Miksi maailmankaikkeus laajenee?
Siinäpä kysymys, johon tiede pyrkii etsimään vastausta. Oma mielipiteeni on seuraavanlainen: Maailmankaikkeus laajenee, koska joskus kauan sitten on ollut alkuräjähdys. No, miksi sitten oli alkuräjähdys? No siksi, että maailmankaikkeus voisi alkaa laajenemaan. Tästä voidaan vetää johtopäätös: Maailmankaikkeuden laajeneminen on seurausta alkuräjähdyksestä. No mistä sitten alkuräjähdys on seurausta? Vaikka en olekaan tiedemies, jopa minä voin vetää yksinkertaisen johtopäätöksen: Alkuräjähdys on seurausta maailmankaikkeuden laajenemisesta.
Eli maailmankaikkeus on seuraavanlainen:
1. Alkuräjähdys
2. Maailmankaikkeuden laajeneminen
3. Uusi alkuräjähdys
No, miksi maailmankaikkeuden laajeneminen aiheuttaa alkuräjähdyksen?
Vastaukseni: Alkuräjähdys tuottaa niin paljon ainetta maailmankaikkeuteen, että lopulta aine puristuu kasaan ja räjähtää. (alkuräjähdys)
No, jos aine puristuu kasaan, onko maailmankaikkeudella sitten rajallinen tila, joka voi kantaa vain rajallisen määrän ainetta?
Vastaukseni: Ei.
No, miksi aine puristuu kasaan?
Vastaukseni: Koska alkuräjähdys tuottaa rajattoman määrän ainetta.
Johtopäätökseni: Alkuräjähdys tuottaa rajattomasti ainetta, mutta maailmankaikkeudella ei ole rajoja. Maailmankaikkeus on siis ääretön, mutta alkuräjähdys tuottaa rajattoman määrän ainetta.
NO MIKSI AINE PURISTUU KASAAN?!?!?!?
Vastaus: Vaikka alkuräjähdys tuottaa rajattomasti ainetta, aine tottelee kuitenkin suhteellisuusperiaatetta.
Kun tapahtuu alkuräjähdys tapahtuu seuraavaa:
1. Aine leviää tietystä pisteestä kaikkiin suuntiin. Ainetta muodostuu rajattomasti. Tästä seuraa kuitenkin seuraavanlainen tapahtuma. Mitä enemmän ainetta syntyy, sitä enemmän aine kaareuttaa aika-avaruutta. Kun aika-avaruuden kaareutuminen "voittaa" aineen määrän, aine alkaa puristua kasaan. Kun aine puristuu kasaan aika-avaruuden kaareutumisen takia, lopulta se puristuu niin paljon, että seuraa uusi alkuräjähdys.
2. Maailmankaikkeus lähtee laajenemaan uudelleen.
Oma käsitykseni maailmankaikkeudesta.
Tavallinen maallikko
3
76
Vastaukset
- Maalaisjärki rules
Hienoja kehäpäätelmiä... mutta minne se Jumala unohtui?
- ashtray
Mutta aina voidaan kysyä tämä kysymys oli sitten miten hyvä teoria tahansa:
Miksi tuollainen systeemi on olemassa? Miksi se on noin eikä toisin? - c2c2c
ei kyllä älli riitä noiden pohtimiseen...tai voihan niitä jokainen pohtia mutta mitään järkevää oivallusta tuskin syntyy. Pitäisi esittää todisteita ja laskelmia myös. Ja tosiaan vastaus kysymykseen: "Miksi".
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse854614Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1103830Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä1753620Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.582052Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575711928Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.891259- 1291114
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.1401050- 57963
Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä27882