Mitä sanoo antivapari/rahahanakiinni, kun piispa ja arkkipiispa "strategiapalaverissan" joivat kolme pulloa viiniä kirkon piikkiin.
Puolitoista pulloa on varsinkin naiselle aika paljon. On tosiasia, että naisten elimistö on altiimpi alkoholin haittavaikutuksille.
Askola ja Mäkinen kännäsivät kolme pulloa piikkiin
22
99
Vastaukset
Jos ei nyt mentäisi tälle linjalle. Emme oikeasti tiedä paljonko piispat juovat ja paljonko viiniä jäi seuraavaan kertaan.
Se, että antivapari jaksaa kirjoittaa vaparien baari-illoista "kännäyksenä", ei tarkoita, että meidän kannattaa lähteä kuittaamaan muutamasta piispan viinipullosta, virsiä ja viiniä -illoista tms.- OmaAsiansa
Eikös se ollut ravintolalasku? Pullo/henkilö olisi luullut olevan tarpeeksi. Mutta meneehän se jos vaikka on kirkkoviineillä harjoitellut.
OmaAsiansa kirjoitti:
Eikös se ollut ravintolalasku? Pullo/henkilö olisi luullut olevan tarpeeksi. Mutta meneehän se jos vaikka on kirkkoviineillä harjoitellut.
No olisi sitä aika paljon saanut harjoitella jos Askolan kokoinen nainen kiskoisi puolitoista pulloa. Juttu on epäuskottava.
Itse kiinnitin huomiota aikaan. Iltalehti oli pyytänyt kuitit viideltä vuodelta, eikä silti enempää villoja saanut juttuunsa.- Kysyn.vaa
jori.mantysalo kirjoitti:
No olisi sitä aika paljon saanut harjoitella jos Askolan kokoinen nainen kiskoisi puolitoista pulloa. Juttu on epäuskottava.
Itse kiinnitin huomiota aikaan. Iltalehti oli pyytänyt kuitit viideltä vuodelta, eikä silti enempää villoja saanut juttuunsa.Olihan siinä se Pietarin junareissun raikas aamunavaus kirkkaalla vodalla venäläisittain, vai miten se olikaan?
Kysyn.vaa kirjoitti:
Olihan siinä se Pietarin junareissun raikas aamunavaus kirkkaalla vodalla venäläisittain, vai miten se olikaan?
Nojoo, sen nyt hyväksyn purnutuksen syyksi.
Vaikka jotenkin taas iltapäivälehtien kamaa pikemminkin. Paljonko joku votkaryyppy kirkollisveroja nostaa, 0,001 senttiä tai jotain sinnepäin.
Tällä palstalla asiaa voi tosin pitää esillä. Ei siksi, että kritisoi kirkkoa, vaan siksi että kritisoi antivaparia. Paljonko tulisi ääntä, jos va-liiton varoilla ostaisi aamuryypyn?
"Mitä sanoo antivapari/rahahanakiinni, kun piispa ja arkkipiispa "strategiapalaverissan" joivat kolme pulloa viiniä kirkon piikkiin. "
Kirkko on reilu työnantaja?- Antivapari
Nin pal törkeet vedell piispoje startefiplaveria tähä
- Antivapari
Ja ninn pal onki!
- ProVaparit
Ensi viikolla kirkolliskokouksessa Turuus syödään ja juodaan kirkollisveronmaksajien piikkiin, ja vähän valtionkin piikkiin.
- MitenMääki
Miten meni kirkolliskokousviikko Turussa?
- NiinTyypillistä
Tästäkin sitten "oma" ketju antivaparilta: http://keskustelu.suomi24.fi/t/14575635/vapaa-ajattelijoiden-antikirkollisryhman-edustaja
- Humanistisest
Haukkuu väärää puuta kun ottaa esiin sukupuolikysymyksen, vaikka ei pysty kiistämään tätä: On tosiasia, että naisten elimistö on altiimpi alkoholin haittavaikutuksille.
Humanistisest kirjoitti:
Haukkuu väärää puuta kun ottaa esiin sukupuolikysymyksen, vaikka ei pysty kiistämään tätä: On tosiasia, että naisten elimistö on altiimpi alkoholin haittavaikutuksille.
