat, hedelmät, hunaja, kookoskerma.
Reilu kolme viikkoa ilman jauhoja, leipää, sokeria, perunaa, riisiä, pastaa.
Reilusti lihaa, rajattomasti kasviksia (ei kuitenkaan juureksia), ruoanvalmistuksessa oikeita rasvoja (mm kylmäpuristettu oliiviöljy, voi), tilamaidosta tehtyä viiliä.
Avainsana vähähiilihydraattinen ruokavalio. Paino sanalle vähä. =)
Aikaisemmin söin nälkääni leipää, muroja yms hiilaripitoista ruokaa. Muutamassa viikossa ruokavalio muuttamisen myötä paino on pudonnut 4 kg, vyötärö kaventunut, iho ja olo on paljon parempi.
Leipää voi syödä mutta kohtuudella eikä syödä sitä nälkäänsä.
itse olen toista viikoa vähähiilarisella ruokavaliolla,olo on mukava.painokin putosi ekan viikon aikana 2,5 kg,jota en voinut ensin todeksi uskoa koska söin paljon munia kermaaa juustoja...mahavaivat ovat helpottaneet,ei ilmavaivoja ym,kokeilumielessä jatkan vielä muutaman viikon koska tämä on vielä niin hitsin helppoakin!!!
Ei tuota painon putoamista "vähähiilarisella" ravinnolla uskoa tarvi. Sen kyllä tietää kun näkee. Katsos rajoittamalla MINKÄ TAHANSA yksittäisen ravintotyypin (vois siis yhtä hyvin olla esim. liha)kulutusta paino putoaa.
Runsasproteiinisessa ruokavaliossa (=paljon mm. lihaa, munia, maitoa jne.) on kuitenkin valtava terveysriski. Muutamia vaivoja mainitakseni mm. ummetuksen, sydänkohtausten, arthiriksen, munuaiskivien ja osteoporoosin todennäköisyys lisääntyy.
Pahoin pelkään, että elelet jossain Jurassic Parkissa. Aluksi on tosi upeeta ja lopuksi saa harmia enemmän kuin osansa.
Aha, luulin tuota ensin Zone -ruokavalioksi, mutta eipä tuo juuri haittaa. "paleodieetti" on näet riittävän samanlaista humpuukia.
Itse asiassa Essi hyvä sinulla EI OLE mitään syytä rajoittaa viljatuotteiden syömistä. Tuota mainostettua dieettiä ei ole ikinä osoitettu toimivaksi, mutta sitä vastaan on esitetty paljon kritiikkiä. Tuo dieetti ei perustu mihinkään järkevään tieteelliseen tutkimukseen.
Mitenkähän ihmeessä nuo kaikki humpuukidieetit onnistuvat unohtamaan kuinka suuren osan energiastaan ihmiskunta on saanut kautta aikojen viljasta.
Voitko kertoa lisää kokemuksiasi jonkun tietyn ravintotyypin kuten liha, muna, maito jne rajoittamisesta ruokavaliossa.
Voitko myös täsmentää mitä tarkoitat runsasproteiinisella ruokavaliolla? Kuinka paljon vaikka prosentteina päivän ravinnon määrästä on proteiineja jotta se on runsasproteiinista?
Voitko väittää, että että hiilihydrattien vähentäminen on epäterveellistä jos sen tkee kohtuudella. Eli vähentää ja poistaa osin tai kokonaan mm. raffinoidun ruoan, valkoisen jauhon, leivän, sokerin, aamiaismurojen, pikkuleipien, karamellien, jäätelön puhumattakaan perunalastujen määrää ruokavaliossaan? Ja korvaa ne kotimaisilla vihanneksilla, kalalla, munilla, ja lihalla.
Sen kyllä tietää, kun näkee.Ihan totta. =)
Kohtuus kaikessa myös kohtuudessa,
Syö ja anna muiden syödä. Tieteelliset tutkimukset sanoo, että nozone sairastuu korkeaan verenpaineeseen koska höyryää liikaa muiden ihmisten ruokailutottumuksista.
moi,taas!
no mitenkäs se lihominen tapahtuu??'
tottakai liika syöminen lihottaa mutta entäs jos ihminen joka syö 2krt päivässä ja päivän kalorit on n.1000kcal/vrk ja kuluttaa vaikka kaiken kaikkiaan 2900kcal niin eikös silloin pitäisi laihtua??...muttakun ei vaan laihdu!!
...kaloriteoria on virheellinen!
...ensinnäkin jokainen makroravinto -aine vaikuttaa eri tavalla hormoneihin esim insuliiniin!? vai mitä? vai vaitätkö että pelkkä rasva vaikuttaa verensokeriin ?
...insuliini on kulettaja-hormoni joka vie ravinnon(glukoosin) soluun..(lihas ja rasva soluun )
..no niiin..eikös 1 1=2 eli:
mitä enemmän insuliinia kehossa sitä enemmän henkilö lihoo!!!!
(ainakin painoa ei saaa pois helpolla)
..siksi hiilarit ja ne nopeat pitää bannata kunnolla pantaan.ne pois ruokavalioista!!!!!muuten et laihdu !!!
ps1:ja saat jopa syödä enemmän kaloreita kuin ennen vaikka kulutat vähemmän... todella ihmeellistä vai mitä ,NO?zone???
ps2:et tarvitse nähdä nälkää kun syöt muutakin kuin hiilaria kuten ehkä nyt paráikaa kun verensokerisi heittelee...ikuinen nälkä? -onko?
Itse syön vain ruishapanleipää. Ruis on terveellisempää kuin vehnä, muutenkin, mutta lisäksi on todettu, että happaman leivän hiilihydraatti imeytyy hitaammin kuin hapattamattoman leivän. Yksi konsti hidastaa hiilihydraattien imeytymistä on "hapattaa" ruokaa lisäämällä sitruunaa tai viinietikkaa. Tietenkin kannattaa pitää mielessä, että hapot voivat syövyttää hampaiden kiillettä.
Tutustu tohtori Tolosen kirjoitukseen:
http://www.biovita.fi/suomi/terveyssivut/gijagk.html
Itse olen laihtunut 18 kiloa vähähiilihydraattisen dieetin ansiosta. Aloin laihduttamaan mm. heikentyneen potenssin ja korkean kolestarolin vuoksi.
Nyt potenssini 42-vuotiaana on 25 vuotiaan tasoa, ja kolesteroliarvot ovat laskeneet vaikka en ole vältellyt rasvoja.
On aika hassua, että ihmiset jotka eivät oikeasti tiedä mitään, esittävät asiantuntijaa, vaikka asiasta on olemassa lukuisia tieteellisiä tutkimuksia ja lukuisat lääkärit kertovat asioista avoimesti. Toisessa vastineessasi väitit, ettei vähähiilihydraattisen dieetin hyödyistä olisi tutkimusnäyttöä. Tutkimusnäyttöä on pilvin pimein, mutta päinvastaisella kannalla olevilla ei ole esittää tutkimusnäyttöä. Vain lausuntoja jotka nimenomaan eivät perustu tutkimusnäyttöön.
Tutkimusnäyttöä löydät yksin antamani linkin takaa niin paljon, ettet ihan lyhyessä ajassa kykene kaikkeen tutustumaan.