Viime vuosina on Serbiassa, Bosniassa ja viimeksi Kosovossa ollut levottomuuksia ja valitettavaa nationalismin ja muukalais/veljesvihan tuomaa lynkkausta. Tämä kaikki on valitettavaa enkä pyri syyttämään ketään puolta erityisesti.
Olen kuitenkin ollut yllätynyt luettuani raportteja, jossa kerrotaa bosnien sytyttäneen, tai muuten tuhonneen viidessä vuodessa reippaasti yli sata ortodoksista pyhättöä ja joitakin luostarien osia(usein kirkkoja). Onko paineet Suomessa niin kovat olla bosnien ja vain ja ainoastaa bosnien puolella, ettei Suomessa sovi julkaista tiedotusvälineissa artikkeleita, jossa kerrotaan heidän tunneen kirkkoja.
En ole sitä mieltä, että bosnit ovat täysin syynpäitä levottomuuksiin. Tuomiten täysin rinnoin Milocevitsin tyrannin raakuudet, mutta eikö silti tulisi pyrkiä puolueettomaan tiedottamiseen molempien osapuolten osalta?
Balkanilla tapahtuu...
6
404
Vastaukset
- Kassialma
Hei Jokke!
Olen huomioinut saman asian, että tiedotusvälineet ovat puolueellisia koskien uutisointia Balkanilta.
Bosnian sodan aikana serbit saivat leimansa; en tiedä oliko eräs syy se että he eivät osanneet hoitaa suhteita mediaan, - perintö jatkuu median parissa.
Vihanpidolla on vanhat juuret Balkanilla. Tito sai sitä hillittyä. Kymmenisen vuotta ne leimahtivat uudestaan ja ei kai se lopu; toisen kunnioittaminen on vieras asia!
Kassialma- "netti pastori"
Kirjoitit että yksi syy serbien leimautumiseen oli huonot media suhteet.
Luulisin kuitenkin että suurin syy oli raakuus.
Tiedotusvälineet nyt aina on puolueellisia.
Niihin mahtuu yksi totuus kerralla. - Kassialma
"netti pastori" kirjoitti:
Kirjoitit että yksi syy serbien leimautumiseen oli huonot media suhteet.
Luulisin kuitenkin että suurin syy oli raakuus.
Tiedotusvälineet nyt aina on puolueellisia.
Niihin mahtuu yksi totuus kerralla.Hei!
Kaikki kolme osapuolta (kroatit, serbit ja albanit) Balkanilla ovat yhtä lailla syyllisiä raakuuksiin, kukaan ei ole ollut toistaan hellempi. Nyt kroatit ei ole käsittääkseni osallistuneet viime aikaisiin tapahtumiin.
Media käsittelee asiat kuten käsittelee, totuus on miten he sen tulkitsevat. Median saama kohtelu vaikuttaa myös julkisuuteen annettavaan totuuteen.
Olet oikeassa, media on puolueellinen.
Kassialma - "netti pastori"
Kassialma kirjoitti:
Hei!
Kaikki kolme osapuolta (kroatit, serbit ja albanit) Balkanilla ovat yhtä lailla syyllisiä raakuuksiin, kukaan ei ole ollut toistaan hellempi. Nyt kroatit ei ole käsittääkseni osallistuneet viime aikaisiin tapahtumiin.
Media käsittelee asiat kuten käsittelee, totuus on miten he sen tulkitsevat. Median saama kohtelu vaikuttaa myös julkisuuteen annettavaan totuuteen.
Olet oikeassa, media on puolueellinen.
KassialmaTaisin tosiaan jättää mainitsematta kaikkien syyllisyyden.
En tiedä johtuuko mediasta vai mistä mutta kyllä minulle jäi bosnian sodasta ja varsinkin sarajevon piirityksestä ja srebrenichan ( en tiedä miten kirjoitetaan) verilöylystä että serbit olivat (ja kroatit) suurin raakuuksien tekijä.
Tästä uusimmasta selkkauksesta en sano mitään kun en ole asiaa seurannut.
- el kirahwi
Albaanit ne kai niitä kirkkoja ovat tuhonneet Kosovossa? Tietääkseni siellä ei juurikaan asu bosnialaisia...
Balkanin kiistojen pääosapuolethan ovat: serbit (ortodokseja), kroaatit (roomalaiskatolisia), bosnialaiset (muslimeja) ja albaanit (muslimeja). Näistä kolme ensiksi mainittua puhuvat käytännössä samaa slaavilaista kieltä, ja erottava tekijä on uskonto. Albaaneilla on ihan oma ei-slaavilainen kielensä. - Mata
Teuvo Laitilan ja Jyrki Loiman kirjan arvostelu. Laitilan osuus käsittelee Balkanin kysymyksiä. Onko joku jo ehtinyt lukea kirjan? Kommentteja?
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 911097
- 125866
Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun
...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa103835"Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut
Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten275652- 69572
Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä
Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait72553Lienee aika luopua siitä kaikesta
mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j64552Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:
Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap54526- 72483
Kun kohtaatte rakkauden, tarttukaa siihen
Toimisinko jälkiviisaana toisin? Varmasti. Vaikka silloin kuvittelin tekeväni, niin kuin on oikein. Mahdollisimman siist32473