ateisteilla ei ole kristittyjen keksimää moraalia

dedman

Ei luonnonvalinta tunne moraalia, se on kristittyjen keksintö. Luonto on julma ja elää vahvimman oikeudella. Raiskaaja, joka on ruma tai ei muuten saa naista, toimii vain lajityypillisesti ja yrittää saada omia geenejään suvunjatkoon keinolla millä hyvänsä. Se sallittakoon, koska elämme evoluution todellisuudessa. Se ei ole rikos. Rikos on moraalinen asia ja sitä me ateistit emme tarvitse. Se joka pehmentää ateismia jollain moraalin kaltaisella asialla, ei ole ateisti vaan kristitty. Uskova paska. Ei geenillä ole moraalia.

24

181

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • "Luonto on julma ja elää vahvimman oikeudella."

      Väärin. Luonto ei ajattele, joten se on välinpitämätön. Luonnon kannalta on ihan sama kärsiikö vai nauttiiko jokin eliö.

      Me emme kuitenkaan ole luonto ja meillä on moraali, joka on syntynyt lajinkehityksessä.

      • dedman

        Edelleen: geenillä ei ole moraalia.


      • dedman kirjoitti:

        Edelleen: geenillä ei ole moraalia.

        "Edelleen: geenillä ei ole moraalia. "

        Ihminen on eri asia kuin geeni.


      • Egonpullistama

        Väärin. Taas lisää tyhjää sanahelinää, joka osoittaa, että et kuulu ateisteihin. Emme tarvitse moraalia etkä ymmärrä edes retoriikasta mitään, saati lajinkehityksestä.


      • kovaa on luonnonvali

        Kuule poika, äläpä nyt pehmoile. Laji kamppailee kynsin ja hamapin elossa säilymisensä puolesta. Evoluutio ei mitään hemmotätien heikkalaatikkopuuhaa.


      • dedman
        Egonpullistama kirjoitti:

        Väärin. Taas lisää tyhjää sanahelinää, joka osoittaa, että et kuulu ateisteihin. Emme tarvitse moraalia etkä ymmärrä edes retoriikasta mitään, saati lajinkehityksestä.

        Ei ole mitään lajinkehitystä. Se on satua. Ei tosin ole jumalaakaan. On vain jotian. Tosin voi kysyä, miksi yleensä on jotain. Miksi ei ole "ei mitään". Tuo retoriikka oli nyt turhaa "brassailua". Taas joku syyllistyy MUTU-juttuihin ja sanoo jollekin, mitä tämä ei tiedä. Minä taasa tiedän, että jos tuollainen tyyppi tulisi kadulla vastaan, niin nenä niskan kautta takaraivolle.


      • ...
        dedman kirjoitti:

        Ei ole mitään lajinkehitystä. Se on satua. Ei tosin ole jumalaakaan. On vain jotian. Tosin voi kysyä, miksi yleensä on jotain. Miksi ei ole "ei mitään". Tuo retoriikka oli nyt turhaa "brassailua". Taas joku syyllistyy MUTU-juttuihin ja sanoo jollekin, mitä tämä ei tiedä. Minä taasa tiedän, että jos tuollainen tyyppi tulisi kadulla vastaan, niin nenä niskan kautta takaraivolle.

        Ala-asteikäisiä tyttöjä ehkä pystyisit pahoinpitelemään, jo ylä-astelaiset pistäisivät tuollaisen reppanan pää edellä roskikseen, jonne kuulutkin..


      • Egonpullistama kirjoitti:

        Väärin. Taas lisää tyhjää sanahelinää, joka osoittaa, että et kuulu ateisteihin. Emme tarvitse moraalia etkä ymmärrä edes retoriikasta mitään, saati lajinkehityksestä.

        Mistä näitä egonpullistamia hihuja oikein sikiää? onnistutte aina viemään sen viimeisenkin toivonkipinän siitå että uskovista olisi ihmiseksi.
        Jos te kristityt olette ottaneet moraalinne raamatusta niin en yhtään ihmettele miksi teissä on niin paljon valehtelijoita ja kaikipuolin epämiellyttäviä ihmisiä.


