Ensi kesänä 120km?

hullukovai?

Olen tässä pari vuotta suunnitellut polkevani kotoani meidän mökillemme ja nyt päätin, että ensi kesä voisi olla hyvä ajankohta.
Olen nyt 16vuotias tyttö. En ole ikinä harrastanut pyöräilyä (enkä kyllä kauheasti muutakaan liikuntaa, paitsi lenkkeilyä:D) "oikeasti", vaan tuollaisia lyhyitä matkoja on tultu välillä poljettua. Tarkoitus olisi polkea tuollaisella ihan normilla naisten pyörällä, kun nuo "oikeat" maksaa aikasen paljon:)
Nyt haluaisin apua siihen, miten voisin melkein vuoden aikana parantaa kuntoani, että pystyisin polkea tuollaisen matkan (joku "treeniohjelma" olisi kiva:)).

Ja mielipiteitä olisi kiva saada siihen, että kannattaako minun edes yrittää vai ei. Toivottavasti tästä ymmärtää jotain:)

9

1623

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • takapuoli puutuu

      Ei se matka tapa vaan vauhti, tietty pitkiä suht reippaita lenkkejä sekä kävelen (sauvakävely) ja polkupyörällä kesän, syksyn ja talven aikana kasvattaa lihaskuntoa. Itselläni puutuu aina p...e pyöräillessä, eli kiinnitä huomiota myös siihen mitä puet päällesi lenkin ajaksi, saumoja vaatteissa kriittisellä alueella mahdollisimman vähän, geelisuojus satulaan kenties.
      Taukoja kannattaa pitää, ei pitkiä mutta vähän voi jalkoja oikaista ja saada maata niiden alle. Oma pisin lenkkini on vain 55 km, eli en osaa sanoa mitään noin pitkästä, siihen lähdin ihan peruskunnolla, pyöräilin koulumatkoja (3,5 km) ja hiihtelin talvella alle 10 km lenkkejä.

    • Pelkästään yhden päivän aikana tuon matkan ajamiseen ei tarvitse mitään erityistä treeniä, siis erityistä ohjelmaa. Lähinnä sitä että tekee rauhallisia tunnin parin lenkkejä joka toinen päivä. Eikä pelkästään pyöräilyä tarvitse olla. Sillä saa peruskuntoa pidettyä yllä ja kestävyyttä. Rauhallinen lenkki on sellainen missä ei hengästy ja missään vaiheessa mene maitohapoille.

      Sykemittari ei ole tarpeen, joskin voi sitä hyödyntää. Kampikierrokset voi laskea kellon perusteella helposti. Tavoite on 80-100 kierrosta/minuutissa, mutta kevyessä ajossa sekään ei ole kriittistä. (Kun on jo enemmän ikää ja ylipainoa, niin se kiinnostaa.) Noi kierrokset on helppo laskea, kun 10s aikana menee 13..18 kierrosta (tai 15s aikana 20..25).

      Omille pyöräretkille harjoitteluissa ei aikoinaan ollut ihmeempää metodia. Lähinnä polkemista ;)

      Jos on jotain nopeustavoitteita sille matkalle, niin homma on monimutkaisempaa (ei ole kokemusta kilpailusta).

    • huvinsa kullakin

      Maantiepyörä, joka on huimasti mukavampi lenkkipyörä, maksaa käytettynä pari sataa. Mutta kyllä se mummiksellakin menee, on vain extremeä. :)

      Järkevä nousujohtoinen pyöräilyohjelma ja talvella hiihtoa pohjalle, niin nouset pyöränselkään toistekkin. ;)

    • Jos tänä kesänä ajaa 40km lenkkejä, niin saa hivenen tuntumaa pidempiin lenkkeihin. Saa sitä pidemmäkin matkan kerralla ajaa ;) Ensi kesänä sitten voi ajella testilenkkinä 60km pätkän, niin on helpompi mieltää matkan rytmitys. Tuon 60km matkan aikana ei tarvitse olla kummempaa evästä, kun taas 120km matkalle jo saa varata kunnolla syötävää.

