Milloin suomalaiset oppivat, että he eivät anna rahaa mihinkään keräykseen?
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2012013115146769_uu.shtml
On aika unohtaa raamatun kertomukset iloisesta antajasta!
Luulisi, että rahojaan jakeleva löytäisi sopivan kohteen läheltään ja toimittaisi rahansa suoraan apua tarvitsevalle ilman mitään välistävetäjiä.
Tällä palstalla on suositeltu SPR:ää
3
60
Vastaukset
- pofj
Kyllä SPR on oleellisesti tehokkaampi avun kohdistaja kuin kirkko.
Kirkollisveron kautta vain muutama hassu prosentti menee apua tarvitseville!- ei keräyksille
Sinä voit antaa rahasi SPR:lle, mutta älä suosittele sitä muille!
Väärinkäytöksiä näiden kerjääjien keskuudessa on jo tullut tarpeeksi julki ja kuinka paljon niitä tekoja on salattu, ettei rahahanat tyrehtyisi.
- Seurailijalta
Tutkintapyyntö on varmaan tehty SPR:n itsensä toimesta, kun asia on tullut ilmi. Erittäin valitettava asia tietysti, varsinkin mikäli rahoja ei saada takaisin. Ja joka tapauksessa.
Tälle palstalle asia liittyy siten, että SPR on kuitenkin paljon tehokkaampi "hyväntekeväisyyden" toteuttaja kuin kirkko. Sen lisäksi SPR tarjoaa myös mahdollisuuksia vapaaehtoistyöhön, esimerkiksi kriisityöhön. Myös veripalvelu auttaa, vaikka sielläkin oli joku väärin käyttötapaus muutama aika sitten.
Suuri osa uskonnottomista on valmis kuitenkin auttamaan heikommassa asemassa olevia lajitovereitaan. Osa meistä haluaa keskittää auttamisen lähinnä verotuksen kautta tapahtuvaksi. Osa haluaa käyttää järjestöjä, joita on monia myös tiettyyn ryhmään työnsä kohdentavia (myös potilasjärjestöt, sosiaali- ja terveysalan järjestöt). Osa auttaa suoraan apua tarvitsevia, rahalla ja toiminnalla.
On tietysti täysi vapaus olla antamatta koskaan mitään ja vastustaa veroja, tai hauta niitä mahdollisimman alas, mutta sitä ei kannata liittää erityisesti uskonnottomuuteen ja kirkosta eroamisen mainostamiseen. Uskonnottomia yritetään syylloistää itsekkyydestä, ja sen vuoksi on hyvä tuoda ei-itsekkäille esiin, että voi vaikka kuinka hyvin ja helposti olla ei-itsekäs ilman kirkkoa..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö
palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh942274Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.
"Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläkemaksuilleen moninkertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr1671868- 1781414
- 239876
Järkytys uutisten ystäville - Huomenta Suomen kesään iso muutos
Huomenta Suomi on monen suomalaisen vakio-ohjelma. Suorana nähtävä Huomenta Suomi seuraa päivän tärkeimpiä uutisia, pol11786- 62779
- 65774
- 55682
Trumpille jälleen voitto
Trump ensin tuhosi Iranin ydinohjusprojektin, jotta ko. terroristivaltio ei voisi aiheuttaa ydinsotaa. Ja nyt Trump pako212633Haluan teidät molemmat elämääni
Toista rakastan todella syvästi, ja toinen on kuin paras ystävä minulle. En voi luopua kummastakaan... </349601