Onko minkälaisia kokemuksia gambialaisen ja suomalaisen suhteesta?
Suomeen tulo järjestelyt tuntuvat tuskaisilta,kalliilta ja monivaiheisilta,joten se tuntuu tässä vaiheessa mahdottomalta.
Minkälainen mahdollisuus on suomalaisen työllistymisellä Gambiassa? Onko kenelläkään kokemuksia? Toki siellä eläisi kuukausia pienellä rahalla muutenkin,mutta itse kaipaan tekemistä.
Odotan ja toivon asiallisia vastauksia,kiitos.
Gambia-Suomi
17
1055
Vastaukset
- dodeham
Itselläni gambialainen mies ja olemme onnellisia.
Kannattaa tutustua kumppaniin kunnolla. Suosittelen muuttoa perheen luo, vaikka elintaso saattaisi pudota.
Unohda työnteko, jollet ole lääkäri tai opettaja. Ulkomaalainen joutuu maksamaan n. 1000e vuodessa työlupaa. Harva pystyy tienaamaan edes näin paljon vuodessa.
Jos olet nainen, miehesi velvollisuus on elättää sinua. Sinun velvollisuutesi ei ole elättää miestäsi eikä hänen perhettään. Jotkut naiset ovat lähteneet tälle tielle ja kaikki ovat eronneet. Ensinnäkin et voi varmasti tietää onko mies sinun kanssasi pelkän rahan takia, jos kokoajan annat hänelle rahaa. Toiseksi tälläinen asetelma syö miehen päätäntävaltaa ja aiheuttaa ristiriitoja suhteeseen.
Kannattaa suunnitella puolison kanssa yhdessä, miten edetä. Ehkä voit auttaa häntä työnteossa tai osallistua hyväntekeväisyysjärjestöjen toimintaan.- muuttakaa vaan
Käy se eksoottisesta kokemuksesta.
- Gambia <3
Kiitos asiallisesta vastauksestasi!
Niin kovasti näillä palstoilla kritisoidaan,että gambialaiset miehet käyttävät hyväksi länsimaalaisia,että "valkoinen nainen maksaa". Niin kuin varmasti joku muukin nainen,ajattelee että "tämä suhde on erilainen" - niin minäkin haluan nyt uskoa ja ajatella. Mutta varovainen olen,todella varovainen.
Olemme olleet yhdessä vasta lyhyen aikaa ja itselläni olisi mahdollisuus lähteä esimerkiksi kesälomalla sinne hänen luokseen kuukaudeksi. Ehkä on hyvä edetä varovaisesti,ja katsoa sen jälkeen,että haluammeko vielä olla yhdessä. Hän ei kuitenkaan ole kertaakaan pyytänyt minulta rahaa tms avustuksia. Omasta tahdostani vein hänen perheelleen kerran tuliaisia.
Asutko itse Suomessa miehesi kanssa?
Onko sinulla tietoa Gambiassa toimivista hyväntekeväisyysjärjestöistä,missä voisi puuhailla 3-4pv vkossa?- h4545
Älä sotke rahaa ollenkaan tuohon suhteeseesi. Äläkä myöskään anna toiveita Eurooppaan yhdessä muuttamisesta, vaan puhele pikemminkin Gambiaan muuttamisesta. Ja anna ymmärtää ettet ole varakas millään mittapuulla. Tämä karsii jo ainakin kärsimättömimmät huijarit.
- dodeham
Kuukausi on lyhyt aika, eihän sitä kannata työnteolla pilata. Kesällä alkaa sadekausi ja ötökät. Kesällä ei myöskään ole turisteja, joten kaikilla on rahapula. Toisaalta sinun kannaltasi hyvä, jos haluat ihan oikeasti tietää totuuden, minkä vuoksi kaveri on sinun kanssa...
Sieltä kyllä löytyy mm. sos-lapsikylä, mihin varmaan otetaan vapaaehtoisia töihin. Googlaa sos-lapsikylä, niin yhteystiedot löytyvät sieltä.
