Israelin armeijan ja salaisen palvelun nettisivut alkoivat toimia jälleen maanantaina. Palvelut netissä menivät poikki viikonvaihteessa syystä, joka viranomaisten mukaan johtui palvelimen kaatumisesta.
Nettisivut kaatuivat sunnuntaina, kaksi päivää sen jälkeen kun kansainvälinen hakkeriryhmä Anonymous oli sanonut ryhtyvänsä Israelin vastaisiin toimiin.
http://www.hs.fi/ulkomaat/Israelin armeijan ja Mossadin nettisivut jälleen pystyssä/a1305548853390
ISF:n ja Mossadin nettisivut jälleen pystyssä
5
70
Vastaukset
- 16+10
Onko siinä nyt jotain uutta, että joku ryhtyy Israelin vastaisiin toimiin ?
Sinäkin olet omistanut koko elämäsi asialle.- KTS (Ei kirj.)
Ei tuo välttämättä johtunut Anonymousista. Palvelimet voi pamahtaa ihan omia aikojaankin...:O
- Israelson (Ei kirj.)
Tuskin on ollut Anonymous ryhmän teko ! Tuo nettisivujen kaataminen !
Anonymous ryhmän syyksi laitetaan jo ties mitä, kun käydään valta ja poliittista taistelua maailmalla ja EU-suomessa. Lienee olleet ihan muslimien tekemä hyökkäys!
Tässä muutama hyvä esimerkki miten tuon ryhmän syyksi laitetaan ties mitä....
”Hei, täällä on Suomen Anonymous jälleen kerran”, alkaa englanninkielinen viesti vapaasti suomennettuna ja jatkuu: ”Tai itse asiassa edellinen viesti ei ollut meidän kirjoittamamme tai julkaisemamme.”
Viesti jatkuu viittauksella muihin verkkohyökkäyksistä syytettyihin ryhmittymiin: ”Meillä ei ole mielipiteitä kenestäkään poliitikosta. Emme ole murtautuneet ainoallekaan suomalaiselle verkkosivustolle. Mielestämme antisec on lapsellinen, lulzsecin tavoin kyseessä oli vain joukko ostettuja haavoittuvuuksia”, viestissä todetaan.
”Kuittaan”, toteaa lopuksi nimimerkillä ”zeekill” esiintyvä Anonymous-jäsen.
http://www.mikropc.net/kaikki_uutiset/suomen anonymous kiistaa olevansa tietovuodon takana/a718495
Hakkeriryhmä Anonymous Finland kiistääkin olevansa Suomea kuohuttaneen tietovuodon takana.
Eilen päivällä Pastebin-palvelussa levitettiin viestiä, jossa Anonymous Finland ottaa vastuun iskusta. Myöhemmin maanantaina samassa palvelussa julkaistiin viesti, jossa ryhmä kiistää osallisuutensa iskuun.
Asiasta kertoi ensimmäisenä MicroPC nettisivuillaan.
"Anonymous Finland viestittelee sinulle taas kerran (itse asiassa ei, edelliset viestit eivät olleet meidän kirjoittamiamme tai julkaisemiamme)", ryhmä kirjoittaa.
Alkuperäisessä kirjoituksessa vaadittiin kansanedustajien Jussi Halla-ahon (ps) ja Teuvo Hakkaraisen (ps) eroa.
"Meillä ei ole mitään mielipiteitä poliitikoista", Anonymous Finland kirjoittaa.
"Emme ole hakkeroineet mitään suomalaisia nettisivuja."
Lauantaina verkkoon vuosivat 16000 suomalaisen henkilötiedot, joiden joukossa on nimiä, osoitteita ja henkilötunnuksia. Keskusrikospoliisi tutkii tapausta.
Hakkaraisen vastaus hakkereille: "EVVK".
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/hakkaraisen-vastaus-hakkereille-evvk/art-1288426503010.html
Julkaistu: 07.11.2011 18:43
Hakkeriryhmä Anonymous Finland vaati maanantaina perussuomalaisten kansanedustajien Teuvo Hakkaraisen ja Jussi Halla-ahon eroa.
- Nimetön (?) hakkeriryhmä vaatii eroani, jaaha, evvk, Teuvo Hakkarainen kommentoi vaatimusta Facebook-seinällään maanantai-iltana.
Evvk on yleinen lyhenne sanonnasta "ei voisi vähempää kiinnostaa"
Tietomurron tekijäksi ilmoittautunut hakkeriryhmä kertoo, että se on valmis jopa hakkeroimaan lentoyhtiöiden tietoja ja hankkimaan kaksikolle menoliput Naurun saarelle.
Ryhmä vaatii samalla myös kattoja poliitikkojen palkkoihin.
Viikonloppuna tuli ilmi, että 16 000 suomalaisen henkilötunnuksia, osoitteita ja puhelinnumeroita on julkaistu internetissä.
Anonymous Finland väitti, että se on tehnyt vuodon.
Ryhmällä on sanojensa mukaan yhä hallussaan paljon julkaisematonta tietoa.
Ryhmä luonnehti viestissään tietomurtoa helpoksi.
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/tietovuotoskandaalissa-yllattava-kaanne/art-1288426570776.html- KTS (Ei kirj.)
Ja et nyt sitten itse yhtään noin niinkuin laittanut tätä ihan niinkuin varmuuden vuoksi, ilman mitään todisteita ja ilman Israelinkaan epäilyjä muslimien syyksi.
Kuten sanoin, palvelimet pamahtelevat ja se on normaalia.
Kasva mieheksi ja lopeta toi vinkuminen Islamin vuoksi.
- 14+11
Muhammadilla on peite kasvoilla. iiiiiiik !
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö
palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh822005Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.
"Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläkemaksuilleen moninkertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr1211715- 1801306
- 229720
- 59698
Järkytys uutisten ystäville - Huomenta Suomen kesään iso muutos
Huomenta Suomi on monen suomalaisen vakio-ohjelma. Suorana nähtävä Huomenta Suomi seuraa päivän tärkeimpiä uutisia, pol6676- 57624
Trumpille jälleen voitto
Trump ensin tuhosi Iranin ydinohjusprojektin, jotta ko. terroristivaltio ei voisi aiheuttaa ydinsotaa. Ja nyt Trump pako205580- 47517
Haluan teidät molemmat elämääni
Toista rakastan todella syvästi, ja toinen on kuin paras ystävä minulle. En voi luopua kummastakaan... </337482