fiat stilo sammuilee

fiaaaaaaaaaaaaaaaaa

ostin fiat stilo 2002 1.6 16v ja se sammuilee joka 20km kun kone lämmin heti sammuu löysin hansikaslokerosta papereita jossa vikakoodeja
-P0335 -kampiakselin asentotunnistin A virtapiirin virhetoiminto -katkonainen
-P0460 polttonesteen tason tunnistimen virtapiirin virhetoiminto - katkonainen
- d60010 unknown fault code
- p0704 - kytkimen syöttöpiirin virhetoiminto - katkonainen

onko tämä täysin romu ja kallis laittaa ?? sammuilee hankala käynnistää kun kone 60asteinen kun kylmenee käynnistyy ... onko kallis korjata ? missä se tunnistin on ?? jos satasia en aijo korjauttaa ;(

10

1629

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • valemekaanikko

      satasia palaa se on sata varma...kaikenlaista anturia ja tunnistinta menee
      ehkä joku vikakoodi laite jolla nollais vika herjat?
      t.valemekaanikko

    • hmmmmn
      • StoppiResonaattorille

        Jaahah, kyseessä on siis palstalta toiselle hyppivä trolli, joidenkin tahojen "hyödylliseksi idiootiksi" kutsuma disinformaation levittäjä.
        Paljastuu Googlella helposti. Saattaa tuoda palstalle myös Translatella tekemänsä käännöksen ulkomaan keskustelupalstoilta. Ja tismalleen samat viat löytyvät eri merkkisistä autoista ja siirtyvät yllättäen varsinkin myyntitilastojen ykkösmerkkeihin jopa moottorisahoista tai RC-autoista ;-)


    • Asentotunnistin

      No tuo kampiakselin asennontunnistin tuli mieleen ilman noita koodejakin. Se on yleensä HALL-anturi joka saattaa saada lämmöstä tarpeekseen. Tarkistaisin kuitenkin sen liittimet ekaksi. Cranksaft Position Sensor, CPS, P0335 ovat sopivia hakusanoja noin aluksi.
      Seuraavassa on kertomusta samankaltaisesta viasta, ja anturin vaihdon jälkeen edetty jo etsimään vikaa ECU:sta eli moottorinohjausboksista. Joku liittimen juotosongelma voisi vielä ECU:sta kohtuuhelposti löytyäkin, mutta jos siinä on muuta vikaa niin sitten tulee kyllä kalliiksi - ei ehkä kannata korjata. Uutta ei varmasti löydy mistään ja ECU on yksi auton kalleimpia osia.
      http://www.fiatforum.com/stilo/247711-stilo-1-6-sudden-cut-out.html

    • apuaAuttakaa

      Ostin buragon pikkuauton ja rengas irtosi,pitäisikö liimata vai haistella sitä liimaa itseään,mitä teen olen täysin ymmälläni?

    • FiatErkki

      Veisitkö hyvä ihminen sen osaavalle korjaamolle, niin ei tarvitse arvuutella ja kysellä täällä ohjeita. Googleakin voi käyttää, mutta jos oma tietotaito ei riitä, on syytä turvautua asiantuntijoiden apuun, niin auton saa taas toimimaan.

      Jos satasia, niin mitä et aio? Saatko satasella paremman romun, jota ei tartte korjata ikinä? Niin olishan se parempi käyttää julkisia ja laittaa auto seisontaan.

      Jos nuo koodit on tuoreet ja liittyvät tuohon ongelmaan, niin voi olla, ettei työmäärä ole kovin suuri ja satasen pintaan menee kulut jossain pajalla.

    • MersuEki
    • UNknouw

      Tuntematon vikakoodi tietää, ongelmia jopa Ferrarissa?

    • Merkkieiratkaise

      Auton kunnon ratkaisee se miten sitä on pidetty olipa se sitten Fiat tai Peugeot. Eihän nuo ranskalaisetkaan ei kovin laadukkaita? Omat kokemuksia ovat ranskalaisista autoista huonommat kuin italialaisista autoista. Peugeot ja Citroen sammuilevat joka liikennevaloihin ja joka risteykseen.

    • Pösö_on_huono

      Pösö 206 on romu. Ei ole huonoa itsetuntoa. Olen kokeillut ainakin kolmea Pösö 206:sta. Eivät toimineet. Niin paljon vikoja, että en viitsi alkaa luettelemaan niitä...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      245
      4372
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      122
      2822
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      41
      2582
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      86
      1556
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      117
      1498
    6. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      49
      1219
    7. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      85
      1154
    8. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      184
      1003
    9. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      45
      996
    10. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      59
      993
    Aihe