Paljon narskuista kirjoitetaan ja niiden luonteesta. Oletteko huomannu, ettei narsistit ymmärrä vitsejä, ainakaan toisen kertomana. Omia pieniä puujalkajuttuja ne voi tekonaurun säestyksellä viljellä. Höhöhöhö.
Narsisti voi keskeyttää hyvän tarinan omalla jutullaan tai lähteä pois pöydästä kesken jutun.
Näin ne mitätöi toisen ihmisen. Ne tekee sen vaikka se olisi pienikin mitätöinti. Kateuttaan ne sen tekee. Narsistille toisen nujertaminen ja pienenkin idean pienikin mitätöinti elämän suuri päätehtävä. Ei yksi kerta mitään, mutta uhriksi joutunut huomaa vuosien kuluessa tulleensa syödyksi ja se on usein jo myöhäistä.
Tarkoittamani narsistityyppi on myös erittäin raukkamainen köytökseltään. Ei kykene suoraan ja rehellisesti ilmaisemaan tarkoitustaan. Esimies tai johtotehtävissä ollessaan käskyt tavoitteet on vain epämääräisiä odotuksia alisiaan kohtaan.
Viestintä ja määräykset kulkee seläntakana usein manipuloidussa ilmapiirissä.
Narsistit on yhteistyökyvyttömiä. Valtaa omistava narsisti tekee esim. henkilöstöpoliittisia päätöksia hännystelijöiden juorujen perusteella.
Henkilö joka on ollut narsistin(johtajan) sanoman mukaan yrityksen avainhenkilö monia vuosia, huomaa yhtenä päivänä, että häntä ei enää tervehditä eikä hänelle enää anneta yritystä koskevia tietoja(hallituksen jäsenenä)
Narsisti voi muuttaa yrityksen organisaation niin, että muut joutuu tekemään likaisen savustustyön ja sitten narsisti ottaa homman uudestaan haltuun hieman siivottuna. jne,jne,jne.......
Ei ihme, että työsuojelu ja työterveys on täysin voimaton tälläisissa tapauksissa.
Mutta näitä Timo R. tyyppejä on paljon. Niille voi jotain kun työtä tekevä ja haluava väki valveutuu tarpeeksi. Työelämässä olisi kannatttavaa tehdä töitä, eikä kuluttaa energiaa häiriölliseen ilmapiiriin.
Ja toinen juttu olis sitten tämä hovi ja hännystelijät, jotka kyllä osaa käyttää narsistia hyväkseen omien ratkaisemattomien ongelmiensa peittämiseen.
Vitsi,vitsi!
31
1530
Vastaukset
- LK
En oo huomannu, miun havainnot on ihan päinvastasia niitten narsistien osalta ketä tunnen.
Siis sen suhteen että ymmärtääkö vitsejä. Ja osittain muiltakin osin. - JK
VAI NIN
"Narsisti voi keskeyttää hyvän tarinan omalla jutullaan tai lähteä pois pöydästä kesken jutun. "
Ihmiset on usein ikävystyttäviä ja heidän vitsinsä niin kuivia, ettei niille jaksa edes nauraa...- Valveutunut
Dizeliltä taas tosi asiallinen kommentti. Niin ne tosiaan käyttäytyy. Oli se tarina kuiva tai ei
Musta tossa on hyvä aasinsilta ;
toimiiko ihminen "oikein" jos esittää aina kiinnostunutta muitten aivan älyttömistäkin jutuista (pitäisikö ajatella että on kohteliasta tai muuta olla "kiinnostunut) vai silloin kun näyttää suoraan omat tunteensa, esim sen ettei kiinnosta tai kertoo ettei asia ole merkityksellinen ?
Kumman tyypin kukin haluaa kaverikseen
Okei, tässäkin voidaan miettiä vain ääripäitä ja välimuotoja totta kai suurin osa taitaa olla mutta mun mielestä ei ole outoa jos kaikkia ei jaksa kaikki kiinnostaa. Varsinkaan sellaiset, jotka energiavarkaan tavoin imevät tilaa länkyttämällä ja valittamalla joka kerta... ei ihmekään jos ei kiinnosta.
Vitsailu taas on taitolaji.
