Ydinvoima-palstalla esiintyy tahallista tai tahatonta valehtelua. Millaisesta valehtelusta on kyse seuraavassa nimimerkki stuxnetin tapauksessa?
http://keskustelu.suomi24.fi/t/3113366/ydinvoima-kyvyton-khk-paastovahentaja#comment-84983919
stuxnet, "Saksassa on suljettu vuoden 2011 jälkeen jo 10(?) ydinvoimalaa, eikä co2-päästöt ole muuttuneet miksikään."
http://keskustelu.suomi24.fi/t/14320320/energiavallankumous-(energiakaanne)#comment-84979990
stuxnet, "Vvuoden 2011 jälkeen saksan Co2-päästöt ovat vähentyneet, vaikka 9 ydinvoimalaa 18.sta on suljettu!"
http://keskustelu.suomi24.fi/t/14320320/energiavallankumous-(energiakaanne)#comment-85050777
stuxnet, "khk-päästöt eivät ole pienentyneet, eikä suurentuneet, mutta ydinvoimaloiden sulkemisen ansiosta tuotetun ydinjätteen määrä on pudonnut noin 50%"
Saksan CO2-päästöt eivät voi samalla ajanjaksolla pysyä ennallaan ja laskea, joten noihin stuxnetin väitteisiin täytyy sisältyä valehtelua.
Mitä mieltä palstalaiset ovat stuxnetin esittämistä väitteistä?
Valehtelu Ydinvoima-palstalla
55
345
Vastaukset
- jepejepi
ihan ok
Rauhallisen vastauksesi ansiosta päätin olla provosoitumatta Aloittajan /1/ räksytykseen, jota hän on jo kerran esittänyt kesuleussa /2/. Oletan, että sinäkin ymmärrät saman kuin minä, mutta aloittaja on todellisuudesta pihalla kuin lintulauta :)
Aamulla ehdinkin jo kirjoitella hänelle hänen ominaisuuksistaan yms. viesti /3/, eilen illalla mm. viesti /4/. Voi olla että Aloittaja sai taas räksytyskohtauksen noiden vuoksi. Aloittaja räksyttää liian suurissa saappaissa.
(Pidätän itselläni oikeuden tarvittaessa lainauksessa uudelleenkirjoittaa myös tähän keskustelunhaaraan liittyviä muiden kirjoittajien viestejä, mikäli niitä poistetaan. Tiedoksi @Suomi24 )
/1/ Aloittaja = rekisteröimätön nimimerkki 'Vihervirhe'
/2/ http://keskustelu.suomi24.fi/t/14320320/energiavallankumous-(energiakaanne)
/3/ http://keskustelu.suomi24.fi/t/14330816/ydinvoimalat-tarvitsevat-hiilivoimaa-#comment-85281710
/4/ http://keskustelu.suomi24.fi/t/14345776/29-6--2016-miekkari-ydinvoimaa-vastaan#comment-85281586- nostinta
nosto
- Vihreä.valhe.haisee
stuxnet kirjoitti:
Rauhallisen vastauksesi ansiosta päätin olla provosoitumatta Aloittajan /1/ räksytykseen, jota hän on jo kerran esittänyt kesuleussa /2/. Oletan, että sinäkin ymmärrät saman kuin minä, mutta aloittaja on todellisuudesta pihalla kuin lintulauta :)
Aamulla ehdinkin jo kirjoitella hänelle hänen ominaisuuksistaan yms. viesti /3/, eilen illalla mm. viesti /4/. Voi olla että Aloittaja sai taas räksytyskohtauksen noiden vuoksi. Aloittaja räksyttää liian suurissa saappaissa.
