Tuksu joutunee linnaan istumaan vuonna 2015. Milloin Tuksulla on seuraavat oikeudenkäynnit vireillä ja mistä häntä syytetään?
Kuinka paljon "kakkua" on näillä näkymin tulossa, siis arvio?
Kuinka paljon "kakkua" on näillä näkymin tulossa, siis arvio?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 141
Vanhimmat
Hämeenlinnan naisvankilaan vai?
Helsingin käräjäoikeudessa käsitellään seuraavat Johanna Tukiaista (vastaajaa) koskevat rikosasiat tiistaina 24.2.15 klo 9 alkavassa istunnossa:
1) R14/ 8868: Laiton uhkaus
Vastaaja: Johanna Tukiainen
Asianomistajat: Lea Lastikka ja Hannu Lastikka
2) R14/ 8870: Pahoinpitely
Vastaaja: Johanna Tukiainen
Asianomistaja: Markku Olavi Tukiainen (oma isä)
3) R14/ 8873: Laiton uhkaus
Vastaaja: Johanna Tukiainen
Asianomistaja: Elli-Marja Valtonen (Hgin kaupungin eläinsuojelueläinlääkäri)
Tukiainen uhkasi terroriteolla 20.8.13: ”Ensinnäkin, minä lopetan sinut Elli Valtonen, ennen kuin sinä lopetat yhtäkään koiraani!!!!! Laitan vaikka pommin koko Viikkiin jossa vapautan myös häkeissä olevat eläimenne!”
4) R14/ 8879: Pahoinpitely
Vastaajat: Markku Tapani Aho ja Johanna Tukiainen
Asianomistajat: Venla Tynjä ja Johanna Tukiainen
-ööxöö-
Lisäksi syyteharkinnassa on 5 muuta Tukiaisen tekemiksi epäiltyä rikosta.
Glamourhupia siis tiedossa.
Kiinnostaa erityisesti tuo Tunkin ja hänen isänsä kohtaaminen oikeussalissa.
Tuksu on suomalaisen oikeuskäytännön legendaarinen poikkeus jos aatellaan kui monta yötä Tuksu on joutunu nukkumaan vankilassa... Vaikka Tuksu on useita kertoja tuomittu humalassa ajamisesta ja pahoinpitelystä, Tuksu on aina saanu vaan sakkoja, ehdollista vankeutta tai yykoopeetä.
Just tän vuoksi on aika mahdotonta ennustaa mitään... Voi olla että yykoopeet jatkuu.
Mä kyllä haluisin Tuksun vankilaan mutta en ilkeyttäni vaan siksi että Tuksu oppis siellä viimein sen että sen teoilla on seurauksia. Ei Tuksu tietenkään vankilassa mitään opi mutta aina voi toivoa ja rukoilla ihmettä...
Jos tunkille kertoisi ett linnanneito on melkein kun disneyn ruusunen, niin muija olis viivana posessa. Pyytäisi vielä lisää kakkua valtaistuinsaliinsa.
Narsisti ei opi linnakeikasta yhtään mitään.
Ihmisten täytyisi tajuta, että voimakkaasta persoonallisuushäiriöstä kärsivät eivät yksinkertaisesti kykene tavalliseen ajatteluun. Se näkyy jo nyt siinä, miten todellista auktoriteettia vastustetaan: "Tuomarit vainoavat minua! Olen oikeasti viaton ja en kykene ymmärtämään näitä minulle kasvokkain kerrottuja, todellisuudessa tapahtuneita syytekohtia!!".
Toinen narsismista paljon kertova asia on 1) auktoriteettien käyttö käsinukkeina narsistin puolustamiseen ("auktoriteettihahmoNI sanoi, että...) ja 2) näiden puutteessa niiden keksiminen: "JUMALA ITSE ON PUOLELLANI. TE PALATTE HELVETISSÄ KOSKA JUMALA TOTTELEE MINUA. OLEN PYHÄ."
Kyseessä on täysin hullu ämmä joka ei koskaan tule paranemaan. Ei ikinä. Narsistin sisäinen heikkous ajaa hänet uskomattomiin, epäinhimillisiin tekoihin. Koko näätäily perustuu nimenomaan sille tosiasialle, että Tankkitunkki ei kykene käsittelemään palautetta tai elämään normaalissa maailmassa - ironisesti hän on tuonut itsensä tähän pisteeseen käytöksellään.
Hankala maallikkona arvioida, mutta veikkaan että pari vuotta istuu.
Ja sitten jos ilmaantuu uusia juttuja esim. verovilppiä, niin saman verran lisää. 4v. Yhteensä, eikä pääse maajalasta käsin suorittamaan.
Minusta tuo ois kohtuullinen, jos nuo näätien jutut pittää paikkansa.
Pari vuotta? Turha toivo noilla rötöksillä. Laittomista uhkauksista tulee sakkoja ja pahoinpitelyistä sakkoja, ja/tai ehdollista vankeutta, tai vähän lisää yhdyskuntapalvelua. Vaikka joutuisi linnaan, oikeastaan ainut mahdollisuus että jos ryssii nykyisen YKP:nsa, niin muutaman kuukauden tuomio maksimissaan tulee ehdotonta, joista hän ensikertalaisena pääsee ehdonalaiseen istuttuaan puolet. Ensikertalaiseksi lasketaan sellainen henkilö, joka ei koskaan aikaisemmin ole istunut linnassa.
Mikä ihmeen verovilppi? Mä en ymmärrä, miksi täällä jatkuvasti jauhetaan Tunkin verovilpeistä ja veropetoksista ilman minkäänlaista todellisuuspohjaa. Ymmärrättekö te ihmiset mikä on veropetos? Ei Tunkki ole syytettynä mistään veropetoksesta. Veropetos on verottajan tahallinen erehdyttäminen, ei kenelläkään ole mitään näyttöä siitä, että Tunkki olisi erehdyttänyt verottajaa. Hän on jättänyt veroja maksamatta, mikä on totaalisen eri asia. Verottaja on lähettänyt maksuun menneistä veroista laskut / verotiliotteet Tukiaiselle, jotka hän on jättänyt maksamatta ja jotka ovat menneet ulosottoon muiden velkojen lisäksi. Ei hän siitä mihinkään linnaan joudu, mutta ulosottomiehen hampaisiin kylläkin seuraavaksi 15-vuodeksi, missä verottaja on etusijalla kun velkoja ulosmitataan. Ottakaa nyt ihmeessä asioista selvää ennen kuin jauhatte.
Juu, ei noista pikkukolttosista tuon enempää rangaistuksia saa.
Noinhan se on.
Ei täällä kirjoittajat oikeesti osaa tehdä eroa siitä, että mitkä ovat palkansaajan verotuksen ja mitkä ovat yritysverotuksen erot. Jotenkin tuntuu, että yrittäjät eivät paljon täällä kirjoittele. Kirjoittajat mahtavat pääosin olla joko palkansaajia tai kelan ja sossun asiakkaita. Yritystoiminnasta ja yritysverotuksesta näillä ei ole harmainta aavistustakaan.
Samoin näillä kirjoittajilla ei ole käsitystä eri yritysmuotojen vastuista. Siitä huolimati ne vänkää ja vänkää vaikka maailman tappiin asti.
Nyt jo on tiedossa, että syyttäjä vaatii Tunkiolle kovennettua tuomiota, koska syyllistyy samoihin tekoihin (pahoinpitelyt) toistuvasti.
Mitään ei ole aiemmista tuomioistaan opiksi ottanut.
Vielä kun tässä uuden ratin ajais, niin paketti olis täydellinen....
Sitä ihmettelen, ettei ex-mänäzeri (yksi useista) ole tehnyt rikosilmoa saamastaan rottapostista...Niin kovasti siitä kuvia postaili.
Menikö ex-mänäzerillä pupu pöksyyn paxun uhkailujen (epäselvyydet yrityksen raha-asioissa) vuoksi?
Tunkio on ikuinen luuseri.
Kuten sinä kuvittelemastasi itseplussauksesta.
Kirjoitat soopaa! Toissa vuoden verotuksessa Tunkki ilmoitti koko vuoden tulokseen muutama sata euroa, vaikka todistettavasti teki kymmeniä keikkoja ympäri vuoden. Ja asia on tutkinnassa, väitit mitä tahansa.
Puhu vaan itsestäsi. Minkähän tason luuseri sinä mahdat oikein olla, kun jatkuvasti roikut täällä palstoilla.
Ja ikävä kyllä, se on veropetos, jos ei tulojaan verottajalle ilmoita.
Tiedän kyllä nämä asiat, kun olen yrittäjänä ollut v.-01 alkaen.
Kyllä se Johanna sinne koppiin joutuu pidemmäksi aikaa, vaikka sinä kuinka toivoisit toisin. Rötöstely historia ja niiden määrä ja jatkuvuus, ei oikein muuta vaihto-ehtoa anna.
Luitko tämän nikin "Ihmen jauhantaa" kirjoituksen ja ymmärsitkö lukemasi?
http://keskustelu.suomi24.fi/node/13297866#comment-76815999-view
Siinähän sulle juuri kerrottiin mikä on veropetos ja mikä taas ei ole.
Jas voihan tssisus, että olet oikein yrittäjä.
Kirjoituksestasi huomaa selvästi, ettet ole tietoinen yritysverotuksesta, etkä vastuista.