Ihmisten kesken on eroja myös siinä, kuinka helposti kokee itsensä mitätöidyksi. Esim toiselle voi olla "kuolemanpaikka" kun joku kyllästyy eikä jaksa kuunnella kun taas toista vain naurattaa. Meitä mahtuu =)- LK
lynett kirjoitti:
Musta tossa on hyvä aasinsilta ;
toimiiko ihminen "oikein" jos esittää aina kiinnostunutta muitten aivan älyttömistäkin jutuista (pitäisikö ajatella että on kohteliasta tai muuta olla "kiinnostunut) vai silloin kun näyttää suoraan omat tunteensa, esim sen ettei kiinnosta tai kertoo ettei asia ole merkityksellinen ?
Kumman tyypin kukin haluaa kaverikseen
Okei, tässäkin voidaan miettiä vain ääripäitä ja välimuotoja totta kai suurin osa taitaa olla mutta mun mielestä ei ole outoa jos kaikkia ei jaksa kaikki kiinnostaa. Varsinkaan sellaiset, jotka energiavarkaan tavoin imevät tilaa länkyttämällä ja valittamalla joka kerta... ei ihmekään jos ei kiinnosta.
Vitsailu taas on taitolaji.
Ihmisten kesken on eroja myös siinä, kuinka helposti kokee itsensä mitätöidyksi. Esim toiselle voi olla "kuolemanpaikka" kun joku kyllästyy eikä jaksa kuunnella kun taas toista vain naurattaa. Meitä mahtuu =)Etäisesti liittyy tuohon, mutta miun henk. koht. näkökulma on se että jos kerrot vitsin (tai jotain muuta vastaavaa minkä on tarkoitus viihdyttää toista) ja se toinen ei viihdy niin se on epäonnistunut vitsi.
Tää ei liity sinällään narsismiin mitenkään mutta yleiseen niinku viihteen tuottamiseen. Ei voi aatella et se on vastaanottajan vastuulla tykätä siitä mitä tarjotaan vaan kyllä se viihdyke pitää mitottaa sen vastaanottajan mukaan jos meinaa niinkun onnistuneesti viihdyttää.
Aika yleinen taiteilijoiden näkemys että on yleisön vika jos ei tykkää tuotoksesta, tuotoshan on mahtava, kuulijat vaan on liian typeriä. Kyllä se vika miusta on sillon jossain muualla.
- Valveutunut
No, tarkennetaan vähän. Oli juttu, mikä tahansa, niin aina sama ihminen mitätöi tilanteen lähtemällä pois tajuamatta, että voisi hieman osoittaa kohteliaisuutta samassa seurueessa oleville.
Tällaiset henkilöt ei yleensä kykene osallistumaan toisten aloittamiin keskusteluihin vaan mitätöi nekin osoittamatta minkäänlaista kiinnostusta kyseessä olevaan aiheeseen. On vain mitenkään reagoimatta mihinkään tai sitten heittää omat ajatuksensa väliin ilmoittamalla vain oman näkemyksensä.
Mun oma kokemus siis on vitsien ymmärtämättömyys, koska kateuttaan mitätöi toisen.
Olen tullut tuntemaan muutamia saman tapaisia narsisteja ja heillä on muitakin yhteneviä käyttäytymismalleja, joita en ole asiantuntijasivujen luonnehdinnoista löytänyt.
Kyllä ne silloin osallistuu keskusteluun, jos asia tai aihe koskee nosteellisesti niitä."tajuamatta, että voisi hieman osoittaa kohteliaisuutta samassa seurueessa oleville."
Miksi? Siksi, että muille tulisi parempi mieli? ( mitä empatiaankykenemätön höytyisi tästä? )
Mitä konkreettista hyötyä tuosta olisi hänelle muuten?
Ja miksi kateus pitää liittää siihen, ettei toista yksinkertaisesti kiinnosta? Toisen kokema narsistinen loukkaus? Pakko löytää syy sille, ettei toista kiinnosta ne omat jutut/vitsit?
Miksi pitäisi välittää tuollaisista kohteliaisuussäännöistä, joissa ei näe edes mitään järkeä/joista ei ole mitään hyötyä henkilölle itselleen?
Tässä, jos haluat ajatella hetken sen toisen näkökulmasta. :)- Järkeä päähän
dizel kirjoitti:
"tajuamatta, että voisi hieman osoittaa kohteliaisuutta samassa seurueessa oleville."
Miksi? Siksi, että muille tulisi parempi mieli? ( mitä empatiaankykenemätön höytyisi tästä? )
Mitä konkreettista hyötyä tuosta olisi hänelle muuten?
