vastaus-pyyntöön
29.4.2016 17:39
Tervehdys Mauno Mattilalle!
Minua pyydettiin selvittämään sitä, että Sinua parjattiin ”vääräksi profeetaksi” ja ”eksyttäjäksi” Suomie 24-profetiafoorumilla. Toki on selvää, etten voi tässä yhteydessä nimetä itseäni. Tutkin ilmiötä, olen tutkija, krisitty. Tehtäväkseni on annettu selvittää oletko ns. "väärä profeetta"? Sellainen lyhyesti sanoen eksyttää ihmisiä luopumaan elävästä Jumalasta!
Tutkin nettisivuasi - ennustuksia.com. Samoin tutkin tämän suomi24-profetiasivun Sinuun kohdistamia väitteitä, ja niiden todisteita.
Analyysi ja palautetta
1. Ennustuksia.com sivustosta
1.1. Sivustosi osoittaa laajaa tietoa, historiaa, argeologiaa. Olet ilmeisesti erittäin valistunut ihminen, joka ottaa selvää laajasti. Sellainen status kertoo, että henkilöllä on vahva pohja, usko, ja hänen uskonsa ei sekaannu, vaikka hän katsoo asioita n. ”laajemmin” (kuin tavallinen penkkiuskovainen). Uskossaan epävarma taas näkee ns. paholaisia kaikkialla.
1.2. Koska olet perehtynyt asioiden taustoihin, koska uskosi Kaikkivaltiaaseen Jumalaan on selvä, uskot Jeesukseen Messiaaseen, olet voinut rohkeasti tuoda esille myös muita näkemyksiä. Sellainen on henkisesti ja hengellisesti kehittyneen ihmisen merkki. Vain uskossaan vahva, voi katsella asioita laajasti (eikä hän silti kannata niitä).
1.3. Olet kirjoittanut monista eri ”viitekehyksistä” katsellen, et vain kristillisen historian ja tradition puitteissa.
1.4. Olet tuonut historiallisia esimerkkejä, olet kirjoittanut taustaa asioihin monesta näkökulmasta.
1.5. Mutta kaiken keskellä on selvä ns. ”punainen lanka”. Raamattu on se Kirjojen Kirja, joka on auktoriteetti asioissa!
Olet myös linkittänyt ennustuksia.com sivustollasi erilaisten ihmisten näkemyksiä. Linkkilista on näkyvissä. Sellainen "linkkilista" on toki riski? Mutta missään ei näy, että olisit niiden linkkien "kannattaja". Et siis vastaa toisten kirjoituksista. Jokainen vastaa omastaan.
Yhteenveto
Näkemykseni on, sekä kristittynä Raamatun tuntevana vakaana kristittynä, että väitteet siitä että olisit ”väärä profeetta, eksyttäjä” ei saa mitään tukea ja näyttöä niistå teksteistä, joita on ennustutuksia.com – sivustolla. Tosin missään ei näy yhteystietoja, joista voisi juridisesti väittää,että tekstit ovat nimenomaan Sinun Mauno Mattilan käsialaa?
Nyt. Sinua parjaava taho (Suomi24-profetiasivulla) on perustanut väitteensä ” väärästä profeetasta” nimenomaan niihin teksteihin, joita sivulla ennustuksia.com – sivulla on luettavissa.
Hyvä. Ne on nyt syynätty.
Loppupäätelmä
1. Olet kirjoittanut historiaa, argeologiaa, muinaisia ennustuksia. Ne eivät tee Sinusta ”väärää profeettaa”. Et vastaa toisten profetioista. Kirjoitat niistä, niinkuin opettaja, joka kertoo asioista. Jokainen lukija itse "koettelee", ottaa taikka jättää.
2. Ole sitoutunut Raamatun opetukseen. Kirjoitat Raamatun mukaan mm. ”uudestisyntymisestä” jne.
3. Missään ei näyt (teksteissä) mitään viiittauastakaan että kannattaisit NewAdsen oppia! Päinvastoin! On selvää tekstiä siitä.
