Lajiutuminen labrassa kuukaudessa

Kretupelleille taas muistutusta miksi on turha yrittää toistella niitä vanhoja valheita siitä ettei evoluutiota tapahtuisi. Tässä se taas tapahtui ihan silminnäkijöiden läsnäollessa, ja toistettavassa prosessissa:

"Biologists have discovered that the evolution of a new species can occur rapidly enough for them to observe the process in a simple laboratory flask."

"In a month-long experiment using a virus harmless to humans, biologists working at the University of California San Diego and at Michigan State University documented the evolution of a virus into two incipient species—a process known as speciation that Charles Darwin proposed to explain the branching in the tree of life, where one species splits into two distinct species during evolution."

"With these experiments, no one can doubt whether speciation occurs," Meyer added. "More importantly, we now have an experimental system to test many previously untestable ideas about the process."

"The virus we started the experiment with, the one with the nondiscriminatory appetite, went extinct. During the process of speciation, it was replaced by its more evolved descendants with a more refined palette," explained Meyer.

http://phys.org/news/2016-11-biologists-speciation-laboratory-flask.html

25

188

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kyseisessä laboratoriotestissä virus vain kehittyi toiseksi virukseksi eli virus pysyi viruksena koko ajan. Mitään evoluutiota ei siis tapahtunut. Kyse oli vain lajin sisäisestä muuntelusta, joka kuuluu kreationismiin.

      Toiseksi, tapahtuma ei tapahtunut luonnossa, vaan laboratoriossa ja ulkopuolisten, älyllisten persoonien (biologien)manipuloimisen avulla, eikä ilman älyllistä suunnittelijaa, kuten evolutionistit väittävät kaiken kehittyneen.

      • Ei idiootti, se että laji muuttuu kahdeksi lajiksi ei ole lajinsisäistä muuntelua. Tajuatko, niitä lajeja oli silloin jo kaksi ( sukupuuttoon kuollut kantalaji). Mutta ethän sinä tollo kykene ymmärtämään sellaisia vaikeita sanoja kuin laji, lajiutuminen ja lajinsisäinen.


      • 3131
        utti kirjoitti:

        Ei idiootti, se että laji muuttuu kahdeksi lajiksi ei ole lajinsisäistä muuntelua. Tajuatko, niitä lajeja oli silloin jo kaksi ( sukupuuttoon kuollut kantalaji). Mutta ethän sinä tollo kykene ymmärtämään sellaisia vaikeita sanoja kuin laji, lajiutuminen ja lajinsisäinen.

        Pitäisihän sinun tietää kreationistien lajit. Ne ovat kasvit, veden elävät, linnut, karjaeläimet, matelijat ja metsäeläimet.
        Niihin eivät bakteerit ja virukset kuulu. Jos niitä ei näe, niin niitä ei ole olemassa.


      • Harakalle pitäs kasvaa kidukset taikaiskusta, sitte olis kretupellen evoluutiokäsitys toteen näytetty.


      • Pasteur.in työtähän Darwin aikanaan jatkoi... Lisäsi kiusallista tietoa..


      • magyar1000

        höps


      • Niin millainen löydöa olisi kretujen mielestä evoluutiota? Harakan kidukset, ehkä?


      • Oppia kannattaisikin, punaniskat 1925 sai aikaan oikeusjutun kun opettaja oettluonnontiedettä biologian tunnilla. Kreationismin suurimpia saavutuksia. Kun et kumminkaan tajua, niin tämä oli satiirinen kommentti.


    • "Ei idiootti, se että laji muuttuu kahdeksi lajiksi ei ole lajinsisäistä muuntelua. Tajuatko, niitä lajeja oli silloin jo kaksi ( sukupuuttoon kuollut kantalaji). Mutta ethän sinä tollo kykene ymmärtämään sellaisia vaikeita sanoja kuin laji, lajiutuminen ja lajinsisäinen"

      Tietysti, jos virus muuttuu toiseksi virukseksi, ihminen voi keksiä jälkimmäiselle uuden lajinimen, mutta tosiasia on kuitenkin se, että virus muuttuu vain virukseksi, eikä todista evoluutiosta mitään.

      • Yritäs tollo antaa määritelmä sanalle laji. Huom: määritelmä, ei vain mitään vajakkihokemaa miten "virus on virus".


      • Mark5 saa flunssan. "Minulla on vesikauhu!", huutaa hän...


      • Oudoksuva

        Koska katsot että "virukset" ovat samaa lajia keskenään tarkoittanee se myös että nisäkkäät ovat myös mielestäsi samaa lajia keskenään?


      • kekek-kekek kirjoitti:

        Mark5 saa flunssan. "Minulla on vesikauhu!", huutaa hän...

        Erittäin hyvin havainnollistettu.

        Kumma miten Mark5 ylipäänsä hyväksyy virusten olemassaolon, vaikkei itse niitä näe ja Raamattu ei tiedä niistä mitään. Siellä viruksen lähin vastine taitaa olla riivaaja.


      • DRHouse
        utti kirjoitti:

        Erittäin hyvin havainnollistettu.

        Kumma miten Mark5 ylipäänsä hyväksyy virusten olemassaolon, vaikkei itse niitä näe ja Raamattu ei tiedä niistä mitään. Siellä viruksen lähin vastine taitaa olla riivaaja.

        Tosin Mark5dellä eo voi olla vesikauhua. Siihen vaadittaisiin aivot...