      • kovaa on luonnonvali kirjoitti:

        Kuule poika, äläpä nyt pehmoile. Laji kamppailee kynsin ja hamapin elossa säilymisensä puolesta. Evoluutio ei mitään hemmotätien heikkalaatikkopuuhaa.

        >>Laji kamppailee kynsin ja hamapin elossa säilymisensä puolesta.


      • >>Luonto ei ajattele, joten se on välinpitämätön.


    • ...

      Kirjoituksesi oikein valuu kristillisen visvaista lähimmäisenrakkautta.

      Et taida pelätä helvettiä, eikö sinne joudu jos valehtelee uskonsa puolesta?

      • dedman

        Idiootti


      • ...
        dedman kirjoitti:

        Idiootti

        Mitä nyt? Menikö hihulla herne nekkuun?


      • häh?
        ... kirjoitti:

        Mitä nyt? Menikö hihulla herne nekkuun?

        No et sentään pyydä viestiä poistoon. Jos todistan Jumalasta niin siitä sinulle herne kurkkuun juuttuu?


      • ...
        häh? kirjoitti:

        No et sentään pyydä viestiä poistoon. Jos todistan Jumalasta niin siitä sinulle herne kurkkuun juuttuu?

        Mikäs Hanuristi se siihen pyllähti? Ja sinähän ne viestit poistatat että saisit itkeä asiasta, voit vetää marttyyrinviittasi oikein tiukasti hartioillesi.


    • ateismi = 0

      Katsoin tänään 12.05. Inhimillinen tekijä ohjelmaa TV YLE:n ykkösellä Vieraana oli astmakohtauksen vuoksi lapsena sairaalassa ollut näyttelijä Kunto Ojansuu. Hän oli kerran ollut jo kuoleman rajamailla. Oli viety pitkin tunnelia ja kaukaa oli näkynyt valoa. Siellä tunnelin päässä häneen oli tarttunut kolme vanhaa naishahmoa jotka olivat työntäneet takaisin ja sanoneet, että sinun aikasi ei ole vielä tullut. Siitä hetkestä asti Kunto oli alkanut uskoa, että hän selviytyy eikä vielä kuole. Uskoo myös, että elämä ei pääty kuolemaan ja jotain jännää siellä on sitten odottamassa. Ei pelkää kuolemaa!
      Anna nyt tämän olla palstalla. Ei tämä nyt niin pelottava ole.

      • ...

        En minä näitä poistata. Miksi minä poistaisin todisteita hihhulien typeryydestä?
        Olet muuten hyvä esimerkki hihhulien tekopyhyydestä, jokin teidän käskyistänne kieltää valehtelun, mutta sehän ei sinua estä ja kehtaat vielä ruikuttaa muiden käytöksestä. Olet tosin liian tyhmä tajutaksesi asian.


    • se on pointtini

      No itsestäänkö ne täältä häviävät. Ymmärrän että joku voi poistattaa, mutta sitä kyllä ihmettelen että selvät trollaavat saa komeilla mutta Jumalaa ja uskoa puoltavat otetaan pois:

      • ...

        Mitä Hanuristi iniset, täältä katoaa ihan mitä tahansa. Sinun typerät sata kertaa kierrätetyt ja käännetyt hellarihöpinäsi aiheuttavat kaiken lisäksi häpeän tunnetta vähemmän vinksahtaneissa hihhuleissa, joten saat etsiä syyllisiä poistoihin omasta joukostasi (niin, sinähän niitä poistatat että saisit syyttää muita joten katse peiliin).


    • evoluution voitti

      "Ei luonnonvalinta tunne moraalia,.. "

      Mitä sitten?

      "..se on kristittyjen keksintö."

      Ei ole, vaan lajin selviytymiskykyä merkittävästi parantava ominaisuus. Sillä on myös toinen nimi: empatia, joka saa ihmisen samaistumaan toisen kärsimykseen sekä usein synnyttää halun auttaa. Toisilla ihmisillä aivojen peilisolut eivät vain ole ihan kunnossa tai kehittyneet syystä tai toisesta hieman puutteellisesti ja nämä "vialliset" eivät kykene tuntemaan empatiaa ja usein tällaisia ihmisiä kutsutaan narsisteiksi tai sosiopaateiksi.