4. Olet hengellisesti syventynyt moniin sellaisiin asioihin, jotka ovat täyttä pimeyttä ns. tavallisille uskoville. He eivät voikaan opetuksiasi ymmärtää, koska ovat hengellisesti ”lapsia” jotka eivät ymmärrä!
5. Nyt? Sinua vastaan noussut vastarinta näyttä oelvan suoraan ns. saatanan synagoogan asiaa. Koska se vihaa kaikkea joka Jumalan Hengessä on elävää. Niinkuin luopunut kuningas Saul vainosi Daavidia, niin tänä aikan luopunut (portto) kristillisyys vihaa pyhitettyjä uskovia!
6. Sen lisäksi asialla on myös kateus. Joka tietää, osaa ja hallitsee enemmän kuin Joku, se yleensä joutuu saatanallisen kateuden myrkkykylvön objektiksi! Näin olet joutunut!
7. Kaikkein syvimmin kyse on Pimeyden hyökkäyksestä Valkeutta vastaan! Pimeyden ruhtinas tietää, kuka VALOSSA vaeltaa! Ei se kuluta arsinaalia sellaisiin, joista ei ole VAARAA. Mutta se tietää,. Kuka on Herran Oma. Kenellä on Valtuudet. Kuka käskee...
Lopuksi
Kuten Mauno Mattila tiedät, Jeesus Kristus, Jumalan Poika, Messias on Voittaja! Hän on universumin Luoja. Oikein. Emme sano aamenta evoluutiolle, emme homoudelle, emme Raamatun Kirjoitusten tallaamiselle! Sanomme AMEN Hänelle, jolla on Kaikki Valta. Taivaassa ja maan päällä!
Jeesus, Herramme-Messias - itse ennusti, että totuutta vainotaan, Pimeys vihaa Valkeutta. Ja siitä on tässä kysymys. Luopunut - pimeyden vallassa oleva ns. kristillisyys vihaa valoa, valkeutta. Pahuuden ruhtinas hyökkää sellaisiin kohteisiin, ihmisiin, joissa Herramme Kirkkaus toimii. Kiittäkäämme ja ylistäkäämme yötä ja päivää Hänen Ikuista valtaansa! Hän on voittaja.
Mauno Mattila – ja kaikki jotka kumarratte Messiasta Jeesusta Kristusta- Jumalan Poikaa – olkaa iloiset. Ylistäkää! Hän hallitsee – Hän on Voittaja.
Vähäinen veljenne, kiitoksessa mukana!
Vastausta Mauno Mattilalle
10
186
Vastaukset
- rouvaTappinen
Kiitos tästä kirjoituksesta.
- Kiitostamyös
Hyvä kirjoitus, sillä rehellisyys on tärkeä arvo, joka on ollut pahasti hukassa.
- 12345654321
Kiitostamyös kirjoitti:
Hyvä kirjoitus, sillä rehellisyys on tärkeä arvo, joka on ollut pahasti hukassa.
Rehellisyys on kaiken pohjana- olenhan itse rehellinen!
- selvyyttä----
Hyvä että joku teki uudestaan aloituksen tekstistä, joka eilen oli. Se ketju taas sekaantui asiattomuuksiin. Sellaista raadollistahan tää on!
- Kunnia-herran
Totuus ei mihinkään katoa, se nousee esille kuin valo.
- kyllä.pitää.kutinsa
Näin on.
- tietoa-on
asiaa elää ja jatkuu
- saarnaaja3-5
Kukaan eikä missään ole todennut pitävästi, että Mattila olisi jokin väärä profeetta.
Puskista jankuttavan tyypin likaisia valheväitteitä ei kukaan normaali ja asiallinen ihminen voi ottaa todesta.