(Pidätän itselläni oikeuden tarvittaessa lainauksessa uudelleenkirjoittaa myös tähän keskustelunhaaraan liittyviä muiden kirjoittajien viestejä, mikäli niitä poistetaan. Tiedoksi @Suomi24 )
/1/ Aloittaja = rekisteröimätön nimimerkki 'Vihervirhe'
/2/ http://keskustelu.suomi24.fi/t/14320320/energiavallankumous-(energiakaanne)
/3/ http://keskustelu.suomi24.fi/t/14330816/ydinvoimalat-tarvitsevat-hiilivoimaa-#comment-85281710
/4/ http://keskustelu.suomi24.fi/t/14345776/29-6--2016-miekkari-ydinvoimaa-vastaan#comment-85281586Olisit nyt puuttunut ensin jatkuvaan vihreän valheen levittamiseen vihertrollien taholta ja jättänyt toistuvan jankutuksen eri nimimerkkien rekisteröitymisestä tai rekisteröitymättömyydestä. Siitä jankuttaminen ei liity tämän palstan aiheeseen.
- On_huomattu
Eri mielipidejärjestöt haluavat kampanjoida ydinvoimaa vastaan ja kun todellisia vaihtoehtoja ei ole löytynyt vuosienkaan aikana niin vihreä valhe on ainut tapa sabotoida myös tämän palstan keskusteluja. Siitä se valehtelu johtuu.
- TotuusEsille
Olet oikeassa. Todelliset toimivat vaihtoehdot puuttuvat.
Sabotoija on lähinnä Sääntömafia. Sen yli viiden vuoden ajan kestänyt palstaterrori alkoi viestiaiheiden siirroilla toisille palstoille, sitten niiden poistoilla. Tätä nykyä Sääntömafia terrorisoi enimmäkseen asiattomuuksilla, kuten viestisikin on (Sääntömafiatyyppistä miihinkään tietoon perustumatonta mutinaa), mutta kyllä Suomi24 virallisten Keskustelujen mukaisten poistokin vielä onnistuu:
Havaittuja viestiaihepoistoja 23.8.2016 alkaen
Atomi oli ystävä
ISIS ja Euroopan ydinvoimalat /2x
Tshernobyl 27 vuotta
Tukinäyttely /7x
Ydinvoima ja ilmastonmuutos
29.6. 2016 Miekkari ydinvoimaa vastaan
Luettelo on päivitetty 10.9.2016 17.38
Tiedoksi @Suomi24 @Aller- jur667
TotuusEsille kirjoitti:
Olet oikeassa. Todelliset toimivat vaihtoehdot puuttuvat.
Aivan, mitään todellista vaihtoehtoa ei edelleenkään ole osoitettu. Vain pelkkiä vihreitä valheita.
- 123475
Tämä stuxnet työntää näille sivustoille linkkejä linkkien perään ja lisää jonkun hajanaisen, selkeästi energia-asioista mitään ymmärtämättömän ihmisen, lauseen myös itseltään. Kaikki jutut joiden jotenkin voidaan katsoa olevan ydinvoimaa vastaan, kelpaavat. Totuuksilla ei siinä ole mitään merkitystä, tuskin nim. stuxnet itsekään ehtii kaikkiin linkkeihinsä tutustua, niin valtavasti niitä satelee. Kun ko. nimimerkille sitten sattuu joku laittamaan ihan asiallisen kysymyksen mitkä olisivat hänen ratkaisumallinsa vaikkapa nykyisenkaltaisesta enrgiantuotannosta luopumiseksi, niin vastaustapa ei kuulu, yleensä käy niin että nim. stuxnet vain jättää juuri sen sivun loikaten taas uutta sivua avaamaan tms..
- TottakinMukaan
Silloin ei vastata kun asioista ei mitään ymmärretä. Kun "keskustelu" toimii pelkkien linkkien varassa, jotka on jokin toinen valmiiksi tehnyt, niin eihän teoreetikko voi mitään vastata. Sama on täällä muissakin ketjuissa huomattu.
