Aksiooma: Äly on ikuista ja luomatona. Ikuinen ei voi kadota, mutta sen esiintymistavat voivat vaihdella. (Perustelu: energian häviämättömyyden laki)
Äly Jumalan henkilapseksi tulo = henkisielu eli henki
Henki fyysinen ruumis = kuolevainan sielu eli sielu
Sielu - henkisielu = fyysinen kuolema ja henki henkimaailmaan
Henki kuolematon ruumis = kuolematon sielu
Koska kuolematon sielu on ikuinen, se voi kehittyä ja tulla sellaiseksi kuin ihminen on tarkoitettu tulemaan eli Jumalan kuvaksi ja kaltaiseksi. Jokainen ihminen on vastuussa oman iankaikkisen päämääränsä saavuttamisesta. Jeesus Kristus antoi itsensä uhriksi, jotta ihminen voisi vapaan tahtonsa väärinkäyttämisestä huolimatta evankeliumin ehdoin välttää oikeudenmukaisuuden vaatimukset.
Hengellistä "matematiikkaa"
5
102
Vastaukset
Ensi sunnuntaina on pappeuskokouksssa ja Apuyhdistyksessä aieena "Sielun kuolemattomuus". Tästä löydät seurakuntien osoitteet ja kokontumisajat, kun klikkaat seurakunnan nimeä:
http://mormonit.fi/ota-meihin-yhteyttae/seurakuntien-yhteystiedot/seurakuntien-osoitteet/- Sivusta seuraava
Tapani,
Tässä sinulle lisää hengellistä matematiikkaa:
R/S = A
jossa R = rangaistus
S = synti
A = sovitus
sovellutus : 1 (rangaistus) / 1(synti) = 1 x 100 = 100% sovitus
1 (rangaistus) / 2 (syntiä) = .5 x 100 = 50% sovitus
Kristuksen kohdalla : 1 (Rangaistus) / 0 (nolla syntiä) = ääretön sovitus
MK puhuu äärettömästä sovituksesta. Matematiikka on yhtä MK:n kanssa- 'Turust
Totinen tosi, mutta nyt näyttää pahalta.
Turust
- Ent. jäsen
Tuolla logiikalla on olemassa myös Mäntyjen Jumala ja Sarvijaakkojen Jumala.
Jumaluus tarjoaa näille lajeille mahdollisuuden kehittyä sellaisiksi, kuin mänty ja sarvijaakko on takoitettu tulemaan.
Mänty ja sarvijaakko tulevat vapautumaan tahtonsa väärinkäyttämisestä? Tähän en ota kantaa, en ole havainnut väärinkäytöksiä, mitä nyt yks mänty kaatui kerran sähkölinjalle.
Kaikki elämä on jumalallista. Ihminen lajina ei ole osoittautunut mitenkään erityisen ansiokkaaksi tässä biosfäärissä. Olemme pahimmanlaatuisia tuholaisia, vaipuneet todella kauas alkuperäisestä olemuksestamme ja kauas Jumalasta.
Männyllä ja sarvijaakolla on suora yhteys. Oppikaamme heiltä! En näe Jumalan kuvaksi ja kaltaiseksi tulemisella mitään yhteyttä itse jumalaksi tulemiselle. Kukahan tämän idean on keksinyt?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö
palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh912184Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.
"Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläkemaksuilleen moninkertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr1491816- 1731343
- 230815
- 65754
Järkytys uutisten ystäville - Huomenta Suomen kesään iso muutos
Huomenta Suomi on monen suomalaisen vakio-ohjelma. Suorana nähtävä Huomenta Suomi seuraa päivän tärkeimpiä uutisia, pol10741- 61735
Trumpille jälleen voitto
Trump ensin tuhosi Iranin ydinohjusprojektin, jotta ko. terroristivaltio ei voisi aiheuttaa ydinsotaa. Ja nyt Trump pako212623- 49597
Haluan teidät molemmat elämääni
Toista rakastan todella syvästi, ja toinen on kuin paras ystävä minulle. En voi luopua kummastakaan... </349581