Messinkiä, pyöreä levy jonka halkaisia on noin 10 cm, siinä on kolme jalkaa jotka menevät läpi levyn ja ne yläosat ovat sipulin muotoiset, levyn keskeltä lähtee jäätelötuutin yläosaa (nurinpäin) muistuttava osa jossa on reikä, halkasia 1cm.
Pesin sen ja se on harmaa osittain ruskea koska en raskinut sitä hangata.
Se sattui lapion alle joten siihen tuli tavallaan pintanaarmu ja alta paljastui kullan väristä metallia arvelen sen olevan messinkiä . Korkeus kaikkineensa sillä on noin 6 cm . alapuolen jalat 2cm korkeat ja sipulit 3cm. 300 grammaa painaa.
Olisi mahtava tietää mikä se voisi olla? ?
Sillä aluella, mistä se löytyi, on ollut joskus satavuotta sitten asutusta.
Mikä ihme se voisi olla ?
Vanha esine, mikä ?
vanha sipuli
4
215
Vastaukset
- skultuna?
Olisiko vanha kynttilänjalka? Näitä on aikanaan tehty paljon messingistä. Käypä antiikkiliikkeessä näyttämässä, saattavat tunnistaa kapistuksen.
- veloranta111
Tai laita kuva arremaanalla.com. forumille
- sdkl
Museoon näyttäminen parempi ratkaisu. Voit vaatia itselle esinettä.
- vanh. sipul.
Sain tietoa siitä esineestä, se on vanhan kynttiläjalan ala osa. Siinä reiässä on kierteet johon yläosa kuuluu.
Kumpa löytyisi se yläosakin :}
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua
Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä1002080Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa
Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.2891886Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3361719Martina lähdössä Ibizalle
Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.2041565Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht961337- 311237
Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em941113Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg
parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤661064- 511047
- 581038