No testataanpa tietämystäsi. Oletko aivan varma, että verovuonna 2012 Johanna nosti palkkaa yrityksestään, eli Dollsseista? Ai Seiska maksoi palkkioita niin ja niin paljon? Oletko aivan satavarma, etteikö maksun saajana olisi Dolls tai jokin muu yritys? Voisiko tuo noin 300 €uroa olla Dollsien tilikauden tulos (eli voitto)? Tutustu henkilöyhtiöiden vastuisiin.
Tiesitkö, että yrityksen liikevaihto voi kuihtua mm. päivärahoihin, matkakuluihin, hotelliyöpymisiin, markkinointikuluihin, esiintymisrekvisiittaan yms. yms. sen satoihin menoihin. Uskotko jos sanon, että yrityksen (henkilöyhtiön) omistajalle on edullisempaa kuitata palkkansa erinäisinä kuluina, kuin nostaa palkkaa käteen? Mm. verkostojantterit käyttävät hyvin usein tuloksen kuihduttamiseen matkakuluja. Onhan se kiva elellä, kun kaikki on aina verovapaata. No toki tulostakin pitää olla, että sitä pystyy hyödyntämään.
Minä en tiedä ja tuskin tiedät sinäkään mikä on totuus tuosta verovuodesta Johannan osalta. En sitä sano missään nimessä, etteikö juuri tuollaisella alalla pistettäisi meikkipussiin kaikki mahdollinen, mutta en kuitenkaan syytä ja puhu paskaa sellaisesta, mistä mulla ei ole mitään tietoa.
Kun nyt vuoden 2013 tulot ovat juorujen mukaan olleet jotain 35.000 €uroa, niin siinäkään ei ole mitään ihmettelemistä. Voidaan kysyä, että tekikö Johanna keikat Dollsien piikkiin vaiko jonkun muun yrityksen? Eikös Dollsit aina joskus silloin ja tällöin ole ollut ns. kusessa, kun se on poistettu enpirestä? Tarkoittaa suoraan sitä, että yrityksen piikkiin ei voi tehdä hommia, eli täytyy olla ns. vähän palkansaajan asemessa verottajaan nähden.
Se on ihan oikeesti niin, jos ei tiedä tai ymmärrä, niin kannattaisi vähän opiskella ja väitellä vasta sitten.
Voiko joku olla niin idiootti, ettei ole mitään läde kritiikkiä.
Ymmärrän kyllä jos et ymmärrä. Jos päättömästi puolustaa Johannan kaltaista kriminaalia, niin täytyy sellaisessa ihmisessä olla jotakin vialla.
Napsi sinä vaan niitä nappeja naamariin ja katso kauniita ja rohkeita.
Johanna joutuu lusimaan ja sinä et sille voi mitään...
En puolustele Johannan tekemisiä. Tuomionsa on ansainnut, jos tuomioistuin niin päättää. Yritä sinä jookos opetella lukemaan.
Suksi sinä sinne, mihin ei päivä paista. Jooko!
Railin mielestä ihminen ja ihmisen teot voidaan pitää erillään eli Johanna pohjimmiltaan hyvä mutta hänen tekonsa saattavat olla vääriä. Tietenkin vasta tuomioistuimen päätöksellä. Maailma olisi aika moraaliton paikka jos kaikki ajattelisivat noin.
Maailma voisi olla moraaliton paikka myös silloin, kun ihmismassat päättäisivät lynkkauksesta ja vastapuolta ei suostuttaisi edes kuulemaan. Tuolloin voitaisi sanoa, että ollaan palattu villin lännen aikoihin ja ammuttaisi puskista tapporahan toivossa kaikkea liikkuvaa periaatteella; tapa tai tule tapetuksi. Jos näädät olisivat saaneet päättää ja ottaa vallan, niin Johanna olisi kivitetty kuoliaaksi jo aikapäiviä sitten.
Kyllä vaan se puolueeton tuomioistuin on sivistyksen ja oikeudenmukaisuuden merkki. Ei pidä tuomita koskaan ketään, jos ei kaikki asiaan liittyvät seikat ole selvillä. Ja näädillä ei tasan tarkkaan ole kaikkien asianomistajien ja syytettyjen kertomat selvillä. Joten tuomionluku voidaan jättää tuomioistuimille.
Niin R.suolinen. kyllähän ihmisellä on oikeus vetää toista pataan, kun sattuu vituttamaan. Ja kyllähän ainan toisen hengen ja terveyden uhkasmiselle on olemassa syy...
Mutta yhtä asiaa en ymmärrä... miten hitossa sä jaksat seurata tuksun elämää noin fanaattisesti? Sähän oot pahempi kun pahin naapurikyylä.
Verottaja on ihan julkisesti tuosta tutkinnasta kertonut. En nyt muista millä nimekkeillä puhuivat tuosta Tukiaisen toiminnasta, mutta niitä nimikkeitä oli useita.
Mulle on ihan sama joutuuko Tunkio linnaan vai ei. Mitään joku kuukauden oleskelu mukavassa suomalaisessa vankilassa ei muuta, ei ymmärrä edes hävetä, sitä nyt viimeksi. Todennäköisesti viihtyy erinomaisesti ja saa vielä monta uutta ystävää vaikka keikoille persettä keikuttamaan kunhan vapautuvat.
Eri asia, jos kärähtäis kokaiinin hallussapidosta thaimaseessa ja raahattaisiin kirkuen Bangkok Hiltoniin 25 vuodeksi. Silloin minäkin jo juhlisin.
Eräs verkostomarkkinoija kärähti liian vahvan "Herban" takia Thaikkulandian lentokentällä. Tuumas virkailijoille, että; "ettekö te tiedä, kuka olen"? Eivät tunnistaneet hänen suuruuttaan. Kahdeksan kuukautta se kuuleman mukaan asusteli "apinahäkissä" ja sen jälkeen tuli persuuksiin leima "ei tervetullut maahan".
Rakas, tää ei liity mitenkään Tukiaiseen, miks tällaisia höpöjä tänne postaat?
Vastasin tähän:
"Eri asia, jos kärähtäis kokaiinin hallussapidosta thaimaseessa ja raahattaisiin kirkuen Bangkok Hiltoniin 25 vuodeksi. Silloin minäkin jo juhlisin."
AVOIN KIRJE JUHA VUORISELLE, ILTALEHDEN FREELANCE TOIMITTAJALLE!
Käyttäjältä Johanna Tukiainen
11.01.2015 22:17
JUHA VUORINEN JOKA KIRJOITIT ARTIKKELIN MINUSTA ILTALEHTEEN VIIME VUONNA!
Nyt on Johanna Tukiaisella painavaa asiaa, eika mitaan turhaa asiaa olekaan!
Sina Juha Vuorinen, joku freelancer toimittaja, kirjoitit vuonna 2013 joulukuussa torkean ja ala-arvoisen tekstin Iltalehteen, kolumnin, joka koski sisareni poismenoa.
Kirjoitit kolumniin nain suurinpiirtein: "Jos sina Johanna Tukiainen, olet hengissa viela tammikuussa (tms. vuoden alussa) 2015, niin nostan sinulle hattua. Mutta jos olet kuollut, niin en tule tuomaan haudallesi kukkia."
No kuules nyt hyva Vuorinen, tassa sita ollaan hengissa, edelleenkin vaikka ehka sinusta tuntuu pahalta. Olen taysin henkisissa ja fyysisissa voimavaroissa, kiitos siita ennenkaikkea Jumalalle ja Jeesukselle Kristukselle, jotka minua vartioivat ja johdattavat elamassa eteenpain.
En olisi kirjoittanut tata artikkelia, mutta juuri rakkaimman sisareni Julian menetyksen jalkeen, kirjoitit todella halveeravan ja ala-arvoisen tekstin Iltalehteen, ja nainollen minulla on oikeus myos kommentoida sita! Taallla sita ollaan hengissa edelleenkin, eika tama maailma ole ainoa, jossa tulemme elamaan, vaan on myos tuonpuoleinen elama joka on paljon tarkeampaa koska kyseessa on IKUISUUS.
Mietipa sita hetken edes hyva Juha Vuorinen, ja lue Raamattua.
Julia sai elaa upean elaman, ja han toteutti lahestulkoon kaikki haaveensa.
Suruksesi minun taytyy ilmoittaa, etta edelleenkin hengissa olen ja voin erittain hyvin! Ehka en suomalaisten pilkan takia, mutta maailmasa on miljoonia ihmisia jotka eivat viela tunne minua tai sinua.
Kaikkea hyvaa sinulle Vuorinen ja yrita selvita katkeruudestasi.
-Johanna Tukiainen
Johanna Mia Tukiainen Korjaan tekstiäni näin: kyseessä oli siis älyvapaan Juha Vuorisen "haaste" koskien joulukuuta-2015, mutta jokatapauksessa TÄTÄ VUOTTA. Ja hänen kolumninsa koko sanamuotoineen ja vielä Julian poismenon jälkeen, on kaikenkaikkiaan halveeraava ja törkeä. Julia ei pystynyt enää puolustautumaan, mutta minä puolustin hänen lisäkseen perhettämme ja Jumalan Sanaa ja Hänen kunniaansa loppuunasti, vaikka saisin sydärin tänä vuonna, niin olen julkisesti tuonut esille Hänen nimensä eikä ole muuta pelastusta kuin: "Minä olen Tie, Totuus ja Elämä." -Jeesus.
