Evoluution käyttövoimana ovat geeniduplikaatiot ja niissä tapahtuvat mutaatiot.
Evoluutiota valaisevan laskutehtävä on, kun lasketaan, kuinka nopeasti mutaatiot leviävät koko populaatioon.
Laskutehtävän lähtöoletukset:
- populaatio, ihmiskunta 7 miljardia yksilöä.
- kaikilla on valmiiksi geeniduplikaatti, joka voi mutatoitua vapaasti.
- ihmisen mutaatiotaajuus sukupolvea kohden on 1 mutaatio /50 miljoonaa kodonia (= 60 mutaatiota sukupolvea kohden). Yksi kodoni on kolme nukleoditia.
- mutaatio johtaa satunnaisesti johonkin 19 aminohaposta.
- geeniduplikaatin pituus on 1000 nukleoditia (tämä ei vaikuta merkittävästi lopputulokseen).
- puolet nukleoditeista on sellaisia, että mutaatiot eivät vaikuta lopputulokseen (tämäkään ei juuri vaikuta lopputulokseen).
- sukupolven pituus on 20 vuotta.
Nyt sitten oletetaan, että kun geenidublikaatiossa tapahtuu yksi oikea (1/19) mutaatio oikeassa paikassa (1/50000000), niin mutaation seurauksena yksilön kelpoisuus lisääntyy niin että jälkeläisiä tulee kaksikertainen määrä verrattuna muuhun populaatioon.
Laskutehtävä: Kuinka monta vuotta keskimäärin kestää, että odotettu mutaatio tapahtuu ja leviää koko populaatioon?
Geneettisen ajautumisen vaikutus on otettava huomioon.
Montako sukupolvea tarvitaan?
laskuri
5
215
Vastaukset
- Laiskuri
Liian työlästä ja vaikeaa sekä kretuille että evoille?
- Taikauskonnoton
Aika mahdotonta olisi, että sama mutaatio leviäisi koko populaatioon.
- laskuri
Jos väitteesi on totta, evoluutio kumoutuu. Laskemalla asia selviää.
- Taikauskonnoton
Mulleko vastasit?
Miksi saman mutaation pitäisi levitä koko lajiin? Jos näin aina kävisi, niin eihän silloin tapahtuisi lajiutumista.
Sulla on aika omituinen käsitys evoluutiosta.
- laskuri
Toki laskelman voi tehdä myös niin että mutaatio leviää vain osaan populaatiosta. Itse asiassa leviämisaste ei vaikuta lopputulokseen kovin paljoa.
Mutta kokeile laskemista.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 783459
- 682988
Kela kelaa toimeentulotukia takaisin
Ylen sivulla juttu, kun vähäisen omaisuuden takia peritään tukia takaisin ja uhataan ulosotolla. Jutussa yksi mielenkii2082923Oletko koskaan stalkannut kaivattuasi?
Jos olet, miten olet stalkannut? Jäitkö kiinni? Onko hän stalkannut sinua? Jos on, miten suhtauduit?492657- 542143
Just alkoi ottamaan päähän
Miten voikin mennä näin, että koko päivän haluaa vain nähdä toisen ja lähelle. Sitten aivan salamana mieleen tulee kaikk191980Karhuryhmä
Kellään tarkempaa tietoa miksi ja missä karhuryhmä ollut? Perheväkivaltaa vai huumeperintää kenties taas?171878Kyllä sut varmaan
Aika moni haluaisi, miks sä et halua niitä jotka varmaan purkkiin sut pistäis ettet pääse karkuun411779Tapa jolla kohtelit minua viimeksi miellytti erityisesti
Osaat huomioida kauniisti ja katsot aina tilanteita yhteisen hyvän kannalta. Sitä arvostan erityisesti.411609Rakastan sua
Johonkin tämä piti saada purkautumaan, ehkä se jollain ihmeellä välittyy samalla sinun suuntaan ❤️151606