Tosin kai epäsuorasti: nainen on keskimäärin pienempi ja rasvaprosentti on suurempi, jolloin vettä johon alkoholi liukenee on vähemmän.
- Yksitodistaja
jori.mantysalo kirjoitti:
Tosin kai epäsuorasti: nainen on keskimäärin pienempi ja rasvaprosentti on suurempi, jolloin vettä johon alkoholi liukenee on vähemmän.
Aivan. Ja antivaprin pölhössä ketjussa esiin otettu "sietorajan nousu" ei ole hyvä asia, koska se kannustaa juomaan lisää.
Jos arkkipiispa ja piispa "strategiapalaverissa" juovat puolitoista pulloa punkkua kumpikin, sietoraja on ilmeisesti noussut harjoittelun myötä. Se ei ole hyvä, vaikka voi käyttötilanteessa kaatuilua estääkin, sillä sietoraja ei lisää elimistön kykyä suojautua alkoholihaittojen muista vakavista riskeistä. Yksitodistaja kirjoitti:
Aivan. Ja antivaprin pölhössä ketjussa esiin otettu "sietorajan nousu" ei ole hyvä asia, koska se kannustaa juomaan lisää.
Jos arkkipiispa ja piispa "strategiapalaverissa" juovat puolitoista pulloa punkkua kumpikin, sietoraja on ilmeisesti noussut harjoittelun myötä. Se ei ole hyvä, vaikka voi käyttötilanteessa kaatuilua estääkin, sillä sietoraja ei lisää elimistön kykyä suojautua alkoholihaittojen muista vakavista riskeistä.En ole jaksanut enää lukea noita mollausketjuja.
Mutta en nyt tiedä onko tämäkään ketju sen parempi. Iltapäivälehti oli tonkinut vuosien kuitit, eikä tuon enempää löytänyt.
- Lukija.kommentt
Kauheaa kohkausshta puolestatoisshta pullosshta...
- KarannutKäsistä
Antivapari muutenkin riehaantunut.
Aihetta muuten käsiteltiin kirkolliskokouksessa, jossa joku vastasi ettei tuloksena ollut juurikaan eroja.
Kiva tietää, että palveluamme seurataan. :=)
Tästähän siis eroakirkosta.fi ei uutisoinut, koska asia oli pieni eikä sitä paljon eron syyksi kerrottukaan. Kai tällä jonkun lisäeron olisi saanut, mutta ei tässä ole iltapäivälehtien linjalle mennä.- Kuvaavaaa
Raha huolettaa, ei terveys...
- tunnustaaa
Kertoohan tuo kirkosta oleellisen. Jäsenmaksujen maksajien määrä huolettaa, ei asiallinen käytös tai korkeammat arvot.
tunnustaaa kirjoitti:
Kertoohan tuo kirkosta oleellisen. Jäsenmaksujen maksajien määrä huolettaa, ei asiallinen käytös tai korkeammat arvot.
Oli tuossa muistaakseni siitäkin jotain mainintaa. En nyt jaksa kaivaa, kun kirkolliskokouksen puheenvuorot eivät taida olla verkossa.
- LukijainHuomioita
Ne todelliset ryyppääjät löytyvät tästä sakista
http://keskustelu.suomi24.fi/t/14589250
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2944781Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1353066Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?
Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k522983Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn281541Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2271242- 471189
Yksikään persu ei ole saanut Nobelin palkintoa
Kertoo paljon persujen älyn puutteesta. Demareista mm. Ahtisaari on kyseisen palkinnon saanut.71016Miten antaa merkki hyvin eri ikäiselle miehelle, että kertoisi toiveensa ja ajatuksensa?
Olen pitkään pitänyt miehestä, joka myös varmasti minusta. Hän ei tosin kerro ihastumisesta, eli voi hyvin olla, että tu78991Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme
Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu58981Paskalaista valokuitulakiin
Nyt maksajiksi joutuvat kaupunkilaiset eivätkä mökkiensä ulkohuusseissa kakistelevat mummot. Nimittäin EU määrää jokais52979