"2,5 cm paksusta neliön muotoisesta levystä leikataan kulmista kolmiot siten, että syntyy säännöllinen 8-kulmio. Mikä on syntyvän kappaleen tilavuus, kun alkuperäisen levyn sivun pituus on 30 cm?"
Vastaukseksi sain noin 1,8 dm3, mutta oikea vastaus olisi muka 1,6 cm3. Kertokaa, että olen oikeassa!
8-kulmion tilavuus
7
3178
Vastaukset
- Jotenkin näin
Miten laskit? Näyttäisi, että helpointa on ajatella niin, että poisleikatut kulmat asetellaan neliöksi, jonka sivu on sama kuin 8-kulmion sivu. Silloin on helppo laskea 8-kulmion tilavuus alkuperäisen ja syntyneen neliön tilavuuksien erotuksena. 8-kulmion sivun pituus taas saadaan ehdosta s 2·s/√2 =30.
Et ole oikeassa.- Jotenkin näin
Tarkoitus oli sanoa et ole aivan oikeassa. Tilavuus on 1,86 dm³ eli pyöristettynä 1,9 dm³.
- Mämmipää
Laskin ensin 8-kulmion pinta-alan (eli siinähän on kuvailemallasi tavalla 7 kpl 10 cm * 10 cm neliöitä) eli pinta-alaksi tulee 700 cm2.
Tilavuuden sain sitte kertomalla pinta-alan korkeudella eli 700 cm2 * 2,5cm = 1750 cm2 eli noin 1,8 dm3.
Eikös sen näinkin voi tehdä?- Jotenkin näin
Huomasitko, että noin ajatellen 8-kulmiosi ei ole säännöllinen, vaan siinä on neljä 10 cm pitkää sivua ja neljä 10·√2 cm pitkää sivua. Säännöllisen 8-kulmion sivun pituus on 12,43 cm.
- yksi vain
Ei voi. Tuosta ei tule säännöllistä 8-kulmiota.
Leikkaamalla kulmista kolmiot, joiden kateetit on 10 cm, saat kahdeksankulmaisen kappaleen, jonka joka toinen sivu on 10 cm ja joka toinen √2 kertaa 10 cm.
Oikea tapa laskea sivun pituus on tuolla ylempänä. - yksi vain
yksi vain kirjoitti:
Ei voi. Tuosta ei tule säännöllistä 8-kulmiota.
Leikkaamalla kulmista kolmiot, joiden kateetit on 10 cm, saat kahdeksankulmaisen kappaleen, jonka joka toinen sivu on 10 cm ja joka toinen √2 kertaa 10 cm.
Oikea tapa laskea sivun pituus on tuolla ylempänä.Hups, olin hidas. Jotenkin näin ehti ensi.
- Mämmipää
No niinpä tietenkin... Eihän siitä tosiaan tule tuolla tavalla säännöllinen! Kiitos :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p475405Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "612176Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella181790Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?1421742- 171525
No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol301447Kulukusuunnat
Eikö kuhmolaiset iha oikiasti tiiä kumpi o vasen ja kumpi oikia? Tuolla ku liikennemerkissä näkyy nuolet ylös ja alas, v5132881-vuotias Frederik avoimena - Ei omasta mielestä kelpaa tästä syystä realityihin: "Veemäinen..."
Junttidiscon kuninkaana tunnettu Frederik, 81, on esiintymislavoilla suvereeni tekijä. Mies on viihdyttänyt ympäri Suome171097Muusikko yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan
Karu epäily: Muusikko, 32, yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan Oulussa. IS:n selvityksen perusteella miestä ei ole syy771068Joutuuko Suomi24-palvelu taas oikeuteen ?
Nämä Purraa ja Perussuomalaista johtoa pedofiilian suojeliana pitävän kirjoittajan viestit eivät vain poistu täältä. Se210926