Miksi erota kirkosta, uskovaisen näkökulma.

Ex kirkkolainen

Muutama syy jonka vuoksi erosin kirkosta, vaikka uskon Jumalaan.


Pelkästään usko Jumalaan pelastaa, siihen ei välttämättä kirkkoa tarvita.

Raamattua ja sen sanomaa sekä opetuksia vääristellään kirkon taholta.

Kirkko ei kanna sille asetettua vastuuta, vaan tulkitsee raamattua niin että kiellettyjä ja vääriä asioita suvaitaan.

Esimerkiksi ns. leipäpapit jotka eivät usko Jumalaan vaan ovat papin virassa pelkkänä työnään, saavat toimia virassaan. Kirkosta eronneet eivät kuitenkaan saa esimerkiksi kristillisesti toimitettuja hautajaisia vaikka uskoisivatkin Jumalaan, eivät edes em. leipäpapin siunausta.

Yhtyminen toiseen samaa sukupuolta olevaan henkilöön on kielletty raamatussa, silti tällaiset henkilöt voivat toimia kirkon pappeina.

Kirkko suvaitsee ja tulee tulevaisuudessa suvaitsemaan lisää sellaisia asioita jotka ovat kiellettyjä ja kristinuskon vastaisia.


Tällainen kirkko ei ole minun kirkkoni, en kertakaikkiaan voi olla tällaisen kirkkoyhteisön jäsen.

4

93

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Don Sutin

      Totta, ei uskominen tai uskomattomuus vaadi paikkaa tai jäsenkorttia. Saatika että uskosta pitäisi jotain maksaa...

    • fiksut eroavat

      Eiks oo ihan sama, mitä kirkko touhuu, koska ihmiset sitkeästi haluavat kuulua kirkkoon ja maksaa kirkollisveroa siitä, että heitä huijataan vanhoilla saduilla.

    • nosiunaus

      "Kirkosta eronneet eivät kuitenkaan saa esimerkiksi kristillisesti toimitettuja hautajaisia vaikka uskoisivatkin Jumalaan, eivät edes em. leipäpapin siunausta."

      Onko tosiaan näin?

      Muistelen aiemmissa keskusteluissa olleen ongelman se, että pappi tuppaa siunaamaan ateisteja. Tämän pystyi estämään jollain kirjallisella jutulla, "hautaustestamentti tms.".

      • kirkosta voi erota

        Ehdottomasti kannattaa maksaa noin 20.000 euroa elämänsä aikana kirkolle kirkollisveroja, että saisi yhden siunauksen ja senkin vasta kuoleman jälkeen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö

      palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh
      Maailman menoa
      89
      2158
    2. Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.

      "Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläke­maksuilleen monin­kertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr
      Maailman menoa
      138
      1796
    3. Millä kolmella sanalla

      Kuvailisit kaivattuasi?
      Ikävä
      173
      1333
    4. Miltä se tuntuu olla

      vihattu ja kukaan ei puolusta?
      Ikävä
      229
      805
    5. Mitä mietit juuri nyt?

      🤔
      Ikävä
      65
      744
    6. Järkytys uutisten ystäville - Huomenta Suomen kesään iso muutos

      Huomenta Suomi on monen suomalaisen vakio-ohjelma. Suorana nähtävä Huomenta Suomi seuraa päivän tärkeimpiä uutisia, pol
      Maailman menoa
      10
      721
    7. Kyllä mä oon valmis jos sä oot

      Vaikka ja mihin... mutta paikka on väärä.
      Ikävä
      60
      720
    8. Trumpille jälleen voitto

      Trump ensin tuhosi Iranin ydinohjusprojektin, jotta ko. terroristivaltio ei voisi aiheuttaa ydinsotaa. Ja nyt Trump pako
      Maailman menoa
      211
      619
    9. Aurinkoni...

      On ikävä sua ❤️
      Ikävä
      49
      587
    10. Haluan teidät molemmat elämääni

      Toista rakastan todella syvästi, ja toinen on kuin paras ystävä minulle. En voi luopua kummastakaan... </3
      Ikävä
      47
      550
    Aihe