2 min
Koska Tunkki oikein suosittelee lukemaan Juha Vuorisen mainion ja oivaltavan kolumnin, löydätte sen tästä linkistä:
http://blogit.iltalehti.fi/juha-vuorinen/2013/12/27/tarjous-tukiaiselle/
Tuksun ylläoleva bloggaus:
http://www.seiska.fi/Johanna-Tukiainen/AVOIN-KIRJE-JUHA-VUORISELLE-ILTALEHD EN-FREELANCE-TOIMITTAJALLE-/1063872
Kuten tavallista, Tunkki ei ole edes ymmärtänyt mistä Vuorinen puhuu.
"Tuon sinulle jouluna 2015 kimpun ruusuja. Joko haudallesi, tai omilla jaloillaan terveellä tavalla ylpeänä seisovalle naiselle." -Juha Vuorinen
Tässä taas tulee ton ällötyksen tietotaso esiin...
Juha Vuorinen on kirjailija ja kolumnisti,
ei toimittaja, ei edes freelance-sellainen :D
Samoin tietenkin myös se, että ällötys kuvittelee Vuorisen kirjoittaneen kolumnin ällötyksestä, vaikka todellisuudessa ko juttu oli kirjoitettu Jullesta, ällötyksen ikuisesta kateuden kohteesta....
SAIN PALAUTETTA MINISTERITASOLTA!! :)
Käyttäjältä Johanna Tukiainen
12.01.2015 14:56
Eräs hyvin kuuluisa ministeri (ei kuitenkaan Kanerva, enkä todellakaan kirjoita mitään henkilöllisyyksiä) otti yhteyttä minuun ja kiitti henkilökohtaisesti minua kirjoittamistani Seiskan blogeista, varsinkin viimeisimmästä palautettani koskien Juha Vuorisen kolumnia, hän oli hyvin tyytyväinen. Kyseinen ministeri sanoi olevansa onnellinen ja ylpeä rohkeudestani.
Mitä tulee Vuorisen tekstiin, niin kirjoitin palautteessani joitakin asiavirheitä. Olen säästänyt kyllä kyseisen kolumnin, olen säästänyt kaikki lehdet liittyen minuun sekä positiivisessa, että negatiivisessa mielessä (esim.mahdollisia oikeidenkäyntejä läpi ja rikosilmoituksia minuun kohdistuvasta törkeästä kunnianloukkauksesta jne.) siinä yksi syy, miksi säästän lehtijutut.
Sain käsiini kyseisen kolumnin ja siten korjaan edellisen blogini asiavirheitä. Vuorisen kielenkäyttö oli halveraavaa ja törkeää, ottaen huomioon vielä Julian poismenon, jonka jälkeen teksti oli kirjoitettu. Siinä siis sanottiin, että Vuorinen tuo joulukuussa-2015 joko haudalleni kukkia tai minulle itselleni. Olin täysin pöyristynyt kun luin kyseisen jutun, varsinkin vielä siitä, että miten "arvostettu" Iltalehti voi julkaista edes kyseistä roskaa!
Sanamuodot olivat ala-arvoisia, ja jos nyt puhutaan törkeästä kunnianloukkauksesta, niin jos Vuorisen ja useamman muunkin ihmisen teksti ei ole sitä ollut, niin sitten ei ole mikään tässä maassa enää pyhää!
Osa amerikkalaisista pitää suomalaisia saatanallisena ja Jumalasta eronneena ja luopio kansana, mutta en nyt ilmaisisi asiaa noinkaan voimakkaasti, onhan täällä hyvin suuret kristilliset piirit, seurakunnat ja kirkko, sekä yksi mielestäni parhaimpia presidenttejä, joita meillä on koskaan ollut.
Lisäksi juttelin tapaamieni treffien kanssa amerikkalaisests illuminaatti jutusta, dollarin setelissä olevasta kolmiosta jonka sisällä on silmänkuva jne.eikä amerikkalaiset siis itsekään mitään puhtaita pulmusia ole.....Saatanalliseen illuminaatti liittoon kuuluvat useat eri maailmantähdet kuten mm.Rihanna, Beyonce Knowles, Madonna, Lady Gaga jne. Osa näyttelee kolmion merkkejä myös keikoillaan ja uskon kyllä mitä he tekevät. Keskustelin asiasta äitini kanssa ja hän sanoi samaa kuin minä, että paholainen voi antaa koko maailman ihmiselle, valtavat rahat ja omaisuudet, maineen ja kunnian, ja tulee esille maailmaan kuuluisuuksien kautta.
However, katsoimme erästä illuminaatti videota Jonin kanssa (tästä saa mainita Virtanen, koska kirjoitit aiheesta ensin itse Seiskan blogiisi) ja haaveilet julkisuudesta.
Niin: Joni näytti olohuoneessa minulle jonkun suuren Madonnan konsertin joka oli täynnä illuminaatti symboleita ja muuta pahuutta. Yhtäkkiä keittiöstä kuului ihan älyttömän suuri pamaus. Ikkunat olivat kiinni. Koko Julian taulu, joka on siis suuri kuvakollaasi Julian kuvista, romahti itsestään maahan! En voi vieläkään uskoa asiaa kunnolla todeksi.
Kyseinen taulu on kiinnitetty nauloilla betoniseinään. Nostimme taulun takaisin ja kuuntelimme vain hengellistä musiikkia sen jälkeen.
Ongelmana tässä on se, että monet ihmiset sekoittavat kaikki uskonasiat keskenään ja lyövät toisiaan Raamatulla päähän. Pahat ihmiset väittävät olevansa uskovaisia ja eriasiat käännetään päälaelleen.
Monet plagioivat myös mua tai yrittävät esim.uskonasioiden kautta tehdä vaikutuksen minuun. Sanoin yhdelle nuorelle kundille, että mua ei kiinnosta, onko ihminen buddhalainen, hindu, kristitty, ateisti, agnostikko, juutalainen, katolinen jne. Ihmisen sydän ja luonne ratkaisevat henkilökohtaisesti mulle, jos myt puhutaan parisuhteesta.
However, jos puhutaan taas pelastumisesta ja siis taivaaseen pääsemisestä, niin sinne ei yksikään ihminen pääse omien tekojensa kautta, koska meistä jokainen on syntinen ja Jumalan armoa vailla.
"Emme pelastu tekojemme kautta, jotta kukaan ei kerskaisi."
...jatkuu
Ja kun uskossa olen niin sanon tämän, että Jeesus on Tie, Totuus ja Elämä. Kukaan ei tule Hänen luoksensa, paitsi myönnettyään oman vajavaisuutensa ja syntisyytensä ja sen, että Hän kuoli ristillä meidän ihmisten pahuuden takia, jotta me kaikki saimme armon ja mahdollisuuden pelastua.
No ei siitä aiheesta nyt enempää, tarkoitukseni ei ole käyttää tätä blogiani saarnaamiseen, mutta otin aiheen esille, koska juttelimme illuminaatti ilmiöstä.
Nyt multa tulee taas liian pitkä teksti, pidän vähän taukoa kun höyry alkaa nousta päästä......:)
Palaan seuraavaksi vielä siihen Vuorisen kolumniin.
http://www.seiska.fi/Johanna-Tukiainen/SAIN-PALAUTETTA-MINISTERITASOLTA-/10 63908
"Jos näin ihan OIKEASTI näette asian, niin ette nähtävästi osaa kunnolla lukea kolumneja. Kyseessä on törkeä kunnianloukkaus, ei yhtään sen enempää."
-Johanna Tukiainen
http://qstream-down.qbrick.com/80355/thumbs/2013-07-29/p180ln6ru315fb105r18o2uv116nf4_l_01_e7182c71.jpg
Bloggauksen kuva: http://aijaa.com/GAzP2w
Lupaathan meille raskasta poliisitutkintaa, Tuksu, lupaathan?
Hymy tietää kertoa 10.1.2015:
Selvänäkijä Tuksulle: Joudut vankilaan!
Hymy-lehden selvänäkijä on katsonut julkkisvuoteen 2015. Ennusteita on laadittu kymmenille eri julkkiksille, eivätkä ne ole mitään oraakkelimaista höpinää, vaan suoraa puhetta. Muun muassa kohujulkkis Johanna Tukiaiselle visio kuuluu:
- Näen vankeusrangaistuksen, jota hän yrittää välttää muuttamalla ulkomaille. Hänet kuitenkin löydetään ja hän joutuu kiven sisään. Vankeusaika ei kuitenkaan ole pitkä, vain pari kuukautta. Johanna löytää myös rakkauden, joka tukee häntä vankila-aikana.
Oho! Ennustuksia lisää painetussa lehdessä.” Artikkeli kuva: http://www.hymy.fi/uutiset/selvanakija-tuksulle-joudut-vankilaan
No ei ollut vaikea ennustaa saati nähdä. Minäkin olisin voinut kertoa saman.
Tunkki eli Tunkin haamukirjoittaja kommentoi 12.1. (7L):
”UUSIVUOSI 2015
Vuosi-2015 on lähtenyt aivan upeasti käyntiin! :) sain kuulla joltain hyvin arvostetulta ja tunnetulta Hymyn selvännäkijältä, että joudun tänä vuonna "vihdoinkin" vankilaan mutta onneksi sentään löydän myös tosirakkauden samaanaikaan.