- 123475
Suomessa maataan energiahuollon tulevaisuutta ajatellen ainakin poliittisesti eräänlaisessa pysähtyneisyyden tilassa. Vain kahta uutta voimalaa ollaan rakentamassa, vaikka pelkästään mennyt talvi näytti tilanteen: Suomi ei lainkaan välttämättä enää selviäisi pelkästään suomessa tapahtuvalla tuotannolla tiukimpina aikoina. Nyt rakenteilla oleva kapasiteetti tuskin korvaa edes lähivuosina poistuvaa tuotantoa, saati antaisi pelivaraa esim. voimaloiden häiriöissä yms.. Esim. Helen oy on jo päättänyt Hanasaaren lopettamisesta muutaman vuoden kuluttua, eikä sähkön osalta korvaavaa voimalaa heillä ole suunnitteilla. Kotkassa purettiin vuosi- pari sitten kaasuturbiiniyksikkö, Fortum laittoi yhteisteholtaan noin 1000 MW Inkoon laitoksella pillit pussiin jne..
Hyväksytäänkö ajatus että globalisaatio hoitaa asian, nimittäin näin tällä menolla tulee vääjäämättä tapahtumaan?. Sähkö on ollut joitakin vuosia erityisen edullista, kiitos kilpailun ja ennen kaikkea rajat ylittävien siirtojohtokapasiteettien kasvattamisen. Jälkimmäinen seikka on johtanut miltei yksipuoliseen sähkön tuontiin naapurimaista, Viro poisluettuna, heidän sähkölleen Suomi on ollut eräänlainen läpikulkumaa.
Bioaurinkotuulista ei pelastusta löydetä kun sähköä eniten tarvitaan. Ei mutta stuxnet, kerropa miten homma hoituu, anna voimalasi hehkua...- Riitoihinne.väsynyt
Unohditko tahallasi EUvostoliitossa siunatun Suomen teollisuuden alasajon? Kun ei ole sähköä tarvitsevaa teollisuutta, ei tarvita voimaloitakaan.
- stuksuonm
Ihan sama mitä stuksu yrittää täällä julistaa. Ydinvoima tulee lopulta voittamaan tämän energiakilpajuoksun, jonka ensimmäinen keskeyttäjä on tuulivoima.
- tikitakiase
Stuxnet on voinut tappaa ihmisiä!
http://keskustelu.suomi24.fi/t/14210327/stuxnet---digitaalinen-ase#comment-85336146 tikitakiase kirjoitti:
Stuxnet on voinut tappaa ihmisiä!
http://keskustelu.suomi24.fi/t/14210327/stuxnet---digitaalinen-ase#comment-85336146Stuxnet on todella vaarallinen. Ydinvoiman kannattajien tulisi pitää hyvää huolta tietokoneidensa virustorjunnan ajantasaisuudesta, etteivät tietämättään ole osallisena ydinkatastrofiin johtaneessa tapahtumaketjussa. Ydinvoiman vastustajat tekevät muutenkin kaikkensa sellaisten estämiseksi.
- 8642
stuxnet kirjoitti:
Stuxnet on todella vaarallinen. Ydinvoiman kannattajien tulisi pitää hyvää huolta tietokoneidensa virustorjunnan ajantasaisuudesta, etteivät tietämättään ole osallisena ydinkatastrofiin johtaneessa tapahtumaketjussa. Ydinvoiman vastustajat tekevät muutenkin kaikkensa sellaisten estämiseksi.
Taas lisää vihreää valhetta. Se on ainut asia minkä hän osaa sähköntuotannosta.
- nosturi
nosto
- kopiosta.kopio
Vihreät valheet ovat tahallisia ja tarkoituksella tehtyjä.
- brunolf
Kuka on palstaa sotkeva Seppo? Etusivulla otsikon "Lue myös nämä" alla tuosta puhutaan.
- Mietippä_stä
Sotkeva Seppo ?
- ammatikseen
piirtäjä
- 1oho1
ammatikseen kirjoitti:
piirtäjä
Seppo Leinonen.
- doctor_no
Ydinvoima on erittäin tehokasta ja luontoa säästävää energiaa. Antaa uraanin haljeta.
