Huomasin tässä eilen että toinen pupillini on lievästi suurempi kuin toinen. Molemmat pupillit reagoivat valoon ja pimeyteen myös. Ainoastaan toinen pupilli jää hiukan pienemmäksi hämärässä kuin toinen. Valossa ja ulkona molemmat samankokoisia. Voiko tämä olla oire jostain vakavammasta vai ihan normaalia? Pitääkö pupillien muuten olla täysin symmetriset?
pupillien kokoero
6
4989
Vastaukset
- naana0
Mulla on aivan sama juttu. Pupilleissa on aivan selvä koko ero. Ja se on ihan normaalia, näin minulle sanottiin kun mietin samoja kysymyksiä.
- Perjantaina
myös minulla eri kokoiset. En ollut huomannut koko asiaa ennen kuin minulle tehtiin Lasik-leikkaus. Ja mitä enemmän niitä pupilleja tuijottaa, sitä enemmän se huolestuttaa. Kuitenkin se on helpottava tietää, että pupillit ovat monilla eri kokoiset ja jos supistuvat valossa, ei taustalla ole sairautta. Silmät ovat kaikilla eri paria, kaksi erillistä elintä, jotka ovat oppineet toimimaan symmetrisesti keskenään.
- alkup.
Pätee hyvin minuun tuo: Mitä enemmän niitä pupilleja tuijottaa niin sitä enemmän se huolestuttaa.. No mutta kuitenkin valossa molemmat pupillit supistuvat normaalisti.
Kiitos teille molemmille vastanneille ja huojentavaa tietää, että muillakin on pupilleissa kokoeroja :)
- -eräs-
Jos itse peilistä katsoit niin voi olla että toiseen silmään tuossa tilanteessa enemmän valoa kuin toiseen (esim. toiseen heijastuu peilin kautta enemmän valoa). Se voisi aiheuttaa pienen tilapäisen kokoeron. Silmäthän säätyvät kuitenkin aikalailla itsenäisesti, joskin pupillit ovat yleensä ainakin suurinpiirtein saman kokoiset.
Myös värinäössä saa saman tapaisen efektin aikaan. Meillä on olohuoneessa sellainen tilanne että luonnonvalo tulee ikkunoista sivulta. Kun siinä sitten katsoo telkkaria aikansa ja kokeilee sulkea toisen silmän, näyttää vaalea seinä punaisemmalta kuin toisella ja toisessa silmässä taas vihertävämmältä. Silmien "valkobalanssi" säätyy pieleen kun toinen silmä saa enemmän auringonvaloa kuin toinen. Tämäkin korjaantuu hetkessä kun siirtyy tasaisempaan valoon.
Eka kerralla vaan säikytti että onko toisesta silmästä värinäkö menossa... - tuleva sairaanhoitaja
Mullakin on vasemmassa silmässä aavistuksen pienempi pupilli tietyssä valossa kuin oikeassa. Pupillit ovat luonnonvalossa samankokoiset, pienet. Mutta hämärässä valossa saattaa esiintyä joskus erikokoisuuta. Silmälääkärissä tutkittu silmät muuten perusteellisesti, eikä mitään vika löytynyt.
Monella ihmisellä tosiaan on noin 0,5 mm koko ero ja se on täysin normaalia.
Niin ja tietysti se että pupillit reagoivat valoon normaalisti.
Joten huoleen tuskin on aihetta. Älä tarkkaile asiaa niin se lakkaa vaivaamasta.
Niin, olen itse kiinnittänyt huomioita ihmisten kanssa keskustellessa, että monella tosiaan on toinen pupilli hieman eri kokoinen. Ei kukaan ainakaan minulle vielä ole sanonut että pupillini olisivat eri kokoiset, vaikka itse tunnenkin huomaavani asian erittäin selvästi. - aaabbbccc
kuin Hornerin syndrooma, jossa toisen silmän pupilli on etenkin hämärässä pienempi, itsellä silmälääkäri kertoi tästä viime kesänä. ei haittaa, ei vaadi hoitoa, taustalla hermovaurio jossain kaularangan hermojuurissa, ja on usein synnynnäinen. googleta hornerin syndrooma.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa
(Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys652572Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.
Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs2411585- 941380
6 vkoa kulunut ilman sua
…ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo8901- 65882
Jotenkin se harmittaa
Etten voinut antaa itselleni mahdollisuutta tutustua. Tulit vain liian lähelle ja syvälle kemia oli alusta alkaen liian46700Olen yrittänyt tavoittaa sinut kolmesti
Elämän aikana. Kahdesti hakenut numeroa ja lähettänyt jollekkin nimisellesi viestin. Kerran aivan summassa keksimääni os2652Haluan kysyä vain yhden asian
Miksi et koskaan halunnut kohdata minua kasvotusten silloin, kun molemmilla oli tunteita? Kaiken muun olen jo hyväksymäs39579- 73562
- 22512