Joskus on vähän liiankin helppoa kuitattavaa tarjolla.
http://www.ksml.fi/uutiset/viihde/nokia-missio-perui-alice-cooperin-tamperee
n-keikan/826755 ja http://www.rumba.fi/uutiset/emme-salli-epajumalallista-musiikkia-tiloissamme
-turmion-katiloita-kiellettiin-esiintymasta-tampereella/ : "Wiherkoski perustelee konsertin kieltämistä Tampere Areena oy:n kristillisillä arvoilla" ja "Syynä olivat Tampere Areena Oy:n kristilliset arvot, joiden kanssa Turmion Kätilöiden syntisen ja, paratkoon, jopa dekadentin musiikin ja esiintymisen ei katsottu sopivan yhteen."
Ja sitten
http://www.aamulehti.fi/Pirkanmaa/1195017005177/artikkeli/tampere areenan va
stuuhenkiloille syyte veropetoksesta palkkoja kierratettiin lasten tileilta.
html
"Haastehakemuksen mukaan tekijät kiersivät veroja yhteensä lähes 80 000 euroa vuosina 2007–2012."
Tampere ja kristityt
8
57
Vastaukset
Arghs. Uusi yritys
http://www.ksml.fi/uutiset/viihde/nokia-missio-perui-alice-cooperin-tampereen-keikan/826755 ja http://www.rumba.fi/uutiset/emme-salli-epajumalallista-musiikkia-tiloissamme-turmion-katiloita-kiellettiin-esiintymasta-tampereella/ : "Wiherkoski perustelee konsertin kieltämistä Tampere Areena oy:n kristillisillä arvoilla" ja "Syynä olivat Tampere Areena Oy:n kristilliset arvot, joiden kanssa Turmion Kätilöiden syntisen ja, paratkoon, jopa dekadentin musiikin ja esiintymisen ei katsottu sopivan yhteen."
Ja sitten
http://www.aamulehti.fi/Pirkanmaa/1195017005177/artikkeli/tampere areenan vastuuhenkiloille syyte veropetoksesta palkkoja kierratettiin lasten tileilta.html
"Haastehakemuksen mukaan tekijät kiersivät veroja yhteensä lähes 80 000 euroa vuosina 2007–2012."- SanonVaan
"Sallikaa lasten tulla tykömme"
- nytselvisi
Kristillisiin arvoihin siis kuuluu veronkierto? Viimeinkin jotain konkretiaa mitä ne paljon kaivatut kristilliset arvot on :)
Näinpä kai.
No, ei se oikeasti valtion rahoissa tunnu sen enempää, veronkierto mainostaen kristillisiä arvoja kuin veronkierto ilman mainostusta. Mutta tietynlaista ironiaa tuossa kyllä on; vähän samaan tapaan kuin Kankaanniemen taannoisessa kohussa.- SuunnatonKoko
Onhan tuo suunnaton ristiriita. Suunnaton moka. Suunta siis pois kirkosta.
SuunnatonKoko kirjoitti:
Onhan tuo suunnaton ristiriita. Suunnaton moka. Suunta siis pois kirkosta.
Ristiriita, mutta en tiedä onko tuo ko. henkilö kummankaan valtionkirkon jäsen. Kristitty kylläkin.
Oletetaan että minä olisin todennut vastaavalla tavalla esim. "En salli tätä eläkeläisryhmää tiloissani, koska sen toiminta on liian kirkollista eikä vastaa vapaa-ajattelijoiden arvoa" jne, ja sitten kärähtänyt veronkierrosta. Montako vuotta sitä muisteltaisiin?
En odota vastausta. Mutta voi itsekukin miettiä vastausta omalta osaltaan. Myös me vapaa-ajattelijat - tämä on nyt ajankohtaista, mutta onko tätä reilua muistella vielä 2020?- Tunnustaa
Tuon muistelun voi mielestäni suhteuttaa heidän parituhatta vuotta vanhaan kirjoituksiinsa. Sen verran nyt ainakin voi tuota muistella, etenkin kun heillä vanhat jutut on muutenkin hyvin merkityksellisiä ;)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 427362
Oletko keskustellut kaivatustasi muiden
Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka533662Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi
Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu473546- 623298
- 512974
Tulipalossa henkilövahinkoja, itsenäisyyspäivä alkoi huonosti, poliisi tiedottaa lisää
Savonlinna https://www.como.fi/uutiset/savonlinna-henkilovahinkoja-tulipalossa-poliisi-tiedottaa-lisaa/512832Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue
se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod342799Antifasismi - mitä se on?
Se on äärivasemmistolaista anarkistista toimintaa joka käyttää fasisminvastaisuutta keppihevosena oikeuttaakseen toimint302464IL- KELA:n pääjohtaja, lääke- ja oikeustieteen tohtori Lasse Lehtonen sekavassa tilassa Brysselissä!
"Iltalehden tietojen mukaan Lehtosen käytös Brysselin lentokentällä on herättänyt huomiota, ja hänen olemuksensa on tulk1851820- 471541