- Vihreä.valhe.haisee
Pollttoainetynnyrien tuonti pihalle on uusin esimerkki vihreästä valheesta. Tuollaista se on kun käytännön kokemus puuttuu ja vihertaiteilu elättää.
"Valehtelua
stuxnet
13.10.2015 22:18
Nimimerkki, jonka olen kertonut olevan mielestäni palstan epäluotettavin kirjoittelija, valehtelee nyt jo "silmät päästään" näin:
"Eli kuten lukuisia kertoja todettu, Stuxnet on yhdistänyt kaksi samaan aikoihin tapahtunutta asiaa ja kehittelee niille syy-yhteyden, ja yrittää sillä todistella että ydinvoima on tappanut 14 000 vanhusta."
http://keskustelu.suomi24.fi/t/13831648/ydinvoima-hengenvaarallinen-ilmastonmuutoksessa#comment-81188569
Annettakoon hänelle tilaisuus todistaa ensin väitteensä, että olisin sanonut ketjun "Ydinvoima hengenvaarallinen ilmastonmuutoksessa" puitteissa "14000 vanhusta kuolleen", tai missään muussakaan ketjussa.
Sama tyyppi esitti myös valheen "Espanja tosin lisäsi voimakkaasti tuuli- ja aurinkosähkön tuotantoa mutta se johti valtiontalouden katastrofiin"
http://keskustelu.suomi24.fi/t/13870476/greenpeacen-ymparistoteot#comment-81131733
Ainakaan toistaiseksi ei väitteelle ole löytynyt minkäänlaista tukea asiantuntijoilta (roskanpoimijablogi-tyyppiset sivustot ei kuulu sellaisiin)."
http://keskustelu.suomi24.fi/t/13882429/valehtelua- 1oho1
Lopeta valehtelu ja aikuistu.
- viherok
1oho1 kirjoitti:
Lopeta valehtelu ja aikuistu.
totta se puhuu.
- 8642
viherok kirjoitti:
totta se puhuu.
Vihreää valhetta se puhuu niinkuin aina.
- väitt
Mielenkiintoinen ero kahden samaa asiaa koskevan väitteen välillä ?
http://keskustelu.suomi24.fi/t/3113366/ydinvoima-kyvyton-khk-paastovahentaja#comment-84983919
stuxnet, "Saksassa on suljettu vuoden 2011 jälkeen jo 10(?) ydinvoimalaa, eikä co2-päästöt ole muuttuneet miksikään."
http://keskustelu.suomi24.fi/t/14320320/energiavallankumous-(energiakaanne)#comment-84979990
stuxnet, "Vvuoden 2011 jälkeen saksan Co2-päästöt ovat vähentyneet, vaikka 9 ydinvoimalaa 18.sta on suljettu!"
Onko noiden stuxnetin väitteiden mukaan vuoden 2011 jälkeen Saksan CO2-päästöt vähentyneet vai eivät?- Pakkoraossa
Eivät ole, vaan kasvaneet hiilivoiman lisääntyneen käytön vuoksi. Jollainhan se saksalaistenkin oli sähkönsä tuotettava.
- viherok
toi on se vihervirhe, jolla on pallo ihan hukassa. esittelee tuota ja muita samanlaisia höpinöitä ymmärtämättä niistä mitään.
- väitt
stuxnet mutisee puskasta sivunikillä (viherok). On sinä surkea tyyppi.
- viherok
Olisinkin Stuxnet
- väitt
"Olisinkin Stuxnet"
eli haluat olla surkea tyyppi?Kovin koskaan näkemäni nettivalehtelija löytyy tuon viestin sisällöstä, jos on vähänkään seurannut keskusteluja: http://keskustelu.suomi24.fi/t/14356447/valehtelu-ydinvoima-palstalla#comment-85838496
stuxnet kirjoitti:
Kovin koskaan näkemäni nettivalehtelija löytyy tuon viestin sisällöstä, jos on vähänkään seurannut keskusteluja: http://keskustelu.suomi24.fi/t/14356447/valehtelu-ydinvoima-palstalla#comment-85838496
Mainitun viestin sisältö alla. Viestin kirjoittajan nimimerkki, päiväystiedot sekä viestin osoite eivät ole viestin sisältöä.