Ja miksi kateus pitää liittää siihen, ettei toista yksinkertaisesti kiinnosta? Toisen kokema narsistinen loukkaus? Pakko löytää syy sille, ettei toista kiinnosta ne omat jutut/vitsit?
Miksi pitäisi välittää tuollaisista kohteliaisuussäännöistä, joissa ei näe edes mitään järkeä/joista ei ole mitään hyötyä henkilölle itselleen?
Tässä, jos haluat ajatella hetken sen toisen näkökulmasta. :)Valveutunut:
Jos n-leiman saa otsaan jo sillä ettei kuuntele ja ole kiinnostunut muiden jutuista... voi kulti pieni niitä n-tyyppejä olisi enemmän 1% tässä maailmassa, niitä olisi 100%.
Nykyihmiset ovat itsekkäitä ruikuttajia, minäkin, ja ei meidän juttuja aina kukaan jaksa. Kannattaa ottaa järki käteen... "varmaan sillä on joku häiriö kun mun juttuja ei jaksa kuunnella". Kuulostat itse vähän narsistilta jos loukkaannut noin herkästi siitä ettet ole muiden huomion kohteena. N:llehän tuo huomio tärkeää on... peili?
- Valveutunut
Tuo näkökulma on todellakin sitä empatianpuutetta, joka siis ilmenee vitsien "ymmärtämättömyytenä"
Ei narsku sellaisista kohteliaisuuksista hyödy eikä toimi suunnitelmalisesti mitätöidessään toisia. Ei vain kykene ymmärtämään toimintaansa. Kateus taas liittyy toisten ihmisten parempiin sosiaalisiin taitoihin pitää yllä inhimillisiä suhteita.
En osaa sanoa tätä kaunokielellä. On vain omia kokemuksia ja näkemyksiä.Toisen tunteita on paha tietää...ja sitä mistä ne johtuvat, joten veikkaisin asiantuntijoidenkin vetäneen tuon kateuden hatusta, sillä he eivät oikeasti kykene tietämään, kuinka narsistit todella ajattelevat ja olettavat täten, että narsistit ajattelevat asioista, kuten he itse...toimien sen mukaan. Ja näinhän ei siis todellakaan ole.
"Kateus taas liittyy toisten ihmisten parempiin sosiaalisiin taitoihin pitää yllä inhimillisiä suhteita."
Narsisti näkee tuollaisen laumassa elämisen heikkoutena...joten miksi kadehtia? Itse en näe ainakaan, että menettäisin yhtään mitään, kun en sosiaalisista suhteista ole koskaan edes välittänyt...
Se on ollut vain sellainen "outo juttu" mitä muut harrastavat. Toki sukulaisiin yms. on hyvät välit, mutta en nyt jaksa jatkuvasti ihmisiä nähdä...voisin pitää suhteita yllä, jos vain haluaisin, mutta kuten olen usein sanonut, jossain välissä alkaa väistämättä kyllästyttämään... ( eksän kanssa en outoa kyllä kyllästynyt, mutta hän nyt olikin hieman erikoislaatuinen tapaus. ;P Ero johtui muista syistä. )
Mitä tulee vitsien ymmärtämättömyyteen...Kai vitsin voi ymmärtää, vaikka siihen ei reagoisikaan?
Edelleenkään en ymmärrä mihin tuo "kateus-asia" perustuu...Jos en syö porkkanoita, koska en pidä niistä, niin eihän se nyt tarkoita, että olisin niille kateellinen?dizel kirjoitti:
Toisen tunteita on paha tietää...ja sitä mistä ne johtuvat, joten veikkaisin asiantuntijoidenkin vetäneen tuon kateuden hatusta, sillä he eivät oikeasti kykene tietämään, kuinka narsistit todella ajattelevat ja olettavat täten, että narsistit ajattelevat asioista, kuten he itse...toimien sen mukaan. Ja näinhän ei siis todellakaan ole.
"Kateus taas liittyy toisten ihmisten parempiin sosiaalisiin taitoihin pitää yllä inhimillisiä suhteita."
Narsisti näkee tuollaisen laumassa elämisen heikkoutena...joten miksi kadehtia? Itse en näe ainakaan, että menettäisin yhtään mitään, kun en sosiaalisista suhteista ole koskaan edes välittänyt...