Onnea matkaan! - dodeham
Älä huoli, kaikki tietämäni/tuntemani gambit ovat töissä ja veronmaksajia. Länsi-afrikkalaiset haluavat tehdä töitä ja ansaita rahaa. Osittain tämä johtuu siitä, että afrikkalainen suku on iso ja sukulaiset laskevat sen varaan, että Eurooppaan lähtenyt tienaa ja myös lähettää rahaa.
Suomessa on gambialaisia n. 350. Kyllä tänne vielä mahtuu...vai haluaisitko sinä siivota kännisten SUOMALAISTEN sossuasiakkaiden asunnoissa oksennuksia ja p*skoja? Kyllä, nämä siivouskulut maksamme myös me veronmaksajat.- faeces
Ai että gambialaiset raketti-insinöörit siivoavat täällä suomalaisten oksennuksia ja ulosteita, voi että ihan harmittaa heidän puolestaan, kun joutuvat niin nöyrtymään, ne niin ylpeinä mainostetut miespoloiset.
- natalii
Ongelmia suhteeseen/avioliittoon Suomessa tuo juuri se, että Gambialainen mies lähettää palkkansa ja rahansa suvulle kotimaahan, ja suomalainen vaimo on käytännössä yksinhuoltaja ilman yksinhuoltajan etuja. Tarkoitan että mieheni maksatti kaiken minullla, vaikka olimme naimisissa. Emme ole enää......petti, hakkasi ja maksatti kaiken.
- dodeham
natalii, miksi suostuit tuohon? Miksi nainen suostuu kynnysmatoksi?
Jos naiset eivät suostuisi tuollaiseen kohteluun, ei tarvitsisi lukea katkeria tilityksiä. Kyllä narsistiset ja sekopäät kaverit tunnistaa jo alkumetreillä ja pelin voi viheltää poikki. Tässä tunnusmerkkejä:
- hermostuneisuus, hermojen menettäminen yllättäen, itkupotku-raivarit
- kontrollointi, vahtiminen menoista, yksin liikkumisen kieltäminen
- uhkailu, kiristäminen, syyllistäminen
Jos näitä ilmenee, lähde heti. Näitä kavereita löytyy siis joka maasta, myös Suomesta.
Itse en suostuisi suhteeseen, missä kaikki rahat lähetetään suvulle. Nämä raha-asiat on hyvä puhua jo ennen naimisiinmenoa eikä sen jälkeen. Gambiassa ei ole eläketurvaa, joten vanhemman pojan oletetaan huolehtivan vanhemmista, kun he ovat vanhoja.- miniä
Ihmettelen usein miksi pitää lähettää kaikki rahat kotimaahan. Siellähän keskiansio on noin 50e/kk. Jos lähetät vaikka 100e, niin perheenhän pitäisi olla tosi tyytyväinen. Kyllä mulla ainakin alkaisi hälytyskellot soida jos joka kuukausi pitäisi lähettää enemmän kuin tuon 100e.
- miniä
miniä kirjoitti:
Ihmettelen usein miksi pitää lähettää kaikki rahat kotimaahan. Siellähän keskiansio on noin 50e/kk. Jos lähetät vaikka 100e, niin perheenhän pitäisi olla tosi tyytyväinen. Kyllä mulla ainakin alkaisi hälytyskellot soida jos joka kuukausi pitäisi lähettää enemmän kuin tuon 100e.
ja jos tietäisin perheessä olevan työssäkäyviä, en lähettäisi kuin 50e silloin tällöin erityisen syyn vuoksi. Esim. katto rikki tms.
- natalii
mitäs luulet Dodeham, kyllä minä ajattelin aivoillani suhteen alussa. Asioista keskusteltiin ja sovittiin pelisäännöt. Ongelmaksi vaan muodostui kun huomasin että mies ei pidä sanaansa, söi kaikki sanansa, tai oli suorastaan valehdellut kaikessa mistä oli keskusteltu ja sovittu.