_ _ _ _
Nimimerkki, jonka olen kertonut olevan mielestäni palstan epäluotettavin kirjoittelija, valehtelee nyt jo "silmät päästään" näin:
"Eli kuten lukuisia kertoja todettu, Stuxnet on yhdistänyt kaksi samaan aikoihin tapahtunutta asiaa ja kehittelee niille syy-yhteyden, ja yrittää sillä todistella että ydinvoima on tappanut 14 000 vanhusta."
http://keskustelu.suomi24.fi/t/13831648/ydinvoima-hengenvaarallinen-ilmastonmuutoksessa#comment-81188569
Annettakoon hänelle tilaisuus todistaa ensin väitteensä, että olisin sanonut ketjun "Ydinvoima hengenvaarallinen ilmastonmuutoksessa" puitteissa "14000 vanhusta kuolleen", tai missään muussakaan ketjussa.
Sama tyyppi esitti myös valheen "Espanja tosin lisäsi voimakkaasti tuuli- ja aurinkosähkön tuotantoa mutta se johti valtiontalouden katastrofiin"
http://keskustelu.suomi24.fi/t/13870476/greenpeacen-ymparistoteot#comment-81131733
Ainakaan toistaiseksi ei väitteelle ole löytynyt minkäänlaista tukea asiantuntijoilta (roskanpoimijablogi-tyyppiset sivustot ei kuulu sellaisiin).stuxnet kirjoitti:
Mainitun viestin sisältö alla. Viestin kirjoittajan nimimerkki, päiväystiedot sekä viestin osoite eivät ole viestin sisältöä.
_ _ _ _
Nimimerkki, jonka olen kertonut olevan mielestäni palstan epäluotettavin kirjoittelija, valehtelee nyt jo "silmät päästään" näin:
"Eli kuten lukuisia kertoja todettu, Stuxnet on yhdistänyt kaksi samaan aikoihin tapahtunutta asiaa ja kehittelee niille syy-yhteyden, ja yrittää sillä todistella että ydinvoima on tappanut 14 000 vanhusta."
http://keskustelu.suomi24.fi/t/13831648/ydinvoima-hengenvaarallinen-ilmastonmuutoksessa#comment-81188569
Annettakoon hänelle tilaisuus todistaa ensin väitteensä, että olisin sanonut ketjun "Ydinvoima hengenvaarallinen ilmastonmuutoksessa" puitteissa "14000 vanhusta kuolleen", tai missään muussakaan ketjussa.
Sama tyyppi esitti myös valheen "Espanja tosin lisäsi voimakkaasti tuuli- ja aurinkosähkön tuotantoa mutta se johti valtiontalouden katastrofiin"
http://keskustelu.suomi24.fi/t/13870476/greenpeacen-ymparistoteot#comment-81131733
Ainakaan toistaiseksi ei väitteelle ole löytynyt minkäänlaista tukea asiantuntijoilta (roskanpoimijablogi-tyyppiset sivustot ei kuulu sellaisiin).Ja kun osalla lukijoista tuo ymmärryskyky on aika alhainen, niin kerrottakoon sitten varmuuden vuoksi, että tuon olen joskus kirjoittanut nimimerkistä Netstux, entinen Amazing, joka esiintyy nykyisin nimierkillä FaktaaKehiin.
- 8642
stuxnet kirjoitti:
Kovin koskaan näkemäni nettivalehtelija löytyy tuon viestin sisällöstä, jos on vähänkään seurannut keskusteluja: http://keskustelu.suomi24.fi/t/14356447/valehtelu-ydinvoima-palstalla#comment-85838496
Miksi valehtelet taas. Hän puhuu totta ja sinä suollat vihreää valhetta koko ajan. Yritä nyt kasvaa aikuiset vihdoinkin.