      • Eli mitä evoluutio sitte on jos kaikki elollinen on samaa lajia? Eli suomeksi sanottuna ihmisen ja vaikkapa sian väliset marginaalise erot ovat lajin sisäistä muuntelua, mikroevoluution tulosta, jossa ei ole lajirajoja ylitetty.. Tätäkö yrität sanoa?

        Eikö olisi helpompi että jätät sitä raamatun lukemista vähemmälle, harhasi voisivat vähentyä..


      • Voi jestas miten vähäpäistä valehtelua.....


      • cxvcvbvn
        utti kirjoitti:

        Yritäs tollo antaa määritelmä sanalle laji. Huom: määritelmä, ei vain mitään vajakkihokemaa miten "virus on virus".

        Voikohan idiootti-tollon toistelijasta muuntautua 'evoluution' kautta älyllinen ihminen? Tuskin. Mutta Jumalan avulla sekin onnistuu.


      • ravenlored kirjoitti:

        Eli mitä evoluutio sitte on jos kaikki elollinen on samaa lajia? Eli suomeksi sanottuna ihmisen ja vaikkapa sian väliset marginaalise erot ovat lajin sisäistä muuntelua, mikroevoluution tulosta, jossa ei ole lajirajoja ylitetty.. Tätäkö yrität sanoa?

        Eikö olisi helpompi että jätät sitä raamatun lukemista vähemmälle, harhasi voisivat vähentyä..

        Sitähän se: "Kreationismissa laji tarkoittaa pääjaksoa" eli olemme samaa lajia kuin suikulainen ja limanahkiainen.

        http://keskustelu.suomi24.fi/t/12395180/millainen-valimuoto-kelpaisi#comment-69106863


    • koededij

      Mitäs banaanikärpäsillä silloin joskus ssatiin todistettua.

      • Mm. sellaista että Havaijilla on banaanikärpäslajeja enemmän kuin missään muualla. Havaiji on tuliperäinen saaristo, toisistaan eristettyjä ympäristöjä runsaasti, trooppinen ilmasto.


      • koededij
        kekek-kekek kirjoitti:

        Mm. sellaista että Havaijilla on banaanikärpäslajeja enemmän kuin missään muualla. Havaiji on tuliperäinen saaristo, toisistaan eristettyjä ympäristöjä runsaasti, trooppinen ilmasto.

        En sellaista tarkoittanut, vaan jotain labrassa tehtyä. Etsin itse.


      • "Lucyn rintakehä muistutti hyvin paljon gorillan kartiomaista rintakeää. Mahtoiko muillakin australopithecuksilla olla samanlainen rintakehä? Jos näin oli, niin austarlopithecukset olivatkin lähempänä gorillarotuja kuin apinarotuja."

        Voisivat edes yrittää pysyä oikeassaterminologiassa kun näitä valheita kirjoitttelevat. Gorilla ei ole siis apina? Ainin koska gorilla on gorilla ja simpansson smpanssi ja ihminen on ihminen... MIkä helkkarin otus apina on sitten kreationistien mielestä?


      • Anglismia pukkaa hän. Ihmisapina on englanniksi ape ja muu apina on monkey ja suomalaisetkin kretupellet kuvittelevat että nämä olisivat jotenkin kaksi eri asiaa.


      • Jos näin oli, niin austarlopithecukset olivatkin lähempänä gorillarotuja kuin apinarotuja. < miksi väite että gorilla ei olisi apina?


    Ketjusta on poistettu 14 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin kaikkeen sinä ihastuit hänessä

      Mikä oli se asia mikä vei jalat altasi? ❤️ Oliko jotain erityistä tilannetta vai tunne? Kenties monen sattuman summa? Ai
      Ikävä
      91
      8774
    2. Persut: haluamme lisää veroja!

      Lisää lisää veroja huutaa persukuoro. Veroila Suomi nousuun! "Uusi matkailuvero eli matkailijamaksu peritään esimerki
      Maailman menoa
      48
      4771
    3. Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.

      https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.
      Maailman menoa
      41
      4451
    4. Jos samassa autossa istuu romani, somali ja venäläinen, kuka ajaa?

      Arvioiden mukaan romanit lähtivät noin 1000-luvulla liikkeelle pohjois-Intiasta. Nyt 1000 vuotta myöhemmin he ovat levit
      Maailman menoa
      46
      2666
    5. Numero josta kaivattusi tulee mieleen

      Onko jokin numero joka yhdistää teidät jotenkin? Älä laita puhelinnumeroa.
      Ikävä
      100
      1526
    6. Miksi pitäisit enemmän

      Minusta kuin siitä toisesta?
      Ikävä
      40
      1316
    7. Tämmönen höpsö

      Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress
      Suhteet
      44
      1266
    8. Heräsin taas sinä mielessä

      Miten voi haluta toista näin paljon? 😳 Kyllä meillä on muutenkin hyvä yhteys. Ehkä se tekee myös tästä niin voimakkaan?
      Ikävä
      64
      1182
    9. Jorman paluu sodasta Lieksaan oli katkera

      Jorma Karhunen astui Lieksan asemalle. Aurinko paistoi, mutta Jorman maailma oli sumuinen. Takana oli se helvetti, jota
      Lieksa
      39
      1160
    10. Kannattaa toimia yleisesti ottaen

      Ajoissa. Vaikka miten paljon haluan ja tunnen, olen löytänyt nyt elämääni jotain uutta ja se todennäköisesti edistyy, jo
      Ikävä
      167
      1110
    Aihe