http://www.uskonnonvapaus.fi/hakusanat/yhdyskunta.html
Lyhyehkö tiivistelmä. Ehkä pitäisi ranskalaisin viivoin esittää erot yhdistykseen. Niitähän ei ole paljonkaan. Enemmänkin erillinen oikeushenkilön muoto mahdollistaa erittelyn muussa lainsäädännössä.
UV: Uskonnollinen yhdyskunta
6
72
Vastaukset
- KuudesPykälä
Ev.lut. kirkkokin on uskonnollinen yhdyskunta. Sen säännöt voitaisiin tarkistaa valtion virastossa, ei siihen eduskuntaa tarvitse pompottaaa kirkoliskokouksen tekstejä hyväksymään.
Vain jos valtionkirkkoasemasta muuten luovuttaisiin. Ja sinänsä koko rek. usk. yhdyskunnan käsitteestä voitaisiin luopua.
Siis minusta ainakin. Tästä jäi kesällä keskustelu kesken. "Uskonnonvapauden kohdentaminen" silloin vaati erillistä oikeushenkilön muotoa, mutta en saanut koskaan tarkennusta siihenkään.
- NiinEtNäin
Välillä näissä asioissa noin yleisesti ottaen kirjoitetaan uskontokunnista ja välillä uskonnollisista yhdyskunnista. Jälkimmäisillä tarkoitetaan yleensä rekisteröityjä yhdyskuntia (nokos niitä jo noin 80).
Olisiko niin, että jonkun uskontokunnan piirissä on useampia uskonnollisia yhdyskuntia. Toisaalta kaikilla uskontokunnilla ei ole yhtäkään uskonnollista yhdyskuntaa Suomessa.Suomen laki määrittelee uskonnonvapauslain 2. pykälässä: "Uskonnollisella yhdyskunnalla tarkoitetaan tässä laissa evankelis-luterilaista kirkkoa, ortodoksista kirkkokuntaa ja 2 luvussa säädetyllä tavalla rekisteröityä uskonnollista yhdyskuntaa."
Voinee olettaa, että tuo on tulkinta muussakin laissa. Tosin esim. jumalanpilkkapykälä nimenomaan viittaa uskonnonvapauslakiin, jotta asia tulee selväksi. Esimerkiksi Lähetyshiippakuntaa saa arvostella vailla pelkoa jumalanpilkkasyytteestä.
Sen sijaan työaikalaki toteaa "- - lakia ei sovelleta - - työntekijöihin, jotka suorittavat uskonnollisia toimituksia evankelis-luterilaisessa kirkossa, ortodoksisessa kirkkokunnassa tai muussa uskonnollisessa yhteisössä". Tämä lienee tulkittava kattamaan myös esimerkiksi Pelastusarmeija ym. tosiasiallisesti joskaan eivät muodollisesti uskonnolliset yhteisöt.
- K.T.USA
Jeesuksen aikana kuulijat olisivat kaikonneet,alettaessa keskustelu työaika-laista.Tällaiset asiat eivät kuulu mielestäni,mitenkään raamatun oppiin.
Mutta uskonnolliset järjestöt eivät olekkaan raamattua opettavia laitoksia. - UskisHihhuleit
Mitä enemmän teihin törmää /netissä/&livenä, sitä varmemmin asiaan päätyy : hakeutukaa hoitoon ^^
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mies vinkkinä sulle
Jos pyytäisit kahville tai ihan mihin vaan, niin lähtisin varmasti välittämättä muista1038202- 1105743
- 555191
- 2895186
- 783831
- 583021
- 662747
Olet oikeasti ollut
Niin tärkeä mulle ja kaikki meidän väliltä on pilattu ei yksistään sinun toiminnalla vaan minun myös.222548Kuuluu raksutus tänne asti kun mietit
Pelkäätkö että särjen sydämesi vai mikä on? En mä niin tekisi mies koskaan 😘292522- 452481