      Peruspyörän kanssa joutuu tinkimään keskinopeudesta, kun ajoasento on pystympi -- enemmän töitä ilmanvastuksen kanssa. Ero voi olla vaikka 18km/h vs 20km/h. Käytännössä se voisi olla 6h ja 40min tai 6h. Lisäksi tulee taukojen ottama aika. Maantiepyörän kanssa osa painosta tulee käsille ja satulalle ei tule ihan yhtä paljoa painoa -- pienikin ylimääräinen puutuminen tuntuu pitkällä matkalla. Vaatimattomampi pyörä vaatii hivenen enemmän polkijalta, mutta ei se nyt niin mahdoton ero ole.

      Toinen sitten on ajaako koko matkan yksin vai ryhmässä. Metrin päässä edellä ajavaa polkiessa pääsee paljon kevyemmin, mutta kyllä tuon voi yksinkin polkea. Suurin piirtein voi verrata 90km yksin ajoa 120km ryhmässä ajoon.

      • Iso miesten pyörä

        Kuinka todennäköisenä pidät että aloittaja (16v tyttö) on yli 180cm????


    • ,,,,,,,,,,,,

      En kyllä uskaltais tuon hintaista "racing" pyörää ostaa...

    • TuSu44

      Talven aikana yksi hyvä harjoitusmuoto on spinnig. Varaa syksyllä itsellesi vakiovuoro ja jos kipinää löytyy niin kevääksi toinen. Spinningvuoro on hyvä säänöllinen treeni, koska sillä pärjää rospuuttokelit ja talvipakkaset. Spinningissä opit myös oikean "polkutekniikan" eli pyörittämisen.
      Tämän lisäksi vähän hiihtoa, sauvakävelyä ja kuntosalia niin mökkimatka sujuu leikiten. Onnea projektiin.

    • Hempp@

      Spinning myös vaikuttaa niin jalkojen kuin keskivartalonkin lihaksiin, eli juuri niihin paikkoihin joita pyöräilleissä käytetään ja kuten Tusu tuossa ylempänä totesi, spinningissä oppii myös sen pyöritystekniikan, tai ainakin perusidean.

      Loppu täytyy hioa sitten oikealla pyörällä sujuvammaksi, joko sitten kesällä tai kuten hurjemmat harrastajat, tekniikkarullien päällä. Täydelliseksi sitä pyöritystä ei kukaan saa, mutta sinnepäin. Kilometrejä, kilometrejä, kilometrejä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taisin tehdä virheen

      Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle
      Ikävä
      111
      5157
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      49
      3352
    3. Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi

      Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle
      Ikävä
      88
      3132
    4. Näin kun katsoit salaa ja

      Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku
      Ikävä
      38
      2558
    5. Nainen, mulla olisi sulle pari vinkkiä

      Kerro vain ongelmasi niin annan siihen vinkin. :/
      Ikävä
      81
      1827
    6. Nainen onko sulla supervoimmia ?

      Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.
      Ikävä
      41
      1560
    7. 450 000 ulosotossa

      Suomessa on tällä hetkellä ennätysmäärä ihmisiä ulosotossa. Viime vuonna heitä oli yli puoli miljoonaa. Kuluvan vuoden
      Perussuomalaiset
      122
      1515
    8. Katu täyttyy...

      Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt
      Ikävä
      31
      1266
    9. Eduskunnasta tippuneet kokoomuslaiset nostavat eniten sopeutumisrahaa. Kyllä veroeurot kelpaavat.

      Sopeutumisraha on eduskuntatyön päättymisen jälkeen maksettava etuus, jonka tarkoituksena on tukea entisiä kansanedustaj
      Maailman menoa
      119
      1169
    10. Onko esitutkinta jo saatu päätökseen?

      Ketkä saa syytteet? Voi olla iso määrä ihmisiä?
      Ähtäri
      16
      1129
    Aihe