Keväällä tälläkin palstalla peräkammarien zombi-örkyt vastustivat E10-bensaa ja väittivät sen rikkovan moottorit.
Totuus alkaa pikkuhiljaa paljastua heillekin.
http://www.taloussanomat.fi/liikenne/2011/07/15/esson-baari-hiljeni--mihin-katosi-e10-vastarinta/20119743/139
Totuus alkaa pikkuhiljaa paljastua heillekin.
http://www.taloussanomat.fi/liikenne/2011/07/15/esson-baari-hiljeni--mihin-katosi-e10-vastarinta/20119743/139
Vastaukset 10
Vanhimmat
Äitis murtuu. Ajoin puolivuotta sillä litkupensalla ja ihmettelin että en päässyt kertaakaan alle autoni keskikulutuksen (6.28 l / 100 km). Keskikulutus laskettu 203000 km:n ajolla. Vuosina 2005 -2011. Aikani asiaa ihmeteltyäni tankkasin 98-pensaa ja heti alkoi mennä alle keskikulutuksen. 0,5 -0,2 litraa. Se riittää rahallisesti ja autokin voi paremmin. Ei nyi ja tarttaa paremmin. Kuule kyllä ihminen joka lystin maksaa tietää paremmin kuin jotkut ostetut testit. Taidat Jöns olla rassukka ja muiden testien varassa. Tottakai se litkukin tulee joskus kannattavammaksi kun hinta-suhteita rukataan tarpeeksi. Piiperö malliin.
"Kesän korvilla ABC-ketjun huoltoasemilla 98:n kysyntä oli 60 prosenttia ja E10:n 40 prosenttia. "
Eipä sitä tarvitse nettipalstoilla riidellä. Järkeään käyttävät ihmiset tankkaavat 98:a.
Juu. Ei pala E10 rivinelosen tankissa.
Tuo aloittajan viesti kertoo vain median manipuloinnista. Ei mistään muusta. Joku on maksanut jutusta hyvät rahat jollekin ja joku kesäapulainen on naputellut jutun uutisen muotoon.
Kannattaa lukea myös jutun kommentit, jotka tosin on ennakkosensuroituja.
Tässä todellisuutta tuolta suursta lännestä, jossa kuulema ei ole ollut koskaan mitään ongelmia etanolin kanssa. Juttu on jo vuodelta 2009, eikä tilanne ole parantunut.
http://www.businessweek.com/lifestyle/content/may2009/bw20090514_058678.htm
Viherituhipit pilaa kaiken, enää ei saa edes kunnon polttoainetta. VTT:n maksettu testi sai osan kansalaisista uskomaan litkupensaan.
Hulluinta tässä hommassa on se, että etanoli litran valmistamiseen kuluu enemmän energiaa kuin se sisältää.
Sehän on juuri tuota jönssiläisten logiikkaa. Ei mitään järkeä koko hommassa, mutta poliitikot eivät enää voi perua tuota, kun on teologillisessa hurmoksessa säädetty lakeja, joita ei enää kehdata vetää takaisin ja myöntää, että meitähän kusetettiin oikein huolella.
Miksi sinun pitää kirjoittaa omista toilailuistsi
Saksassa E10:n lanseeraus on mennyt täysin perseelleen
http://www.spiegel.de/international/germany/0,1518,757812,00.html#ref=rss
se piti vielä sanoa että kerrankin ollaan samaa mieltä Griinpiisin kanssa. Eri syistä mutta kuitenkin.