Mitä mieltä ateistit ovat niistä? Ovatko ne muuten edes sallittuja?
Olen lukiossa ja viikottain tulee aamunavauksia, joissa on käytännössä pakko olla paikalla ja joissa jauhetaan p*skaa Jeesuksesta ja Jumalasta ja kaikesta muustakin huuhaasta.
Samassa talossa on myös peruskoulu, joten oppivelvollisetkin joutuvat kuuntelemaan näitä.
Kristilliset aamunavaukset?
16
132
Vastaukset
- Pois hölötykset
Itse kävin aikoinaan peruskoulun ja lukion, joissa perjantaisin kävi jotain kirkollisia tyyppejä hölisemässä jotain aamunavauksia. Itse en silloin vain yksinkertaisesti välittänyt asiasta: ne olivat vain jotain hölinöitä ennen oppitunteja, kuten opettajien pitämät sekulaarisemmat aamunavaukset. Jos Jeesusta ja Jumalaa mainittiin jatkuvalla syötöllä, silloin ehkä vaivaannuin asiasta.
Nyt kuitenkin kun olen enemmän asiasta kiinnostunut, olen sitä mieltä, että olisi jo aika saada nuo seurakunnan avaukset pois periaatteellisista syistä. Vaikka meillä merkitäänkin lasten kuuluvan kirkkoon, ei lapsilla ole asiassa sananvaltaa - lapsen "uskonto" on vain äidin ilmoittama uskonto, joten lapsi ei pysty edes laillisesti itse valitsemaan asiaa. Muutenkin valtion laitoksissa (kuten koulussa) ei pitäisi kannattaa vain ja ainoastaan yhtä uskontoa millään tavalla. Saataisiin pois sitten nämä täysin idioottimaiset tapaukset joissain kouluissa, joissa opettajat käskevät uskonnottomia ja muiden uskontojen oppilaita pistämään sormet korviin tai lähettävät nämä eri tiloihin avausten ajaksi. Saadaanpahan nuoriin iskostettua häpeän tunne kun ajetaan aina pois porukasta.
Jos nuo aamunavaukset ja kirkolliset juhlat saataisiin pois, "kirkkoon kuuluvat" oppilaat itse eivät varmaan juuri pahemmin huomaisi mitään - avausten puhujat ehkä vaihtuisivat, ja ehkäpä tulisi muutama kirkkoreissu vähemmän. Soraääniä kuuluisi tietenkin muutamalta vanhemmalta ja seurakunnalta, ihmetellen minkälaiseen moraaliseen rappioon nuoret tietenkin päästettäisiin. Mutta mitäs siitä, nämä nuoret jatkaisivat kirkon jäsenmäärän paisuttamista ainakin 18-vuotiaiksi asti, ja onhan esim. ev.lut. kirkollahan kuitenkin on jo verotusoikeus, mitä ei muilla uskonnoilla ole.
Mutta voi olla vaikeaa alkaa asiaa muuttamaan, kirkko kun on kuitenkin vielä tiiviisti Suomen lakipykälissä kiinni. Ehdotus pitäisi rakentaa ja täsmentää vesitiiviiksi ja viedä eteenpäin aktiivisella porukalla. - avaaja
Nuo aamunavaukset ovat muuten "pakollisia" myös kirkkoon kuulumattomille, ne eivät ole mitään erillisiä tilaisuuksia vaan luokkiin kokoonnutaan 5 minuuttia ennen varsinaisen oppitunnin alkamista ja aamunavaus laitetaan kuulumaan kaiuttimista. Lukiolaisille nuo eivät ole millään muotoa kai pakollisia, mutta peruskoululaisille ovat, kuului kirkkoon tai ei. (Tiedän koska kävin itse peruskoulua samassa koulussa enkä kuulu kirkkoon)
- peppe
Ei ole pakko. Kenenkään ei ole pakko osallistua tuollaiseen, kuuluu kirkkon tai ei.
- Never ever again!
Joskus kansakoulussa 70-luvulla oli pakko osallistua tai sai karttakepistä kynsille. Enää ei tarvise!
- dfg
Ei ole pakko osallistua jos sisältävät uskonnollista ainesta!
Jos rehtori tai joku muu yrittää pakottaa osallistumaan tai rankaisee siitä että poistuu kuuntelemasta julistusta, niin ko henkilö syyllistyy rikokseen tai rikkeeseen.
Perustuslaki takaa jokaiselle myös negatiivisen uskonnonvapauden.
Jos kuuluu kirkkoon, voi aina vedota siihen, että ko ohjelma on vastoin omaa vakaumustaan. Kirkkoon kuuluminen on useimman koulussa kävijän vanhempien valinta, eikä siten kerro mitään oppilaan vakaumuksesta. Niinkuin kirkkoon kuuluminen ei ylipäätänsäkään! - peppe
Ei niissä ole pakko olla.Kkenenkään ei tarvitse osallistua uskonnonharjoittamiseen.