Haluaisin kiittää sinua ennustaja että otit minutkin, tämän pienen ihmisen huomioon kirjoituksessasi...... haluaisin kysyä sinulta, mistä näet rakkauteni tulevan, olisiko mahdollisesti vanginvartija tai jopa vanki....? Tiedätkö ennustaja sitä? Tietääkö sitä myös, rakastunko mies-vai naisvankiin?
Kuitenkin Hymyn ennustaja: kiitos tämän pienen ihmisen muistamisesta laadukkaassa lehdessänne! Sitä vielä että voisiko ennustaja vastata tähän: kun roikun rakennekynsilläni vankilan seinästä lupaamaasi 2kk, niin miten kynteni kestävät sen jos tuomio jatkuu vielä puoli vuotta lisää? Roikun sitten omilla kynsilläni seinästä kiinni. Kyllä mä jaksan sen verran, olenhan "vakava väkivaltarikollinen." Johanna Tukiainen” http://aijaa.com/oP9eUq
7L: http://www.seiska.fi/Johanna-Tukiainen/UUSIVUOSI-2015-/1063934
Tämän perusteella vankeustuomio; RL 16 luku 1 §: ”Joka
1) käyttää tai uhkaa käyttää väkivaltaa pakottaakseen virkamiehen tekemään tai jättämään tekemättä julkisen vallan käyttöä sisältävän virkatoimen,
2) muuten käyttää tai uhkaa käyttää väkivaltaa sellaisen virkatoimen johdosta sitä suorittavaa virkamiestä vastaan tai
3) käyttää väkivaltaa virkamiestä tai häneen 15 luvun 10 §:n 2 momentissa tarkoitetussa suhteessa olevaa henkilöä vastaan kostaakseen sellaisen virkatoimen,
on tuomittava virkamiehen väkivaltaisesta vastustamisesta vankeuteen vähintään neljäksi kuukaudeksi ja enintään neljäksi vuodeksi.”
(Tunkki uhkasi Helsingin kaupungin eläinsuojelueläinlääkäriä virkatoimessaan elokuussa 2013. Asia on Helsingin käräjäoikeudessa 24.2.15)
Vuorinen puhuu Joulusta 2015, joten siihen on vielä lähes vuosi aikaa.
Toivottavasti Tuksu on silloin hengissä, raittiina ja voi hyvin.
Reilut 11 kuukautta aikaa hoitaa asiansa kuntoon... Jänskättää, onnistuukohan?
Minusta Raili on joko Suomen Columbo tai Matlock. Hän tuntee lain ja lainkiemurat. Hän on super älykäs ja pystyy antamaan täydelliset vastaukset jo ennen oikeuden kokoontumista.
Toivottavasti pitää myös sarkasmista.
Fakta on, että Johanna joutuu vankilaan. Kakkua tulee 2-4v.
Ei mahdollisuutta ehdonalaiseen.
Eikä ole mitään Johannaa vastaan, mutta tunnen tämän kuvion liiankin tarkkaan.
Raili pitää itseään myös yritysverotuksen ylimpänä asiantuntijana maassamme.
Ei ole fakta. Istumista tulee korkeintaan muutama kk josta istutaan puolet. Suomessa 2-4v tuomioon pitää tehdä joko talousrikos tai murha.
Miksi Tuksua kiusataan?
Hän ei ole koskaan tehnyt kenellekään pahaa, paitsi ehkä itselleen.
No eihän sitä täällä ainakaan kiusata. Pohditaan vaan, että kuinka pitkäksi aikaan se joutuu lusimaan.
Ai ei pahaa tehnyt? Aikoi puukottaa miehensä hengiltä ja polttaa asunnon mukana.
Mittään ei oo tehny. Viaton pikku pulmunen.
Johanna on herkkä, viaton ja syytön.
Media ja erityisesti näädät ovat paholaisesta.
Dolls Diary:
"Nimi: Johanna Tukiainen
20.08.13 11:38 pm
HENKiLÖKOHTAINEN ViESTI ELLi VALTOSELLE "eläinsuojelusta"
Tekisi mieli sanoa nyt sellaiset sanat kyseiselle Eliille, että mut varmaan pidätettäisiin niiden takia taas kerran!!!!! Ensinnäkin ihana Elli, tulet maksamaan tästä ja kovat rahat!! Ensinnäkin juristini lähettämä kirje minulle kauttasi oli: "Etsimme koirille sijaisperheitä ja jos emme löydä niitä, joudumme lopettamaan kaikki koirat."
Ensinnäkin, minä lopetan sinut Elli Valtonen, ennenkuin sinä lopetat yhtäkään koiraani!!!!! Laitan vaikka pommin koko Viikkiin jossa vapautan myös häkeissä olevat eläimenne!
Kukaan ämmä ei määrää tässä maassa että koirani otetaan huostaan ilman mitään kunnon syitä saati että uhkailet vielä heidän lopettamisellaan!!
Kuten sanoin jos en saa omia perhernjäseniäni takaisin niin uusi mieheni tulee lopettamaan sinut Elli! Ja onneksi mieheni sattuu olemaan turvallisuusalalla, kuten sanoin hän vaikka pippurisuuttaa sinut kuoliaaksi, ei voisi vähempää kiinnostaa saa-tanan akka!!!!!”
Johanna Tukiainen kirjoitti Facebookissa 4.8.13:
”Mä räjäytän seuraavaksi pommeilla koko Viikin eläinlääkärilaitoksen, jossa pitävät pieniä suloisia koiria ilman omistajiania itkemässä”
”VAPAUTAN KAIKKI ELÄIMSET SIELTÄ HÄKEISTÄ, NÄIN VIIME YÖNÄ UNTA ETTÄ VANHEMPANI OSTIVAT FRETIN JA VUOHEN KOTIIMME, IHME UNI! JA HE SANOIVAT, ETTÄ ELÄIMIÄ HEKIN, NYT KÄYDÄÄN RÄJÄTTÄMÄSSÄ HÄKEISSA OLEVAT ELÄIMET!!!!!!!! JU-MALISTE!!!!!”
Kuva Tukiaisen tekemästä pommi-isku-uhkauksesta:
http://www.seiska.fi/images/upload/ugc/web/4490/2013/08/05/p1816nnqlp1201hq3hbe9d910ee4.jpg
Uhkaus kuvana: http://aijaa.com/FyM1rH
Tässä Johanna Tukiaisen Facebookissa 21.8.2013 aamuyöllä julkaisemat uhkailuviestit:
”Tapan sut Elli, pidät koiria häkeissä ilman omistajien lupaa!!!!!!!!"
”Elli kohta tulee pas-kaa niskaan!!!!!”
”Oon mielummin itse häkissä kuin viattomat koirat per-kele!!!!!!!!”
Eläinlääkäriin kohdistunut laiton uhkaus oman isän pahoinpitely vievät Johannan vankilaan - se on selvää. Vanhat rikokset painavat taustalla koventamisperusteena.
Johanna Tukiaisen rangaistukset vaaditaan kovennettuina;
Hymy siitä ekana raportoi (5.12.):
”Syyttäjä vaatii Johanna Tukiaiselle koventamisperustetta:
Osoittaa piittaamattomuutta lakia kohtaan - vaaditaan ehdotonta vankeutta
Syyttäjä vaatii Johanna Tukiaiselle helmikuussa käsiteltävässä rikosryppäässä linnareissua.
Tukiaista syytetään kahdesta pahoinpitelystä ja kahdesta laittomasta uhkauksesta. Hänet on aiemmin tuomittu kahdeksan eri kertaa tuomioistuimessa, mutta hän on toistaiseksi välttänyt vankilan.
Hymyn tietojen mukaan syyttäjä lähtee siitä, että Tukiaiselle rangaistusta mitattaessa on sovellettava niin kutsuttua koventamisperustetta. Tämä siitä syystä, että hänen aikaisempi rikoshistoriansa osoittaa hänessä ilmeistä piittaamattomuutta lakia kohtaan.
Helmikuussa oikeudessa käsitellään muun muassa Tukiaisen eläinlääkäriin kohdistamia uhkauksia. Osa syytteistä koskee kirjelähetyksiä, jotka sisälsivät kuolleita rottia ja lintuja sekä voodoo-nuken. Näitä saivat Tukiaisen naapurit ja ex-manageri.”
Artikkeli: http://www.hymy.fi/uutiset/syyttaja-vaatii-johanna-tukiaiselle-koventamisperustetta-osoittaa-piittaamattomuutta-lakia-kohtaan-vaaditaan-ehdotonta-vankeutta
Onkohan Tuksulla jo seuraava stressireaktio tulossa?
Hymy 2.11.2014:
”Tukiaisen rikosranking - jo näin monta tuomiota!
Kohukuningatar Johanna Tukiaisen rikosluettelo on jo melkoinen. Elokuusta 2010 lokakuuhun 2014 mennessä, eli neljässä vuodessa, hän on saanut peräti kahdeksan käräjäoikeuden hänelle langettamaa tuomiota eri rikoksista.
Niitä ovat lukuisat pahoinpitelyt, virkamiehen vastustaminen, pari törkeää rattijuopumusta, kotirauhan häiritseminen ja niin edelleen.”
Koko artikkeli: http://www.hymy.fi/uutiset/tukiaisen-rikosranking-jo-nain-monta-tuomiota
Hyvää settiä... ja lisää siis tulossa.
