Tämäkin juttu taitaa kuulua tänne.
http://keskustelu.suomi24.fi/debate/3353
Koska maailmanlopustahan tässäkin(linkissä) on kysymys.Kun joku kyselee, salataanko meiltä kenties maassamme jotakin virusta ja tartuntatautia, joka tekee ihmisistä kylmiä, raakoja petoja.Vai mistä on kysymys?Surmataan omia perheitä ja muita puolustuskyvyttömiä esim:eläimiä julmasti.Kaikki ihmimillisyys ja empatia katoaa vähitellen.Harvat enää edes tosiaan reagoi julmuuksiin.
Maailmanlopun ennustuksia nämäkin tapaukset
4
277
Vastaukset
- inhimillinen ihminen
Inhimillinen ihminen on myös paha. Media suoltaa toisinaan pahoja asioita, mistä me muut jatkossa, ehkä opimme niistä jotain ja onnistuisimme välttämään vastaaviin raakuuksiin johtavat elämän asenteet.
Media tosin hyvin harvoin miettii, mitä se uutisoi ja toisinaan liianki paljon.
Media on hullu kylämies, joka toisinaan on asian ytimessä ja toisinaan ei sinne päinkään.
Media on erinomainen malliesimerkki, siitä millaisia ihmiset pohjimmiltaan ovat.
Itse en aina jaksa lukea uutisia, jos jatkuvalla syötöllä on vain uutisoitu ikäviä asioita, toisaalta en jaksa pelkkiä hyviäkään uutisia aina lukia.
Ehkä pitäisi aina vain ajatella objektiivisesti. Varsinkin keskusteltaessa maailmanlopusta. - HÖTKYMÄTÖN
Tulee se ajattelet tai et.
- -l-
Joo. Ihminen on tuollainen.
Sivistynyt käytös on vain ohut pintakerros, ja se kyllä lähtee äkkiä jos olot kovenevat. - alfa123om
Itse olen pohtinut, että termiin ABC sodankäynti pitäisi lisätä ainakin pari C: tä lisää ja ehkä vielä D.
ABC3D sodankäynti: Eli atomi, biologia, kemia, kybernetiikka (sirutus) ja ehkä vielä demoninen ja maaginen ja sähkö-magneettinen, robotiikka etc..
Itselläni asui yläkerrassa kaikenlaista väkeä: huumekauppias ja sitten voodoo uskonnon harjoittaja etc. Demoninen tarkoittaa sitä, että jos joku poliisii keksii sähköisen aseen, joka lamaannuttaa niin saman lamaannuksen tunteen saa aikaan helposti toisellakin tavalla. Sirutuksen tarkoitus on voimistaa tunne moninkertaiseksi sähkömagneettisesti.
Onneksi vain harvat joutuvat tekemisiin näiden uusien aseiden kanssa. Kaikkiin edellisiin voidaan lisäksi lisätä pelottavat näyt ja niiden käyttö harhaan johdattamiseen. Raamattu käyttää termiä Efesolaiskirjeessä: Saatanan palavat nuolet. Eli tarkoittaa pelon, mustasukkaisuuden, kateuden ja vihan tunteiden lisäämistä näkyjen ja tunteiden sekoittamisen avulla monin verroin.
Vain harvat tänä päivänä joutuu tekemisiin näiden uusien aseiden kanssa ja tietenkin se pyritään salaamaan minkä kanssa ollaan tekemisissä. Asiasta on tehty kirja: Uusi uljas maailma sekä elokuva Equilibrium. Kaikki pelkäävät kuitenkin, että tulevaisuudessa nämä ovat yhtä enemmän ja pelottavampaa todellisuutta. Ja tosiasia on, että vaikka Johanneken Ilmestys sisältää näkyjä niin sen sanoja ei ole lupaa muuttaa mihinkään suuntaan. Ilmeiseti ne ovat kuitenkin siinä määrin tosia ja tapahtuvat tulevaisuudessa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö
palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh892138Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.
"Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläkemaksuilleen moninkertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr1361786- 1771329
- 231803
- 67742
Järkytys uutisten ystäville - Huomenta Suomen kesään iso muutos
Huomenta Suomi on monen suomalaisen vakio-ohjelma. Suorana nähtävä Huomenta Suomi seuraa päivän tärkeimpiä uutisia, pol10721- 60720
Trumpille jälleen voitto
Trump ensin tuhosi Iranin ydinohjusprojektin, jotta ko. terroristivaltio ei voisi aiheuttaa ydinsotaa. Ja nyt Trump pako210616- 49577
Haluan teidät molemmat elämääni
Toista rakastan todella syvästi, ja toinen on kuin paras ystävä minulle. En voi luopua kummastakaan... </342532