Se on ollut vain sellainen "outo juttu" mitä muut harrastavat. Toki sukulaisiin yms. on hyvät välit, mutta en nyt jaksa jatkuvasti ihmisiä nähdä...voisin pitää suhteita yllä, jos vain haluaisin, mutta kuten olen usein sanonut, jossain välissä alkaa väistämättä kyllästyttämään... ( eksän kanssa en outoa kyllä kyllästynyt, mutta hän nyt olikin hieman erikoislaatuinen tapaus. ;P Ero johtui muista syistä. )
Mitä tulee vitsien ymmärtämättömyyteen...Kai vitsin voi ymmärtää, vaikka siihen ei reagoisikaan?
Edelleenkään en ymmärrä mihin tuo "kateus-asia" perustuu...Jos en syö porkkanoita, koska en pidä niistä, niin eihän se nyt tarkoita, että olisin niille kateellinen?*ratsastaa yxex-aasilla. Heiluttaa keppiä ja murisee: syö nyt prkl ne porkkanasi, että päästään pidemmälle*
elisakettu kirjoitti:
*ratsastaa yxex-aasilla. Heiluttaa keppiä ja murisee: syö nyt prkl ne porkkanasi, että päästään pidemmälle*
(Viddu, aina näitä porkkanoita...antais keppiä ;D )
yxex kirjoitti:
(Viddu, aina näitä porkkanoita...antais keppiä ;D )
Hmm...Mullekin kelpaisi keppi, noiden kuivien porkkanoiden sijaan. ;P
- LK
dizel kirjoitti:
Hmm...Mullekin kelpaisi keppi, noiden kuivien porkkanoiden sijaan. ;P
That's what she said
- Valveutunut
Nyt vähän järkeä päähän!! En anna n- leimaa yhden vitsin kuuntelemattomuuden perusteella. Sellaiset leimat on syntyny vuosien varrella eläen tiiviiisti tälläisessä vaikutuspiirissä. Jonkinlaiseksi uhriksi siis itseni luokittelisin.
Voihan nämä jutut täällä saada todella monimutkaisiksi, mutta huonosti ne silti osallistuu normaaliin keskusteluun ja kateus ohjaa merkittävästi narskun käyttäytymistä. Tämä on mun näkemys ja kokemus. - Valveutunut
Olette täysin merkityksettömiä.
- LK
Enkä oo!!! EN OO!
- LK
dizel kirjoitti:
;D
Veit jalat suustani...Oon merkityksellinen ja tärkeä hahmo.
- 1+2=3
Mutta menkääpäs sanomaan narskulle totuuksia niin siitäkös se riemu repeää :)
- LK
Niinkun jotain loukkaavia totuuksia vai mitä?
'Totuuksien sanominen' voi olla aika monta asiaa.
- 6+1=7
Niin loukkaavia totuuksia nimenomaan.
- LK
Joo, kun ihmisiä loukkaa niin ne kyllä helposti voi suuttua.
Kaverin legendaarinen kommentti "Ni vittuilin sit sille koko illan ni sit se yhtäkkiä suuttu ilma mitää syytä!' LK kirjoitti:
Joo, kun ihmisiä loukkaa niin ne kyllä helposti voi suuttua.
Kaverin legendaarinen kommentti "Ni vittuilin sit sille koko illan ni sit se yhtäkkiä suuttu ilma mitää syytä!'Jotkut ihmiset on kyllä aivan liian herkkänahkaisia... :D
dizel kirjoitti:
Jotkut ihmiset on kyllä aivan liian herkkänahkaisia... :D
Mullakin on usein suuria vaikeuksia käsittää, jos joku hermostuu, että mistä se hermostui...ei puhettakaan, että yhdistäisin sen jotenkin omiin sanoihini/tekoihini.
Ne vain tuntuu jotenkin niin mitättömiltä, ettei sellaisista nyt vain VOI suuttua...Itse en ainakaan suuttuisi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 911097
- 125866
Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun
...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa103835"Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut
Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten275652- 69572
Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä
Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait72553Lienee aika luopua siitä kaikesta
mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j64552Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:
Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap54526- 72483
Kun kohtaatte rakkauden, tarttukaa siihen
Toimisinko jälkiviisaana toisin? Varmasti. Vaikka silloin kuvittelin tekeväni, niin kuin on oikein. Mahdollisimman siist32473