Näätien harmiksi ei vaan haha joudu
Tuli sieltä mitä tuli helmikuussa niin eipä ole pohjia palamassa saa lainvoiman aikaisintaan 2016 joten vankila ei uhkaa Johannaa 2015 ja näädät repeää liitoksistaan
Arvelisin että helmikuun istuntojen tuomiot menee menee yhdyskuntapalvelun jatkoksi siis lisää päiviä yhdyskuntapalveluun jonka Johanna on tähän asti siististi hoitanut
Lienet oikeassa, tuo on varmaan kaikkein todennäköisin kehityskulku.
RISE:n suoraan etusivuilta lainaus:
"Yhdyskuntapalvelu on rikoslakiin sisältyvä yleinen rangaistus, johon tietyin edellytyksin voidaan tuomita enintään 8 kuukauden ehdottoman vankeusrangaistuksen sijasta.
Tällaisen vankeusrangaistuksen sijasta voidaan tuomita rangaistukseksi yhdyskuntapalvelua vähintään 20 ja enintään 200 tuntia. Yhdyskuntapalvelua voidaan määrätä myös yli vuoden pituisen ehdollisen vankeusrangaistuksen lisärangaistuksena. Tällöin sen pituus on enintään 90 tuntia.
Yhdyskuntapalvelu on valvonnan alaisena tehtävää palkatonta työtä."
Miten Tunkin ja Jonin kaavailema avioliitto ja lapsen syntymä vaikuttavat Tunkin tulevien tuomioiden toimeenpanossa?
Tuksu 15.10.14:
”Kiitän aina ja jokapäivä Jeesusta henkilökohtaisena Vapahtajanani, minkä jälkeen kiitän juristiani kaikesta! Hän on paras asianajaja joka minulla tähän asti on ollut ja uskon todellakin, että Jumala johdatti hänet luokseni.”
Eiköhän noista sakoilla tai varoituksella selviä?
Suullinen huomautus on riittävä sanktio.
Ehkä olette käsittäneet väärin? Tuksu saa ehkä kutsun linnanjuhliin ja naistenlehdet tulevat valitsemaan hänet illan kaunottareksi, sillä hänellä on todella näyttävä ja upea iltapuku, joka kääntää kaikkien ministerien päät?
Tämä vaikuttaa epätodennäköiseltä skenaariolta.
Nyt pitää rukoilla! Tunkki raportoi 21.1. (FB):
"Varatuomareiden kanssa tapaaminen, jo oli aikakin.....!
Rukoilkaa uskovaiset ihmiset oikeuden puolesta!
Siitä on tosin myös olemassa Raamatussa kohta erikseen niille ihmisille jotka syyttävät ilman kunnon syytä tai laittavat vankeuteen asti ihmisiä jotka ovat sinne esim. nimensä takia joutuneet (luin juuri Uutta Testamenttia, Jumalan enkelit avasivat vankilan ovetkin Paavalille ja Pietarille jotta he pääsivät julistamaan evankeliumia..... ja aika moni muukin sieltä vapautettiin.)
Todella vaikuttava on kohta Lasaruksesta ja hänet torjuneesta rikkaasta miehestä kuoleman jälkeen. Lasarus pääsee kurjuudestaan ja sairauksistaan Jumalan luokse. Rikas mies herää tuonelassa (tai hel-vetissä) huutaen että pääsisi varoittamaan kyseisestä paikasta perhettään maanpäälle.
Jumala vastaa suurinpiirtein: "Heillä on jo evankeliumi ja Minun sanani. Vaikka joku nousisi kuolleista heille kertomaan, eivät he sitä uskoisi, jos eivät usko Minun sanaani."
Kauheaa, miten pelottavia kohtia.....! Näin kesällä erään näyn koskien yhtä tulevaa oikeudenkäyntiä, sen näyn jälkeen ryntäsin Olympiastadionille hengelliseen tilaisuuteen ja hiuksiini ilmestyi Jeesuksen kasvojen kuva. Tällä kaikella on yhteys toisiinsa. Siitä myöhemmin lisää, vaikka Seiska Liven blogissani jonne päivitän tällä hetkellä Hawajin matkakuviani."
Vain raskaus ja lapsi Virtasen Jonin kanssa enää voi pelastaa Tuksukan vankeudelta!
Voi olla, että Tunkille on tullut tiedoksi myös jotain talousrikossyytteitä...
Niistä tullee sitten lisää kaakkua...
Milloin on laskettu aika?
* 24.2. klo 9 alkavassa istunnossa käsitellään myös asia R15/ 107, pahoinpitelyn yritys.
Vastaaja: Johanna Tukiainen.
Asianomistaja: Susanna Ingerttilä.
Onko kyse siitä tilanteesta, jossa lämpöpatteri hyökkäsi Tunkin hampaiden kimppuun?
Siitäpä hyvinkin. Taisi tapahtua lokakuussa 2014.
Ingerttilä ei ole mittään vielä kommentoinut. Toimii ihan viisaasti.
Hymy 11.2.2015:
”Lisää syytteitä Tuksulle - tämä suomalaisjulkkis kohtaa Johannan käräjillä!
Johanna Tukiaisella on rikoshistoriassaan jo kahdeksan eri tuomiota oikeusistuimista. Parin viikon kuluttua puidaan lisää juttuja.
Helsingin käräjäoikeudessa on esillä kaksi laitonta uhkausta ja kaksi pahoinpitelyä. Laittomat uhkaukset lienevät värikkäintä oikeudenistunnon osuutta. Ne koskevat Tukiaisen eläinlääkärille esittämiä uhkauksia ja epäiltyjä kuolleiden rottien lähettämisiä ex-managerille ja naapureille.
Uutta tietoa on se, että Egorazzi-nettilehden päätoimittaja ja kansainvälisen verkkopalvelun entinen maajohtaja Susanna Ingerttilä vaatii myös Tuksua tilille kunnianloukkauksesta. Tuksu väitti julkisesti Ingerttilän hakanneen häntä, mikä on Ingerttilän mukaan törkeä valhe. Syyttäjä vaatii istunnossa Tukiaiselle vankeusrangaistusta kiinteänä, toisin sanoen linnareissua.”
Artikkeli kuvat: http://www.hymy.fi/uutiset/lisaa-syytteita-tuksulle-tama-suomalaisjulkkis-kohtaa-johannan-karajilla
Tunkki ei pysty muuttamaan käyttäytymistään. Samaa rataa jatketaan, samat teemat toistuvat hänen rikoksissaan, sillä kansanviisaus sanoo: "the best predictor of future behavior is past behavior." https://s-media-cache-ak0.pinimg.com/736x/c1/08/be/c108be5c44d17dfe767bd93e0b8c952c.jpg
Tuksun syvät ongelmat eivät valitettavasti katoa vankilassa. Jos ihminen on mieleltään sairas, ei ole takeita siitä, että hän "parantuisi" vankilassa. Kuitenkin vankila voi olla Tuksulle hyvä interventio, koska hänellä on runsasta päihteidenkäyttöä.
Ämmä kuuluu vankimielisairaalaan!
Varmaan mediaakin kiinnostaa kovasti tuo oikeudenkäynti.
Hymy kommentoi 6.2.15:
”Näin sujuivat Tuksun keikat Espanjassa! Suomessa odottaa oikeudenkäynti!
Johanna Tukiainen on palannut viikon kestäneeltä Espanjan-keikkamatkaltaan.
Tukiaisen mielestä reissu meni hyvin. Tuksu kertoo ravintoloitsijoiden olleen häneen erittäin tyytyväisiä. Sekoilua ja päihteitä ei kuulemma matkalla ollut. Varmemmaksi vakuudeksi nainen poseeraa ravintoloitsijan kanssa samassa ystävällishenkisessä kuvassa Facebookissa.
Mutta ei matkaa, etteikö Tuksu saisi kuulla myös kunniansa.
- Ravintola Piilopaikassa Benalmadenassa yleisö oli vanhempaa ikäluokkaa ja osa henkilöista oli hyvin asiattomia huutaen ”ministerinerottaja” yms kommentteja, Tuksu selvittää Facebookissa.
Arki alkaa Suomessa ikävästi, sillä muutaman viikon sisällä Tukiaisella on edessään iso oikeudenkäynti Helsingissä. Syyttäjä vaatii hänelle linnareissua monista eri rikoksista.”
Artikkeli: http://www.hymy.fi/uutiset/nain-sujuivat-tuksun-keikat-espanjassa-suomessa-odottaa-oikeudenkaynti
Tuksu on syytön ja väärin ymmärretty kansantaiteilija.
Taiteilija eläkkeen hänen kuuluisi saada, sillä niin paljon viihdettä on tehnyt.
Ratkaisu kaikista Superkäräjien jutuista annetaan tiistaina 3.3.2015 klo 13.