      " Raiskaaja, joka on ruma tai ei muuten saa naista, toimii vain lajityypillisesti ja yrittää saada omia geenejään suvunjatkoon keinolla millä hyvänsä. Se sallittakoon, koska elämme evoluution todellisuudessa."

      Ja taas meni pieleen. Kun lauman sääntöjä rikkoo, lauma tappaa tai ajaa kyseisen yksilön pois laumasta eikä salli tämän jatkaa lauman jäsenenä. Ihan normaalia evoluution kehittämää lajikäyttäytymistä sosiaalisille eläimille, niinkuin ihmiselle.

    • jep jep

      "Luonto on julma ja elää vahvimman oikeudella."
      VÄÄRIN, VÄÄRIN, VÄÄRIN

      Luonto elää sopivimman oikeudella

    • kretarded

      >>Ei luonnonvalinta tunne moraalia, se on kristittyjen keksintö.>Se joka pehmentää ateismia jollain moraalin kaltaisella asialla, ei ole ateisti vaan kristitty.

    • 24rtgh

      "ateisteilla ei ole kristittyjen keksimää moraalia"

      Tästähän kaikki voivat olla vain kiitollisia.

    • Usko Maton

      Nimenomaan - kristityt keksivät omia (=varastaa) etiikan/moraalin antiikin filosofeilta - siinä se varastettiin kuin kaikki muukin, mitä historia tuntee - maista ja mantereista lähtien ja suurin rikos kaikista on ihmisyyden omiminen, yhtenä lasten mielen raiskaaminen opeillaan.

      Kristityllä ei ol emitään omaa ja tukea haetaan kiivaasti tieteestä omille uskomuksilleen - ja hyväksytään se osa tieteestä,mikä vähäänkään tukee hihhulin harhaisuutta.

      :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yritän tänään laittaa taajuudet kohdilleen

      Jotta törmätään kirjaimellisesti. Ei tätä kestä enää perttikään. Olet rakas ❤️
      Ikävä
      66
      2398
    2. Vanhuksen varpaankynsien leikkaus 89 euroa...

      Huh huh.......Parturikäynti olisi varmasti ollut 250 euroa? Kallis on suomi nykyään.
      Maailman menoa
      182
      2074
    3. Onko kaivattusi

      kyltymätön nainen, pystyisitkö olemaan hänelle loputon mies, vai meneekö toisinpäin.
      Ikävä
      45
      2027
    4. Anne Kukkohovi. Myy likaisia alushousujaan.

      Kuka ihme ostaa jonkun naisen likaisia alushousuja, menee lujaa kyllä tälläkin housujen myyjällä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      118
      1772
    5. Viulu vaiennut

      Eikö pisnikset suju ? Vai miksi pahin yrittäjä vouhka on "kadonnu" maan alle. 🤣
      Suomussalmi
      31
      1761
    6. Kauanko skuutteja on siedettävä? Ei tietoa liikennesäännöistä, ajellaan miten sattuu ja missä vain.

      Kauanko on kestettävä sähköpotkulautojen terrorismismia? Niillä ajelevat eivät tiedä, tai jos tietävätkin, niin eivät vä
      Maailman menoa
      181
      1431
    7. Nainen, sellaista tässä ajattelin

      Minulla on olo, että täällä on edelleen joku, jolla on jotain käsiteltävää. Hän ei ole päässyt lähtemään vielä vaan jost
      Ikävä
      207
      1369
    8. Kyllä tekee kipeää

      Luopua kaikesta mitä on elämässä saavuttanut😞 ei vaan ole enää yhtäkään hiljaista vuorokautta🤬
      Ikävä
      26
      1215
    9. En mä tiedä mitä tapahtuu

      siis tykkäisitköhän musta oikeasti. Ehkä oot pelannu liikaa rahapelejä, ehkä rakastat tyhjiä arpoja.
      Ikävä
      9
      1002
    10. Luotatko kaivattuusi?

      Jos et, mistä kiikastaa?
      Ikävä
      80
      1001
    Aihe