Eli, väitteet Mattilasta voidaan heittää roskikseen. Joka kiviä heittelee, se kerää ne itse. Niin Jumalan Sana on säätänyt. Mattilaa valheilla syyttänyt ja leimannut tekee tiliä Herralle. Saarn 3:5 - sdfgsfgsgfd
Mauno Mattilalla on ennustuksia.com sivustoa, joka levittää vääriä profetioita. Mauno Mattila väittää olevansa profeetta, mutta hänellä ei ole edes henkien erottamisen armolahjaa. Meidän tulee koetella profeetat. Tässä on todistus siitä, että Mauno Mattila on väärä profeetta.
Ennustuksia.com sivustolla levitetään Birger Claessonin profetiaa 12.12.1950 Ruotsin tulevaisuudesta. Tässä profetiassa kuvataan yksityskohtaisesti Ruotsin rannikkotykistön taisteluja Venäjän merivoimien kanssa. Ruotsin rannikkotykistö on lakkautettu vuonna 2000. Linnakkeilta on poistettu tykit ja ne on romutettu. Kantalinnoitteet on täytetty betonilla. Profetia mainitsee taistelun Oxdjupissa. Sieltäkin on aseet purettu.
https://ennustuksia.com/category/profeetat-puhuvat/
Birger Claessonin profetian toteutuminen on tullut mahdottomaksi. Sen takia se on väärä profetia. Profetiassa on lukuisia muitakin yksityiskohtia, jotka todistavat profetian vääräksi. Mauno Mattila jakaa silti tätä eksyttävää profetiaa.
Mauno Mattilan toiminnassa on muutenkin sellaista, joka osoittaa hänen olevan valkeuden enkelin käskyläinen ja väärä profeetta. Tässä videossa Mattila pelottelee kauhulla. Taustalla on jotain paperidiplomeja korottamassa häntä itseään. Mattila alkaa huutamaan ja vasen käsi tärisee: https://youtu.be/6J6JEe--fAw?t=15m50s
Tässä videossa luvataan helpotusta rahanpuutteeseen, ihmeparantuminen ja manataan paholaista pois. Ihmeparantumista ei voi tapahtua puheen aikana, koska Youtube-videot katsotaan aina arkistosta myöhemmin. Videon kuvan taustalla on kirjahylly, jossa on UFO-kirja ja Perry Stonen 'Peto on vapaana'. https://youtu.be/N8zjDVmLW-I?t=15m27s
Muinaiset ennustukset sivusto on epätarkka ja sisältää paljon virheellistä tietoa. Mauno Mattila väittää, että Siinain vuori olisi Saudi-Arabiassa:
"Siinain vuori, jossa Mooses kohtasi Jumalan ensin palavana pensaana (2Moos.3:1) sekä myöhemmin sai 10 käskyn taulut, sijaitsee (Saudi-) Arabiassa (Gal. 4:25) ja tunnetaan tänä päivänä nimellä Jabal al-Lawz. "
https://ennustuksia.com/vanhan-liiton-historiallisuus/
Tämä on Raamatun vastaista opetusta. Mattilan henki on neuvonut häntä väärin.
Saudi-Arabia paikka on samaa aluetta, missä Mooses asui eli Midianilaisten maa. Raamattu kertoo, että kun Mooses oli israelilaisten kanssa Siinain vuorella, niin hän tapasi appensa. Tämä jälkeen hänen appensa meni takaisin omaan maahansa. Tämä kertoo siitä, ettei Siinain vuori ollut Saudi-Arabiassa.
2 Moos. 18:27 Sitten Mooses hyvästeli appensa ja saatteli hänet matkaan, ja Jetro palasi omaan maahansa.
Uudessa testamentissa mainitaan, että Siinan vuori olisi Arabiassa. Uuden testamentin syntymisen aikana Arabian pääpaikka oli Petrassa ja Siinain niemimaa kuului Arabiaan. Tämän takia ei voi tehdä sellaista johtopäätöstä, että Siinain vuori olisi siirtynyt punaisen meren yli Arabian niemimaan puolella.