Tunkilla oli yhteensä 7 uhria; Iltalehti raportoi:
”Johanna Tukiaiselle vaaditaan vankeutta - useita pahoinpitelyitä ja uhkauksia
Syyttäjä vaatii Johanna Tukiaiselle ehdotonta vankeusrangaistusta useista erillisistä rikkomuksista. Tukiaisen aiempi rikostausta osoittaa piittaamattomuutta lain kirjainta kohtaan, sanoo syyttäjä.” Koko artikkeli 25.2.15: http://m.iltalehti.fi/uutiset/2015022419254539_uu.shtml
Hymy-näätien palstalla J. Turmio, jolla on kokemusta käräjäoikeuden lautamiehenä toimimisesta, kertoi 25.2.15:
”Jotkut veikkailevat tuomioksi ehdollista. Kuten aiemmin mainitsin, mahdollista tulevaa vankeustuomiota ei voi tuomita enää ehdollisena. Sille on olemassa yläraja, saatan olla väärässäkin, mutta olikohan muistaakseni kahdeksan kuukautta (en viitsi nyt alkaa lunttaamaan pykälistä). Entisiä vankeustuomiota Tunkiolla on yhteensä luokkaa 11 kuukautta, ja ne on määrätty ehdollisina.
Ketään ei voi pitää ehdollisilla vankeustuomioilla maailman tappiin saakka. Juurikin siksi seuraava Tunkion vankeustuomio tulee olemaan ehdotonta koppia, ja siihen ei tarvita edes koventamispykälää.”
Oikeus antaa ensikertalaisille pienistä rikkeistä lieviä tuomioita.
Näin annetaan mahdollisuus parantaa tapoja.
Myös Tunkille on annettu tämä mahdollisuus, mutta hän ei ole ottanut oppia lievistä tuomioistaan, joita on karttunut neljässä vuodessa jo kahdeksan kpl. Tämä kortti on siis pelattu pois. Nyt tiistaina 3.3. tulee tuomioita rangaistusasteikon ylärajoilta ja koventamisperusteella höystettynä.
”Taidan olla ongelmissa.,...!!!!!! Ja aika syvissä sellaisissa! Oikeudenkäynnissä valehdeltiin niin paljon kuin pystyttiin...!!!! Pääsääntöisesti miehet jotka olivat todistajana puolustivat minua ja naiset olivat vastaan. http://aijaa.com/oB4Pj9 ” (Tunkki Fb:ssä 24.2. illalla)
1) Johanna Tukiaisen rikos, Laiton uhkaus Lastikka-naapureita kohtaan: http://keskustelu.suomi24.fi/t/13469983
2) Johanna Tukiaisen rikos, Laiton uhkaus Mia Oksasta kohtaan: http://keskustelu.suomi24.fi/t/13471808
3) Johanna Tukiaisen rikos, Laiton uhkaus eläinlääkäri Elli-Marja Valtosta kohtaan: http://keskustelu.suomi24.fi/t/13470178
4) Johanna Tukiaisen rikos, Venla Tynjän Pahoinpitely: http://keskustelu.suomi24.fi/t/13470760
5) Johanna Tukiaisen rikos, oman isän Pahoinpitely: http://keskustelu.suomi24.fi/t/13471852
6) Johanna Tukiaisen rikos, Haitanteko virkamiehelle: http://keskustelu.suomi24.fi/t/13470044
7) Johanna Tukiaisen rikos, Pahoinpitelyn yritys, joka kohdistui Susanna Ingerttilään: http://keskustelu.suomi24.fi/t/13471869
8) Johanna Tukiaisen rikos, Kunnianloukkaus, joka kohdistui Susanna Ingerttilään: http://keskustelu.suomi24.fi/t/13471895
9) Johanna Tukiaisen rikos: Törkeä rattijuopumus (tuomio annettu lokakuussa 2014): http://keskustelu.suomi24.fi/t/13499408
Tuksu sa 3kk ja risat kiinteyttävää vankeutta mm voodoo uhkailuista tuo sexin papitar, harmi kun ei mennyt Illu kanervan kanssa aikoinaan vihille olis päässy ehdollisella ,mutta huvioikeudessa on monta vanhaa pervoa joilla voi olla muut tuomiot mielessä..
IS: ”Johanna Tukiaiselle ehdotonta vankeutta
Helsingin käräjäoikeus tuomitsi julkisuushenkilö Johanna Tukiaisen ehdottomaan vankeuteen muun muassa pahoinpitelystä ja voodoo-uhkauksesta.
36-vuotias Johanna Tukiainen on aiemmin selvinnyt rötöksistä lähinnä ehdollisilla rangaistuksilla, joskin hän on joutunut suorittamaan yhdyskuntapalveluakin.” Koko IS-artikkeli (3.3.2015): http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1425357856530.html
”Tämä kovensi Johanna Tukiaisen tuomiota!
Johanna Tukiainen tuomittiin tänään kolmesta laittomasta uhkauksesta, pahoinpitelystä, pahoinpitelyn yrityksestä, kunnianloukkauksesta ja haitanteosta virkamiehelle. … Käräjäoikeuden papereista käy ilmi, että Johannan rangaistusta on pahoinpitelystä, pahoinpitelyn yrityksestä ja haitanteosta virkamiehelle annetuissa tuomioissa kovennettu.” Seiska 3.3.15: http://www.seiska.fi/Viihdeuutiset/Tama-kovensi-Johanna-Tukiaisen-tuomiota-katso/1066693
IL: ”Postitti kuolleita rottia ja voodoo-nuken
Johanna Tukiaiselle ehdotonta vankeutta
Helsingin käräjäoikeus tuomitsi Johanna Tukiaisen kolmeksi kuukaudeksi ja 20 päiväksi ehdottomaan vankeuteen muun muassa pahoinpitelystä ja kolmesta laittomasta uhkauksesta.” Iltalehden koko artikkeli 3.3.15: http://www.iltalehti.fi/uutiset/2015030319292023_uu.shtml
”Johanna Tukiaiselta isot korvaukset uhreille!
Johanna Tukiainen tuomittiin tänään kolmesta laittomasta uhkauksesta, pahoinpitelystä, pahoinpitelyn yrityksestä, kunnianloukkauksesta ja haitanteosta virkamiehelle. … Kaikkiaan hän joutuu maksamaan uhreille viivästyskorkoineen ja oikeudenkäyntikuluineen 15 165,84 euroa.” Seiska 3.3.15: http://www.seiska.fi/Viihdeuutiset/Johanna-Tukiaiselta-isot-korvaukset-uhreille/1066691
”Tuksulle lankesi jättikorvaukset maksuun - koko tuomio täällä!
Johanna Tukiaisen kohtaloksi eli kolmen kuukauden ja 20 päivän linnareissun aiheuttaneiksi rikoksiksi katsottiin seuraavat syyksi luetut teot: kolme laitonta uhkausta, pahoinpitely, pahoinpitelyn yritys, haitanteko virkamiehelle ja kunnianloukkaus.” Hymy-lehti 3.3.15: http://www.hymy.fi/uutiset/tuksulle-lankesi-jattikorvaukset-maksuun-koko-tuomio-taalla
”Johanna Tukiainen: linnareissu tuli!
Kohublondi Johanna Tukiainen on saanut Helsingin käräjäoikeudelta tuomion viidestä syytteestään. Johanna sai kolme kuukautta 20 päivää vankeutta eli hän joutuu ensimmäistä kertaa vankilaan.” Seiska 3.3. ip: http://www.seiska.fi/Viihdeuutiset/Johanna-Tukiainen-linnareissu-tuli/1066686
”Johanna Tukiainen järkyttyi tuomiostaan: Saan sydänkohtauksen!
Kohublondi Johanna Tukiainen on saanut Helsingin käräjäoikeudelta ehdottoman vankeustuomion viidestä syytteestään. Johanna järkyttyi kuullessaan käräjäoikeuden päätöksen.
- Aion valittaa hovioikeuteen! Syön tälläkin hetkellä rauhoittavia ja jos joudun vankilaan, saan sydänkohtauksen, Johanna sanoi Seiskalle.” Lähde 3.3. ip: http://www.seiska.fi/Viihdeuutiset/Johanna-Tukiainen-jarkyttyi-tuomiostaan-Saan-sydankohtauksen/1066699
”Jos jotain ihmistä vainotaan vuosikausia, niin on ihan selvä, että jossain vaiheessa osan julmien ja sydämettömien ihmisten tahto vai kiusaaminen menee läpi. Asia ei jää tähän, nyt se vasta alkaa.
Onneksi tiedän, että on olemassa myös kuolemanjälkeinen elämä ja siellä tulee ihmiselle myös tuomiot. Niitä tuomioita tulee pelätä eniten, ja minua oikeudessa syyttäneet ihmiset tulevat samalla tavalla myös oikeuden eteen viimeistään kuoleman jälkeen.
Minulle on annettu sanoma, mitä pitää levittää eteenpäin. Kun kristittyjä syötettiin leijonille, he lauloivat. Jumala on minun kanssani ja pidän Hänen armostaan kiinni aina." (Tunkki Facessa 3.3.15 illansuussa)
”Eikä mulla näytä olevan täällä mitään IHMISOIKEUTTA, ainakaan käräjäoikeuden mielestä!!!!!” (Tunkin Fb 3.3. illalla)
”JOS MINÄ OLEN TAPARIKOLLINEN, NIIN SAANKO KYSYÄ, KETÄ OVAT NE KAIKKI OIKEAT RIKOLLISET TÄSSÄ MAASSA JOISTA OSA ON TÄYSIN VAPAALLA JALALLA????? Minuun kohdistunut ajojahti ja vaino ja vuosikausia, ei tässä ole kyse mistään muusta!” (Tunkki Facessa 3.3. illalla; kommentti viittaa tähän artikkeliin: http://www.seiska.fi/Viihdeuutiset/Karajaoikeus-Johanna-Tukiainen-on-taparikollinen/1066696?fb_ref=Default )
”Suomi on sairas maa, nettikiusaajien perusteella jo! Kukakohan se täällä vankilaan kuuluisi....???? Sanoin Seiskalle, että vankilaan kuuluvat OIKEAT rikolliset kuten: raiskaajat, pedofiilit, murhaajat, tappajat, vakavien talousrikoksien tekijät, ihmiset jotka hakkaavat jonkun teho-osasto kuntoon jne. jne.
