on mielestäni se tosiasia, että samalla kun he vaativat uskonnollisilta ihmisiltä todisteita heidän katsomuksensa oikeellisuudesta, eivät he itse kykene edes samoilla menetelmillä esittämään oman, tieteelliseen maailmankatsomukseen perustuvan katsomuksensa puolesta todisteita puoleen tai toiseen.
Esimerkiksi väitteet "kaikkiin ilmiöihin on olemassa naturalistinen, tieteellinen selitys" tai "vain tieteellisellä menetelmällä voidaan saada luotettavaa informaatiota ympäröivästä maailmasta" ovat ongelmallisia. Ensinnäkään niillä ei ole mitään varsinaista tekemistä tieteen kanssa, vaan ne ovat enemmän tieteen tuloksista tehtyjä tulkintoja, joita on yhdistelty erilaisiin filosofisiin käsityksiin. Toisekseen nämä lauseet kaatuvat omaan mahdottomuuteensa, koska niitä ei voida osoittaa todeksi edes niillä menetelmillä (tieteellisellä), mihin ne pohjautuvat.
Vaikka ateistit kuvittelevatkin olevansa jonkinlaisessa lintuperspektiivissä, he eivät tajua, että heidän katsomuksensa on loppujen lopuksi samalla tasolla kuin muutkin, uskonnolliset katsomukset joita he kritisoivat.
Tämä ei tarkoita, etteikö ateistien edustama katsomus olisi oikeutettu. Sen ei voida vain kuvitella olevan sen parempi tai totuudellisempi kuin mitkään uskonnollisetkaan katsomukset.
Ateismin ongelma
Fides qua
0
246
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1381401
- 104901
- 75723
- 51625
Koillis motor
Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa15553ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla
Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann40494Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?
Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m153461Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..36441- 26409
Rydman sivuutti mutupohjalta asiantuntija-arviot tutkimusrahoitusta myönnettäessä
Onko Rydman sopiva tai kykenevä toimimaan ministerinä? Ei ole. Ministerit ovat joutuneet puhuteltaviksi vähemmästäkin;185402