Tampere ja kristityt

Joskus on vähän liiankin helppoa kuitattavaa tarjolla.

http://www.ksml.fi/uutiset/viihde/nokia-missio-perui-alice-cooperin-tamperee
n-keikan/826755 ja http://www.rumba.fi/uutiset/emme-salli-epajumalallista-musiikkia-tiloissamme
-turmion-katiloita-kiellettiin-esiintymasta-tampereella/ : "Wiherkoski perustelee konsertin kieltämistä Tampere Areena oy:n kristillisillä arvoilla" ja "Syynä olivat Tampere Areena Oy:n kristilliset arvot, joiden kanssa Turmion Kätilöiden syntisen ja, paratkoon, jopa dekadentin musiikin ja esiintymisen ei katsottu sopivan yhteen."

Ja sitten

http://www.aamulehti.fi/Pirkanmaa/1195017005177/artikkeli/tampere areenan va
stuuhenkiloille syyte veropetoksesta palkkoja kierratettiin lasten tileilta.
html

"Haastehakemuksen mukaan tekijät kiersivät veroja yhteensä lähes 80 000 euroa vuosina 2007–2012."

8

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Arghs. Uusi yritys

      http://www.ksml.fi/uutiset/viihde/nokia-missio-perui-alice-cooperin-tampereen-keikan/826755 ja http://www.rumba.fi/uutiset/emme-salli-epajumalallista-musiikkia-tiloissamme-turmion-katiloita-kiellettiin-esiintymasta-tampereella/ : "Wiherkoski perustelee konsertin kieltämistä Tampere Areena oy:n kristillisillä arvoilla" ja "Syynä olivat Tampere Areena Oy:n kristilliset arvot, joiden kanssa Turmion Kätilöiden syntisen ja, paratkoon, jopa dekadentin musiikin ja esiintymisen ei katsottu sopivan yhteen."

      Ja sitten

      http://www.aamulehti.fi/Pirkanmaa/1195017005177/artikkeli/tampere areenan vastuuhenkiloille syyte veropetoksesta palkkoja kierratettiin lasten tileilta.html

      "Haastehakemuksen mukaan tekijät kiersivät veroja yhteensä lähes 80 000 euroa vuosina 2007–2012."

    • SanonVaan

      "Sallikaa lasten tulla tykömme"

    • nytselvisi

      Kristillisiin arvoihin siis kuuluu veronkierto? Viimeinkin jotain konkretiaa mitä ne paljon kaivatut kristilliset arvot on :)

      • Näinpä kai.

        No, ei se oikeasti valtion rahoissa tunnu sen enempää, veronkierto mainostaen kristillisiä arvoja kuin veronkierto ilman mainostusta. Mutta tietynlaista ironiaa tuossa kyllä on; vähän samaan tapaan kuin Kankaanniemen taannoisessa kohussa.


      • SuunnatonKoko

        Onhan tuo suunnaton ristiriita. Suunnaton moka. Suunta siis pois kirkosta.


      • SuunnatonKoko kirjoitti:

        Onhan tuo suunnaton ristiriita. Suunnaton moka. Suunta siis pois kirkosta.

        Ristiriita, mutta en tiedä onko tuo ko. henkilö kummankaan valtionkirkon jäsen. Kristitty kylläkin.


    • Oletetaan että minä olisin todennut vastaavalla tavalla esim. "En salli tätä eläkeläisryhmää tiloissani, koska sen toiminta on liian kirkollista eikä vastaa vapaa-ajattelijoiden arvoa" jne, ja sitten kärähtänyt veronkierrosta. Montako vuotta sitä muisteltaisiin?

      En odota vastausta. Mutta voi itsekukin miettiä vastausta omalta osaltaan. Myös me vapaa-ajattelijat - tämä on nyt ajankohtaista, mutta onko tätä reilua muistella vielä 2020?

      • Tunnustaa

        Tuon muistelun voi mielestäni suhteuttaa heidän parituhatta vuotta vanhaan kirjoituksiinsa. Sen verran nyt ainakin voi tuota muistella, etenkin kun heillä vanhat jutut on muutenkin hyvin merkityksellisiä ;)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies vinkkinä sulle

      Jos pyytäisit kahville tai ihan mihin vaan, niin lähtisin varmasti välittämättä muista
      Ikävä
      85
      7385
    2. Oletko katkera kun

      Et saanut kaivattuasi
      Ikävä
      96
      5364
    3. Mitä haluat sanoa tällä hetkellä

      Hänelle 🫶 ⬇️
      Ikävä
      247
      4453
    4. Haluun sua niin paljon

      ❤️🥰🥹 Miehelle
      Ikävä
      44
      4425
    5. Vietetään yö yhdessä

      Rakastellaan koko yö
      Ikävä
      62
      3207
    6. Mitä palveluita mies..

      Haluaisit tilata minulta? -N
      Ikävä
      48
      2636
    7. Olet oikeasti ollut

      Niin tärkeä mulle ja kaikki meidän väliltä on pilattu ei yksistään sinun toiminnalla vaan minun myös.
      Ikävä
      22
      2318
    8. Kuuluu raksutus tänne asti kun mietit

      Pelkäätkö että särjen sydämesi vai mikä on? En mä niin tekisi mies koskaan 😘
      Ikävä
      28
      2281
    9. Nyt se sit loppuu

      Et ei enää nähdä ja yhteyttä pidetä.
      Ikävä
      41
      2154
    10. Oletko tyytyväinen viime tapaamiseemme?

      Vai toivoitko sen menevän toisella tavalla? Miten?
      Ikävä
      37
      2151
    Aihe