Mistä lähtien laittomasta uhkauksesta on joutunut ehdottomaan vankeuteeen??? Valitettavasti tässä merkitsi nimeni. Ingerttilän vaatimukset olivat vähintäänkin NAURETTAVIA!” (Tunkki Facessa 3.3. tuomiopäivän iltana)
”Surua surun päälle. Kysymys kuuluu: miksi jäädä tuleen makaamaan? Oikeudenkäynti jossa olin oli täysin absurdi ja posketon, käsittämätöntä sydämettömyyttä! Näin näyn siitä etukäteen heinäkuussa-2014, jonka jälkeen Jeesus ilmestyi hiuksiini seuraavana pvänä Olympiastadionilla, ihan selkeä merkki. Oli kuka tahansa sitten mitä mieltä tahansa." (Tunkki Fb:ssä 19.3.) Kuva Julian haudalta lokakuussa 2014: http://aijaa.com/pWISjt
“Please: Don't hate me, I just want justice! Haluaisin vain oikeudenmukaisuuden tapahtuvan, enkä ihmisten uskovan median valeisiin! Olen monella tapaa väärinymmärretty ihminen.” (Tunkki Fb:ssa 20.4.)
Tunkki jatkoi nillitystään:
“Niin no........ Mikäs se paloittelusurmaaja Pönkän vapaisemiseksi pääsy oli muutaman linnavuoden jälkeen kun samalla minua yritetään saada ehdottomaan jostain ns. baaritappelusta joita tapahtuu joka vkloppu jossakin, itseasiassa ei otettu edes huomioon sitä, että minut pahoinpideltiin, vaan minut on leimattu vaan jokapaikassa, OIKEAT RIKOKSET ovat asia erikseen kuten esim. rattijuoppous jossa todellakin tein väärin ja siitä olen kovan hinnan myös maksanut.” (Fb 25.4. ip)
”I just want justify!!!! Haluan Vain Oikeidenmukaisuutta!!!!! Lakia kyllä, mutta oikeudenmukaisuutta enemmän! http://aijaa.com/X3jUwo ” (Tunkin Fb 28.4. aamuyöllä)
Johanna Tukiaisen selitykset (3.3.15):
http://www.seiska.fi/NEWS-lahetys/NEWS-tiistai-Erikoislahetys-studiovieraana-tuomittu-Tuksu/1066723 (videon kesto 4 minuuttia)
”Vankilaan joutuvan Johanna Tukiaisen yksinoikeushaastattelu: Hovioikeus muutti aiemmankin tuomioni!” Seiskan videohaastattelu (3.3.15): http://www.seiska.fi/Viihdeuutiset/Vankilaan-joutuvan-Johanna-Tukiaisen-yksinoikeushaastattelu-Hovioikeus-muutti-aiemmankin-tuomioni/1066712
IM 18.3.15: ”Vankilatuomion saanut Johanna Tukiainen avautuu tilanteestaan: "Olen ahdistunut" - Valitamme tuomiosta hovioikeuteen, kertoo Johanna Tukiainen topakasti.”
Linkki: http://www.iltamakasiini.fi/artikkeli/273339-vankilatuomion-saanut-johanna-tukiainen-avautuu-tilanteestaan-olen-ahdistunut
Seiska 12.3.15: ”Johanna Tukiainen kauhuissaan linnatuomiostaan: Kuolen vankilaan!
Johanna Tukiainen tuomittiin viime viikon tiistaina kolmeksi kuukaudeksi ja 20 päiväksi ehdottomaan vankeuteen.”
Koko artikkeli: http://www.seiska.fi/Viihdeuutiset/Johanna-Tukiainen-kauhuissaan-linnatuomiostaan-Kuolen-vankilaan/1067378
Kuva Seiska-lehden kannesta 12.3.15; Tunkki häkissä: http://www.seiska.fi/images/upload/cms/files/styles/web/public/admin/2015/03/11/kansi_11.jpg
Iltalehti 10.3.2015:
”Tukiainen valittamassa vankeustuomiostaan
Johanna Tukiainen on ilmaissut tyytymättömyytensä Helsingin käräjäoikeuden päätökseen, jolla hänet tuomittiin ehdottomaan vankeuteen.” Koko IL-juttu: http://www.iltalehti.fi/uutiset/2015031019331945_uu.shtml
Hymy 31.3.2015: ”Johanna Tukiainen ei kadu tekemisiään!
Kohublondi Johanna Tukiainen ihmettelee edelleen saamaansa vankilatuomiota eikä häneltä löydy sille ymmärrystä. Tukiainen kirjoittaa Facebookissa, että vankilaan kuuluvat oikeat rikolliset. Tukiainen sai eri rikoksista yhteensä kolmen kuukauden ja 20 päivän vankeusrangaistuksen muutama viikko sitten. Hän on valittanut tuomiosta.
Hän syyttää tuomiosta negatiivista julkisuusleimaa. Oikeus oli hänen mielestään yksipuolinen ja koko tuomio oli ennalta päätetty.
- Rahalliset korvaukset olivat absurdeja, Tukiainen lataa. Tukiaisen maksettavaksi tuli muun muassa useiden asianomistajien oikeuskulut, koska nainen hävisi jutun.
Johanna Tukiainen on tuomittu muiden muassa pahoinpitelyistä, laittomista uhkauksista ja rattijuopumuksista ja hän on ollut vastaajana yhteensä yhdeksässä eri oikeuskäsittelyssä.
Syyttäjän mukaan vankilatuomio oli aiheellinen, koska Tukiainen ei ole noudattanut lain määräyksiä ja käskyjä ja hän on osoittanut niitä kohtaan piittaamattomuutta.”
Hymy: http://www.hymy.fi/uutiset/johanna-tukiainen-ei-kadu-tekemisiaan
Iltamakasiini 24.3.2015:
”Vankilatuomion saanut Johanna Tukiainen: Rukoilen vapautusta
KOETTELEMUS Johanna Tukiaisen tuska jatkuu.
- Rukoilen useiden muiden ihmisten lisäksi, että hovioikeus kumoaa ehdottoman vankeuden, koska se olisi järjetön ja epäoikeudenmukainen päätös, Johanna Tukiainen kertoo.” Koko artikkeli: http://www.iltamakasiini.fi/artikkeli/274604-vankilatuomion-saanut-johanna-tukiainen-rukoilen-vapautusta
IM 8.4.15: ”Johanna Tukiainen: "Pilkkaajani maksavat Jumalalle"
USKOSSA - Johanna Tukiainen on kertonut avoimesti tulleensa uskoon.
Iltamakasiini kertoi viikonloppuna Johanna Tukiaisen uskoontulemisesta. Hengellisistä asioista hän on puhunut aiemminkin, mutta nyt myöntää avoimesti olevansa uskossa.
– Olen tullut uskoon ja tiedän, että Kaikkivaltias Jumala näkee meidät, ja tietää oikeat pahantekijät ja totuuden, Johanna Tukiainen toteaa.”
IM: http://www.iltamakasiini.fi/artikkeli/277982-johanna-tukiainen-pilkkaajani-maksavat-jumalalle
”HILJAA SAATANALLISET NÄÄDÄT NYT!!!!!!
Jeesus on voittanut teidät jo ajat sitten.
Oli minun tuomioni sitten ihan mikä tahansa!!!!”
(Tukiainen Fb:ssa)
"Eräs ystäväni sanoi hyvän pointin tänään: minulla on ollut niin vakavaa stressiä ja painetta monesta eri suunnasta kauan aikaa kuten mediasta, ja varsinkin helmikuun järjettömästä oikeudenkäynnistä, että vähemmästäkin koko terveys pettää.
Oikeudenkäynti oli nykyajan noitavaino.
Suorastaan kuvaannollinen roviolle heittäminen.
Sen jälkeen aloin saamaan kipuja vartalooni jotka ovat kestäneet aaltoilevasti tähän asti kun pääsin sisälle sairaalaan. Ihminen on psyykkis-fyysis-sosiaalinen kokonaisuus, eikä tällaista myllytystä ja vainoa johon olen joutunut, kestä kukaan joutumatta sairaalaan." (Tunkki SeiskaLivessä 6.7.)
Tuleeko kenties vielä paljon lisäkakkua?
Tunkki on useaan otteeseen ja monessa mediassa haukkunut Suomen oikeuslaitosta, erityisesti Helsingin käräjäoikeutta. Tämä lienee eräs Tunkin suurimpia rikoksia, sillä periaatteellisesti siinä kyse on oikeuslaitoksen halventamisesta. Syyte ja kakkua siitäkin hänelle.
Jos Tuksu muuttaa pysyvästi Tukholmaan, niin tuskin häntä sieltä kukaan hakee pois.