Mauno Mattilan opetus on väärää. Tästä asiasta on yksityiskohtaiset perustelut näissä kahdessa tutkielmassa, jotka kertovat, ettei Siinain vuori ollut Saudi-Arabiassa:
http://ldolphin.org/sinai.html
http://www.biblearchaeology.org/post/2007/10/Mount-Sinai-is-NOT-Jebel-al-Lawz-in-Saudi-Arabia.aspx
Mauno Mattila opettaa jopa New Agea. Hän sanoo tällaista:
"Muinaiset Kirjoitukset paljastavat, että universumia asuttivat ja hallitsivat universumin Luojan enkelit. Nämä ensimmäiset yli-inhimillisen älyn ja voiman omaavat luomukset hallitsivat meille tuntemattoman, mutta ilmeisen pitkän, aikakauden ja jättivät myös jälkensä universumiimme, ennen kuin ensimmäistä ihmistä oli luotu..
...Tämä Rahab-planeetta on todennäköisesti ollut enkeleiden valtakunnan keskus tai sen merkittävä osa, mutta ainoa mikä siitä on nyt jäljellä on asteroidivyöhyke eli se on todellakin ruhjottu palasiksi. Alunperin tutkijat olivatkin sitä mieltä, että kyseessä on nimenomaan palasiksi rikkoutunut planeetta. Tämä tapahtui tieteellisten arvioiden mukaan ehkä 3,8 – 4,1 miljardia vuotta sitten ja siitä käytetään nimeä Myöhäinen Raskas Pommitus."
https://ennustuksia.com/kadonnut-enkeleiden-valtakunta/
Tämä Mattilan New Age-opetus on Raamatun alkukertomuksen vastainen tarina ja täyttä puutaheinää. Mattila käyttää Jumalasta usein nimeä Universumin luoja. Mattila on jotenkin ihastunut avaruuteen ja näyttää olevan kiinnostunut myös UFO:ista (katso aloitus), jotka ovat todellisuudessa paholaisen enkeleitä. Mattilan ao. artikkeli on eksytystä ja New Age oppia.- filade
Mattila on Jumalan siunaama sanansaattaja.
1Kun.9:26. Kuningas Salomo rakensi myös laivaston Esjon-Geberissä, joka on lähellä Eilatia Kaislameren rannalla Edomin maassa.
2Moos. 15:4... faraon parhaat vaunusoturit hukkuivat Kaislamereen.
Kaislameri eli Punainen meri on siis Aqaban lahti.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 263358
- 771650
Piilorikollisuutta Puolangan päätöksentekoelimissä? Kyllä! Julkisesti todistettu!
Kyösti (kesk) rehenteli julkisissa tiedotusvälineissä tehneen jo ennen vaaleja sopimuksen kokoomuksen ehdokkaiden kanssa801160Miten suomalaiset miehet
On usein niin aikaansaamattomia? Odottavat prinsessapalvelua. Odottavat, että nainen tekee aloitteen, että nainen pyytää1471094- 45951
Eräs läheinen sanoi
Että mies kyllä ottaa aina itse yhteyttä, jos on kiinnostunut. Oli tilanne mikä hyvänsä. Kuulemma kuvittelin koko jutun.50924Eduskunnassa valmistaudutaan jo persujen täydelliseen romahdukseen - Koko paska kaatuu hetkessä
– On mahdollista, että käy kuin Assadin Syyrialle tai Ceaușescun Romanialle: koko paska kaatuu aivan hetkessä, kun tarpe178895- 61892
- 42846
Iloista ja aurinkoista pääsiäistä kaikki palstan kivat sinkut :)
Täällä on näköjään vähän huono meininki tarttunut kuin tuolta muualta mutta pidetään edelleen tämä puoli suht positiivis139785