Joo, oli epärehellinen , narsisti, enkä tunnistanut, täydellinen huijari.
- NanNi
Sehän nyt on niin, että tahdotaan "esittää" rikasta kun ollaan Euroopassa, olisi suuri häpeä jos suku tietäisi, että rahaa ei oikeasti olekaan lähettää...siitä kärsii suomalainen vaimo ja lapset...ja Gambiassahan eätetään koko suku näillä Suomesta tulevilla rahoilla, joten 50e/kk ei siinä mielessä ole paljon, jos koko suku jakaa sen.
- miniä
No ei elätetä ainakaan mun miehen sukua, ne käy töissä ja elättää itsensä. Anopille lähetetään se 50e silloin tällöin, ei edes joka kuukausi.
- Pakollinen
Miksi näiden Suomi/Afrikka pariskuntien pitää aina elää Suomessa?
Eikö olisi parempi muuttaa sinne Afrikkaan ja elellä siellä?- dodeham
Tiedän, että tämä tieto saattaa tulla yllätyksenä...
Suomalaisia ihmisiä asuu myös Suomen ulkopuolella, myös Afrikan maissa!
Jokainen pariskunta tekee omat tulevaisuuden päätöksensä, missä asutaan ja eletään. Se mikä on toiselle parempi, ei ehkä sovi toiselle. Monikulttuusrisessa suhteessa toinen joutuu aina luopumaan kodistaan.
Perheen ja lasten kannalta Suomessa on paljon hyvää, niinkuin esimerkiksi hyvä ja ilmainen koulutus ja terveydenhuolto. Gambiassa taas on ystävällinen, turvallinen ja avoin ilmapiiri ja lastenhoitajia löytyy aina. Me olemme onnekkaita, kun voimme asua kummassakin maassa. - Gambiassa vuosia
dodeham kirjoitti:
Tiedän, että tämä tieto saattaa tulla yllätyksenä...
Suomalaisia ihmisiä asuu myös Suomen ulkopuolella, myös Afrikan maissa!
Jokainen pariskunta tekee omat tulevaisuuden päätöksensä, missä asutaan ja eletään. Se mikä on toiselle parempi, ei ehkä sovi toiselle. Monikulttuusrisessa suhteessa toinen joutuu aina luopumaan kodistaan.
Perheen ja lasten kannalta Suomessa on paljon hyvää, niinkuin esimerkiksi hyvä ja ilmainen koulutus ja terveydenhuolto. Gambiassa taas on ystävällinen, turvallinen ja avoin ilmapiiri ja lastenhoitajia löytyy aina. Me olemme onnekkaita, kun voimme asua kummassakin maassa.Me asumme Gambiassa ja pärjätään ihan hyvin miehen palkalla. Ei ole kertaakaan tullut mieleen, että muuttaisimme Suomeen. Tunnen monia pareja, jotka Suomeen muuttamisen jälkeen ovat ajautuneet vaikeuksiin rahan takia. Miehillä ollut vaikeuksia saada työtä ja vaimojen palkoista lähetetty Gambiaan suvulle rahaa. Pitkän päälle se on ollut paha ongelma ja suurin syy heillä eroon. Meillä ei ole suuria vaatimuksia ja siksi tulemme täällä toimeen hyvin.
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1101074
Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä
Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait82814Tuleeko Martinasta rouva Muhis
Saako vihdoinkin ne haaveilemansa prinsessa häät Hajjin entinen Muhammad kanssa, 😂 yhteistä heillä on se, että molemmat264596Nostetaanpas kissa pöydälle: Onko Kuhmossa työpaikkakiusaamista?
Kuka uskaltaa puhua? Vai uskaltaako kukaan? Naisvaltaisella alalla on kuulemma Kuhmossa ruma tilanne. Mitä aikuiset ede17585- 65531
- 93521
- 26502
Oletko miettinyt sitä
Että jos meidän persoonat ei sovi yhtään yhteen ;) No onneksi kumpikin on fiksu eikä halua toiselle mitään pahaa.47491- 43476
- 47427