”Mun saamista tuomioista Helsingin käräjäoikeudessa pitäisi tehdä kunnon valitus johonkin Euroopan ihmisoikeusjärjestöön ja Amnesty Internationaliin, jonka jäsen "ironisesti" itsekin olen!
Lukekaa nyt tämäkin älytön "tuomio", siis mitä täällä tapahtuu???? Paloittelumurhaaja päästetään vapaaksi ja jotain Johanna Tukiaista yritetään kynsin ja hampain saada vankilaan....! SIIS MITÄ? JOHANNA TUKIAINEN EI KUULU VANKILAAN, OIKEUDEN PITÄÄ TAPAHTUA OIKEUSVALTIOSSA, JOKSI SITÄ KUTSUMME!” (Tunkki Fb:ssa 15.4.)
- ”I just want justify!!!! Haluan Vain Oikeidenmukaisuutta!!!!! Lakia kyllä, mutta oikeudenmukaisuutta enemmän! http://aijaa.com/X3jUwo ” (Tunkin Fb 28.4.) -
Uskon että huomautuksella ja suullisella varoituksella selviää.
Tukiaisen tuomiolle jatkokäsittelylupa:
”Johanna Tukiaisen vankilakeissi siirtyi hovioikeuteen!
Helsingin käräjäoikeus tuomitsi kohublondi Johanna Tukiaisen maaliskuun alussa ehdottomaan vankeustuomioon ja sakkorangaistukseen muun muassa kahdesta pahoinpitelystä ja kunnianloukkauksesta. Kuten arvata saattaa, Johanna ilmaisi heti tyytymättömyytensä tiukkaan tuomioon.
Johanna valitti käräjäoikeuden tuomiosta, ja valituslupa hovioikeuteen on myönnetty. Mikäli käräjäoikeuden tuomio jää voimaan, joutuu Johanna vankilaan kolmeksi kuukaudeksi ja 20 päiväksi.”
(Seiska 2.6.2015: http://www.seiska.fi/Viihdeuutiset/Johanna-Tukiaisen-vankilakeissi-siirtyi-hovioikeuteen/1073719 )
Metropoli 16.7.2015:
”Joutuuko Tuksu vankilaan? ”Joutuu”, vastaa oikeusoppinut.
Johanna Tukiaisella on pian kuumat paikat, kun hän jännää, joutuuko hän vankilaan. Käräjäoikeus tuomitsi hänelle useista eri rikoksista kolme kuukautta 20 päivää vankeutta. Tukiainen on valittanut asiasta hovioikeuteen …
... Tukiainen on tuomittu vuosien aikana jo yhdeksän eri kertaa. Kysyimme oikeusoppineelta, miten mahtaa käydä. …
- Näkisin, että kyseisen julkisuudenhenkilön kohdalla hovioikeus ei näe tarpeelliseksi muuttaa rangaistuslajia.”
Artikkeli kuva: http://www.metropoli.net/julkkikset/joutuuko-tuksu-vankilaan-joutuu-vastaa-oikeusoppinut/
Tuksu saa kutsun linnanjuhliin ja sillä asiat on hoidettu.
”Minut lavastettiin syylliseksi helmikuun oikeudenkaynnissa ja tekisi mieli kertoa totuus kaikesta, mutta en saa kertoa.” (Pyhä Johanna 7L:ssä 22.8.15)
”Selvänäkijä Tuksulle: Joudut vankilaan!
Hymy-lehden selvänäkijä on katsonut julkkisvuoteen 2015. Ennusteita on laadittu kymmenille eri julkkiksille, eivätkä ne ole mitään oraakkelimaista höpinää, vaan suoraa puhetta. Muun muassa kohujulkkis Johanna Tukiaiselle visio kuuluu:
- Näen vankeusrangaistuksen, jota hän yrittää välttää muuttamalla ulkomaille. Hänet kuitenkin löydetään ja hän joutuu kiven sisään. Vankeusaika ei kuitenkaan ole pitkä, vain pari kuukautta. Johanna löytää myös rakkauden, joka tukee häntä vankila-aikana.
Oho! Ennustuksia lisää painetussa lehdessä.” Hymy 10.1.2015: http://www.hymy.fi/uutiset/selvanakija-tuksulle-joudut-vankilaan
Saa korkeintaan kutsun Linnanjuhliin, mutta se on eri asia. Ei Suomessa syyttömät linnaan joudu!
Tunkki ei vielä joutunut linnaan. Laitettakoon pisteeksi tälle ketjulle muutama kommentti alkaen Hgin hovioikeuden ratkaisusta 2.2.16; ensin Tukiaisen syyksi luetut rikokset 7 kpl:
* Laiton uhkaus Lastikka-naapureita kohtaan (uhkailuja, rottapostia, yms.).
* Laiton uhkaus ex-manageri Mia Oksasta kohtaan (rottapostia, yms.).
* Laiton uhkaus eläinlääkäri Elli Valtosta kohtaan (tappouhkaus, yms.).
* Venla Tynjän pahoinpitely (kohteen iskeminen katuun rajusti).
* Haitanteko poliisivirkamiehille Töölön säilytyssuojassa.
* Pahoinpitelyn yritys Susanna Ingerttilää kohtaan.
* Kunnianloukkaus Susanna Ingerttilää kohtaan.
Hovioikeus määräsi Tukiaiselle 110 tunnin yhdyskuntapalvelurangaistuksen.
Lisäksi hänen on maksettava uhreilleen korvauksia korkoineen ja oikeudenkäyntikuluja sekä valtiolle käräjöinti- ja todistelukuluja. Kokonaissumma näistä kasvoi noin 16 080 euroon.
"... Tukiaisen syyksi luettiin pahoinpitely, pahoinpitelyn yritys, haitanteko virkamiehelle, kolme laitonta uhkausta ja kunnianloukkaus..."
IS 2.2.2016: http://www.iltasanomat.fi/viihde/art-1454381418219.html
--
"Johanna Tukiaiselle tuomio kunnianloukkauksesta - Susanna Ingerttilä: "Olen helpottunut" -- Johanna Tukiainen joutui hovioikeuden päätöksellä maksamaan Susanna Ingerttilälle tuhansien eurojen korvaukset." Iltalehti raportoi 2.2.16: http://www.iltalehti.fi/viihde/2016020221053633_vi.shtml
"Johanna Tukiainen välttää sittenkin vankilan: Koko käräjäoikeus oli pähkähullu! ... - Käräjäoikeus oli kuin noitavaino. Siellä oli päätetty jo valmiiksi, että minä olen syyllinen. Koko käräjäoikeus oli pähkähullu..."
Artikkeli 4.2.16: http://www.seiska.fi/Viihdeuutiset/Johanna-Tukiainen-valttaa-sittenkin-vankilan-Koko-karajaoikeus-oli-pahkahullu/1094102
--
"Johanna Tukiainen rottakirjeistä: En kadu, koska minut lavastettiin!
- Miksi katuisin mitään, mitä en ole tehnyt. Minut lavastettiin, tuohtunut Johanna kertoo Seiskalle." Artikkeli 4.2.16: http://www.seiska.fi/Viihdeuutiset/Johanna-Tukiainen-rottakirjeista-En-kadu-koska-minut-lavastettiin/1094112
IL raportoi 2.2.16: http://www.iltalehti.fi/viihde/2016020221053633_vi.shtml
"Tuota Iltalehden juttua ei tarvitsisi edes jakaa, sen verran paskaa ihan suoraan sanottuna se on! Ei kenenkään tuomio tietenkään "alene edellisistä rikkeistä", vaan otsikko olisi pitänyt olla IHAN TOISENLAINEN, MM TÄLLAINEN: JOHANNA TUKIAISEN VANKEUSTUOMIO KUMOTTIIN HOVIOIKEUDESSA JA MUUNNETTIIN YKP PALVELUKSI!
Tuossa näkee taas lehtien törkydissaamisen mua kohtaan, mutta dissaatkoot, sillä jokainen polvi tulee jossain vaiheessa notkistumaan alas Jeesuksen edessä!" (Tunkki nillitti Facessa 3.2.16)
"VITUTTAAKO NYT KUN EN SINNE KALTEREIDEN TAAKSE JOUDU?????
VAIKKA SUOMEN VANKILA EI EHKÄ OLE MIKÄÄN IHAN HIRVEIN PAIKKA, NIIN SIELLÄ ON TARKAT SÄÄNNÖT MM. OVIEN KIINNI LAITTAMISESTA YMS. JOTEN KYSEESSÄ OLISI OLLUT VAPAUDENRIISTO, JOHON EN TODELLAKAAN OLE KUULU.
Te vain vihaatte minua vuodesta toiseen ja vihanne kuluttaa teidät loppuun. Eikä teillä näytä omaa elämää olevan kun pitää niin täysin olla mun kimpussani.
Olen todella tyytyväinen hovioikeuden päätökseen, olen aiemminkin suorittanut YKP:n loistavasti ja kiitos Jumalalle tästä, AMEN!"
(Tunkki Fb:ssa 4.2.16)
Helsingin hovioikeuden koko ratkaisu 2.2.2016 on kuvailtu tässä ketjussa:
http://keskustelu.suomi24.fi/t/14105110/johanna-tukiainen-valtti-vankilan-hulluuskortilla!
Muun muassa: "Tukiainen on 11.1.2016 toimittanut hovioikeudelle lisäkirjelmän ja sen liitteenä erikoisalan sairaskertomuksen."