Kun katsoo tätä palstaa, ei voi olla huomaamatta että suurin osa kreationistien aloituksista ja vastauksista sisältää suoranaisia valheita.
Tyypillistä heille on joko huudella ensin jossain miten kaikki tieteellinen näyttö on väärässä tai väittää ylimalkaisesti että "oikea tiede osoittaa" sitä tai tätä, mutta mitään lähteitä näille väitteille ei ole, vaan ne ovat vain hihasta ravistettuja valheita, kuin korttihuijarin ylimääräiset ässät pokerissa.
Tyypillistä on heille on myös vedota siihen, mitä joku on sanonut. Nekin pitää toki lainata päin p*rsettä valehdellen lukijoille päin näköä tai pimittää se osa tekstistä, joka kertoisi mitä tekstissä oikeasti tarkoitetaan.
Hyvin menee kretsut. Ette ole vain valehtelijoita, olette huonoja valehtelijoita. Ammutte ensin puskista ja juoksette sitten karkuun.
Tästä ei puutu kuin se, että Jyr tulisi taas hoilottamaan siitä, miten hän on "tieteellinen kreationisti" joka on vähän sama kuin jos joku väittäisi saaneensa loppututkintonsa muumilaakson yliopistosta :)
Kreationistien tauoton valehtelu joka asiasta
8
129
Vastaukset
- kylkyl
Mutta jyrhän on saanut loppututkinnon muistaakseni. Se yliopisto oli Sanghain kirkkoyliopisto:D
xxxxx Kun katsoo tätä palstaa, ei voi olla huomaamatta että suurin osa kreationistien aloituksista ja vastauksista sisältää suoranaisia valheita xxxxxxx
Itse evoluutio on jo valhe. Siksi kaiken, minkä sanotaan perustuvan evoluutioon tai olevan seurausta evoluutiosta, perustuu valheeseen.
Jokainen ihminen, joka tunnustautuu evolutionistiksi, tunnustautuu siten valehtelijaksi.
"Mutta myös valheprofeettoja oli kansan seassa, niinkuin teidänkin keskuudessanne on oleva valheenopettajia, jotka salaa kuljettavat sisään turmiollisia harhaoppeja, kieltävätpä Herrankin, joka on heidät ostanut ja tuottavat itselleen äkillisen perikadon.
Ja moni on seuraava heidän irstauksiaan, ja heidän tähtensä totuuden tie tulee häväistyksi..." (2.Piet.2:1-2)- Totuudentorvettaja
Jos täällä jotain valheprofeettoja on, niin ne löytyvät kreationisteista. Otetaanpa uusin esimerkki siitä, miten kreationistit maailmalla ovat huijanneet, eli rumasti sanottuna kusettaneet lukijoitaan: http://keskustelu.suomi24.fi/node/11834517
>Jokainen ihminen, joka tunnustautuu evolutionistiksi, tunnustautuu siten valehtelijaksi.
Kiva että määrittelit asian näin, sillä eihän kukaan tietenkään tunnustaudu jonkin kreationistien tieteen kannattajista käyttämän haukkumasanan mukaiseen muottiin.
- Totuudentorvettaja
Ei ole muuten kuulunut minkäänlaista anteeksipyyntöä kreationisteiltä näistä toistuvista valehteluista.
Uusimpana esimerkkinä tuo Solonin esittämä tapaus, jossa kreationistit aivan selvästi pyrkivät johtamaan harhaan. Missä viipyy anteeksipyyntö? - Totuudentorvettaja
Kreationisteillä on ollut koko päivä aikaa pyytää anteeksi loputonta valehteluaan, mutta sitä ei ole näkynyt. Sen sijaan kreationistit ovat valehdelleet yhä lisää ja lisää.
- Totuudentorvettaja
Tauon jälkeen tänne palattuani havaitsin taas palstan vakiokretsujen valehtelevat suut silmät täyteen, joten on aika muistuttaa lukijoita tosiasiasta - kreationistit valehtelevat koko ajan.
Kaipaatko todisteita? Vertaa heidän sanomaansa oikeaan tieteeseen. - Totuudentorvettaja
http://keskustelu.suomi24.fi/node/11843443
Tuossa linkki uusimpaan kreationistiseen eksytykseen.
Kysyn uudestaan: Miksi kreationistit valehtelevat? Ei pitäisi olla hankalaa olla valehtelematta, jos on oikeassa. Voimme siis päätellä, että kreationistit eivät ole oikeassa.
Mikään ei ole varmaa, mutta luottakaa nyt hyvänen aika perusteltuihin ja tutkittuihin tosiasioihin ennemmin, kuin kiiluvasilmäisiin lahkolaiseksyttäjiin tai vastaaviin kreationisteihin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jalankulkija kuoli. Poliisi etsii mustaa BMW Coupe -autoa, jossa on punertavat vanteet.
Jalankulkija kuoli jäätyään auton alle Joensuussa – kuljettaja pakeni, poliisi pyytää havaintoja https://www.mtvuutiset.2315136Mikä vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?
Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin sinne tyhjään tilaan, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki673390PÄIVÄN PARAS: Nigerialainen haki turvapaikkaa Suomesta, lähti takas huilaamaan
kotimaahansa, koska turvapaikan saaminen kesti niin kauan. Ja tämän kertoo ihan Yle, eikä yhtään toimittaja kyseenalaist943067Ohjelma "Rikollisjengien Ruotsi" hyvin paljasti jakautuneen maan
eli ns. ruotsalaiset yhdellä puolella, muslimit ja muut kehitysmaalaiset toisella puolella. Siinäkin hyvin näki mitä ma383018Vassarina hymyilyttää vaurastuminen persujen kustannuksella
Olen sijottanut määrätietoisesti osan Kelan tuista pörssiosakkeisiin, ja salkku on paisunut jo toiselle sadalle tuhanne622875Riikka runnoo: Elisalta potkut 400:lle
Erinomaisen hallitusohjelman tavoite 100 000 työllistä lisää yksityisellä sektorilla on kohta saavutettu. Toivotaan toiv902695Pidennetään viikko 8 päiväiseksi
Ja jätetään työpäivien määrä nykyiseen 5:een. Tuo olisi kompromissiratkaisu vellovaan keskusteluun työajan lyhentämisest142401Pääseekö kuka tahansa hoitaja katselemaan kenen tahansa ihmisen terveystietoja?
"Meeri selaili puhelinta uteliaisuuttaan ja katuu nyt – Moni hoitaja on tehnyt saman rikoksen Tuttujen ihmisten asiat k1032247- 1561669
Vapaa- ajan asunto palanut Haapavedellä
Haapavesi päässyt Iltalehteen Vapaa- ajan asunto palanut 35 neliötä palanut. Missä päin tämä on ollut? Poliisin tutkinn91340