- Palstan.Anti
Vihreän valheen palsta olisi hyvä nimi tälle palstalle.
Palstan.Anti kirjoitti:
Vihreän valheen palsta olisi hyvä nimi tälle palstalle.
Näin voidaan sanoa nimimerkin FaktaaKehiin, entinen Netstux, sitä ennen Amazing, palstalle tulon jälkeen. Hänen tärkein ja myös paras argumenttinsa on "Vihreä valhetta". Täällä on jo osoitettu, että noin sanoja ei ole ymmärtänyt tai tietänyt asiasta hölkäsen pölähtänyttä :)
- onsekinmahdollisuus
Sieltä löytyy: stuxnet 13.10.2015 22:18
Onnittelut, olet antanut itsellesi tittelin: " Kovin koskaan näkemäni nettivalehtelija".- Karsintaraja.tarttis
Ei ihme että stuxnetillä on vaikeuksia täällä. Nuo idiootit eivät tiedä edes sitä mitä tarkoitetaan viestin sisällöllä, mutta silti haukkuvat muita. Tsemppiä, stuxnet!
- säälittävätapaus
""Ei ihme että stuxnetillä on vaikeuksia täällä"
Ei todellakaan ole ihme. stuxnet häiriköi palstan keskusteluja myös sivunikeillä (tässä ketjussa stuxnet = Karsintaraja.tarttis, viherok).otan osaa, mutta en säälimällä - siitä ei olisi sinulle apua. Palataan keskustelun aiheeseen: http://keskustelu.suomi24.fi/t/14356447/valehtelu-ydinvoima-palstalla#comment-86307011
- 147
"Nuo idiootit eivät tiedä edes sitä mitä tarkoitetaan viestin sisällöllä, mutta silti haukkuvat muita. Tsemppiä, stuxnet!"
http://keskustelu.suomi24.fi/t/14356447/valehtelu-ydinvoima-palstalla#comment-86303662 - 8642
stuxnet kirjoitti:
otan osaa, mutta en säälimällä - siitä ei olisi sinulle apua. Palataan keskustelun aiheeseen: http://keskustelu.suomi24.fi/t/14356447/valehtelu-ydinvoima-palstalla#comment-86307011
Vihreästä valheestasi tässä koko ajan keskustellaan. Hae itsellesi apua.
Uskoisitko tällaista totuudentorvea?
"FaktaaKehiin
8.9.2016 10:28
Suomen ydinvoimalaitosten varadieseleitä ei kai ole koskaan käynnistetty tositarkoituksessa, vain testeissä. Kun laitoksella on ollut seisokki, on käytetty verkkosähköä."
http://keskustelu.suomi24.fi/t/14463200/ydinvoimaloiden-polttolaitokset#comment-86307310
Epäilyni tuon väitteen, oikeastaan noiden väitteiden. oikeellisuudesta herätti siinä oleva epävarmuus ('kai'), jota nimimerkki ei tavallisesti käytä. Epäilykseni osoittautui aiheelliseksi: ydinvoimayhtiö TVO kertoo ihan toista Ympäristövaikutusraportissaan:
"Esimerkkejä ydinvoimalaitostapahtumista ja -onnettomuuksista
Olkiluoto
Olkiluoto 2:n kytkinlaitosrakennuksista oli vuonna 1991 tulipalo, jonka seurauksena laitosyksikkö menetti yhteyden ulkoiseen sähköverkkoon. Yksikkö oli 7.5 tuntia neljällä varavoimadieselillä tuotetun sähkön varassa. Tapahtuma osoitti puutteita ulkoisen sähkönsyötön varmistamisessa. Tämän perusteella tapahtuma kuuluun luokkaan 2."
http://www.tvo.fi/uploads/julkaisut/tiedostot/YVA_selostusraportti_FI.pdf (sivu 209)
Itse olen jo kauan sitten lakannut uskomasta mihinkään nimimerkin FaktaaKehiin, entinen Netstux, ja sitä ennen Amazing, sanomaan, jos siinä esitetäään jokin väite ilman lähdetietoa - mielipiteet on eri asia. Valheen kätkeminen 'epävarmaan tietoon' noin läpinäkyvästi ei osoita edes kovin suurta älykkyyttä.