- avaaja
Kyllä on pakko ainakin peruskoulussa. Muistan itse, kuinka opettajat sanoivat että paikalla pitää olla silloin kun aamunavaus alkaa, muuten tulee myöhästyminen.
Jos tämä jatkuu vielä, eikä ole jotain hämäriä muistoja lapsuudestasi, niin joku asianosainen voisi laittaa vinkkiä tänne:
http://et-opetus.fi/index.php/palaute- zyrt
"avaaja"
Ei ole pakko. Jos opettaja yrittää tuollaiseen pakottaa, niin sitten vaan valitusta eteenpäin. Opettaja toimii väärin, jos noin tekee.
- 16+6
Itse kyllä muistan ne moraalisini opetuksina siitä kuinka on hyvä elää. Ei ne mun muistikuvien mukaan yrittäny meitä mihikkään uskomaan saada.
- ASWRYwyr
Rohkeutta! Ei kukaan voim pakottaa. Jää rohkeasti pois moisista tilaisuuksista. Ei siitä ole pakko suurta numeroa tehdä. Jos jioku puuttu asiaan niin kerrot, että uskonnovapauslaki on ollut voimassa v. 1923 lähtien.
- zyrt
Kansalaistottelemattomuutta vaan peliin. Kun tarpeeksi moni koululainen jäisi noista pois, niin saattaisi olla niin, että noista typeryyksistä luovuttaisiin.
- 2dfdfg
Mielestäni veronmaksajien rahoja tai niillä koulutettujen opettajien työaikaa ei tulisi tuhlata minkäänlaiseen uskonnonharjoittamiseen kouluissa. Tai muuallakaan. Rukoileminen yms on käsittääkseni ihan ilmaista, joten sitä voivat harjoittaa kotonaan ne, jotka haluavat. Päivänselvä asia, jossa ei pitäisi olla minkäänlaista ongelmaa kenellekään.
- Kukkccd
Päivänselvä asia, jossa ei pitäisi olla minkäänlaista ongelmaa kenellekään. "
Ei olekaan ongelmaa edes ateisteilla osallistua sivistykseen, ollaan ajamassa että näitä olis 2x viikossa.- .
Sivistystä myöskin olisi se että kristittyjen lapset pakotettaisiin Islam-henkisiin rukouksiin,koraanin lukemiseen ja laulamisiin.
Ja sehän ei haittaisi hihhuleita yhtään. - 2erfsd
"Ei olekaan ongelmaa edes ateisteilla osallistua sivistykseen, ollaan ajamassa että näitä olis 2x viikossa."
Osallistupa sinäkin sen verran että saat ymmärrettäviä lauseita aikaiseksi. Ja edelleen, 2 kertaa viikossa on 2 kertaa liikaa viikossa. Jokainen voi palvoa valitsemaansa jumalolentoa omalla ajallaan, omassa kodissaan niin paljon kuin mieli tekee. Ei ole ainuttakaan järkisyytä tunkea tuota palvontaa muualle.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2513345
Kenellä oli ryppyinen paita, josta Halla-aho mielensä pahoitti?
Ei ollut Keskisarja, jonka paita vain repsotti housujen päällä puolittain. Muistatteko tapausta?362972Miksi Halla-aho on niin hyvin menestynyt - mutta punavihreä ei?
Hyvin näkee kuinka punavihreää ottaa pahasti päähän kun Virta on taas töppäillyt pahasti. Ja kun punavihreä ei pärjää, n342208Ruoan arvonlisävero menee käytännössä tukijussille
Ilman juomia elintarvikkeiden myynti vuonna 2025 oli reilut 15 miljardia euroa. Tuolla tasolla arvonlisävero pyörii pari402113Vihreät REPEÄMÄSSÄ oijoijoi....Virran sekoilut on liikaa
Jo ennestään vihreiden kannatus on suossa vaikka puolue istuu oppositiossa, nyt tuli Virran temppu kun häipyi tuosta vaa761991Sofia Virta SUURI POLIITIKKO
Osallistumalla Erikoisjoukkoihin nostaa Vihreät kauaksi ohi perussuomalaisista, joka on muutenkin hajoamassa omaan mahdo841766Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö
palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh461672Mitä ikävöit eniten ikäväsi kohteesta?
Rahaa, turvallisuutta, kauniita katseita,seksiä, läheisyyttä vai jotain muuta?1221547Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.
"Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläkemaksuilleen moninkertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr561444Poliisi tutkii keskiviikkoiltana Kiuruveden keskustassa tapahtunutta väkivallantekoa.
Itä-Suomen poliisi tutkii Kiuruveden keskustassa keskiviikkoiltana tapahtunutta epäiltyä väkivallantekoa. Tapaus on herä151320