Oikeastaan tuossa on pälättäjän lausumassa on kaksi väittämää
1) 'Epävarma' väittämä (ikäänkuin 'annetaan ymmärtää'):
Suomen ydinvoimalaitosten varadieseleitä ei kai ole koskaan käynnistetty tositarkoituksessa, vain testeissä.
2) Valheellinen väittämä:
Kun laitoksella on ollut seisokki, on käytetty verkkosähköä."
- aikuisten oikeasti: aina se ei ole ollut saatavissa- taas.kerran
Tuliko mukaan vihreää valhetta?
Nimimerkki FaktaaKehiin (entinen Netstux, sitä ennen Amazing) on pelkkää vihreää valhetta, mistä osoituksena tässäkin kerjussa viestit
http://keskustelu.suomi24.fi/t/14356447/valehtelu-ydinvoima-palstalla#comment-86429161
http://keskustelu.suomi24.fi/t/14356447/valehtelu-ydinvoima-palstalla#comment-85838496
- K.Late
""neiti" Laten"
Kannattaa tänä valistuunena aikana vähän harkita, mitä panee neiti-sanan alle. Olisiko neiti jo sinällään kelvoton kommnentoija, vai liittyykö sanaan jotakin, mitä kirjoittaja, jolla ei tunnu mustamaalaamiseen tarkoitetut sanat heti loppuvan, ei sitten kehtaisikaan sanoa, ylenpalttisesta röyhkeydestään ja junttimaisuudestaan huolimatta (sori, tuli vähän pitkä lause, voin tarvittaessa kääntää selkokielelle). Veikkaisin, että kirjoittajalla on vain vähät eväät. - vois.ollakin
"Ydinvoima-palstalla esiintyy tahallista tai tahatonta valehtelua."
Totta, mutta kuka on palstan pahin valehtelija ?
Minun mielestäni Ydinvoima-palstan pahin valehtelija on nimimerkki stuxnet.- Vihreä.valhe.haisee
Joidenkin on valehdeltava palkkansa eteen. Toimeksianto edellyttää vihreään valheeseen.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan firma haastettiin käräjille
Seiska: Martinan firma haastettiin käräjille, taustalla outo rahasotku.3282707Veriteko Kajaanissa.
Nuorta naista epäillään puukotuksesta. Väkivaltaisuus lisääntyy, eihän ole kauan kun kyse oli samanlaisesta teosta.281941Anna vihje jonka vain te tiedätte
Tällä näkyy olevan monia etsijöitä ja kaipaajia. Otetaan ketju jossa voi antaa vihjeen. Kirjoittakaa jotain mitä muut e1411767Miksi haluat satuttaa
Sillä tiedolla ettet välittäisi minusta vaikka se ei ole totta. Silti tiedän että rakastat minua edelleen. Niinkuin sano581468Millaisiin naisiin miehet OIKEASTI hullaantuvat
Kerrotaanpa nyt muutamia tosiasioita, joita miehet eivät yleensä halua myöntää ja joihin naiset usein haluavat olla usko161989- 68979
Mitä sanoisit jos uskaltaisin
Avautua IRL ihan oikeasti? Mietin keinoja siihen koska en vain enää jaksa että meidän välit jatkuu näin. Tiedän ettet ha69939- 69929
- 55840
Farmi Suomi: Ari Koivunen tekee "ongelmallisen" päätöksen eläimille - Lloyd Libiso kieltää jyrkästi!
Oho, heti “kriisiä” pukkaa Farmilla! Uusi kausi starttaa tv:ssä torstaina. Jaksaako Farmi Suomi kiinnostaa? Lue lisää,14819