Tämä on tabu

Törkeä perheväkivalta kohdistuu miehiin naisia useammin

- Silloin kun miehet ottavat meihin yhteyttä, he saattavat sanoa, että poliisilta on tullut vähätteleviä kommentteja tai heille on jopa naureskeltu. Miehiä ei välttämättä oteta vakavasti, kun he pyytävät apua, turvakodin kriisityöntekijä Hanna Mikkonen kuvaa.

http://yle.fi/uutiset/3-5487134
4332
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

No kannattaa loukata vähemmän ja kehua muita naisia vähemmän niin sanotusti panostaa yhteiseen aikaan.Ei ihme että naureskelevat yleistähän se on jos on pettymys naiselle ja turhaa kipua ja turhaa esitystä alussa kunnes rupisammakko paljastuu.

Äänestä
  • "No kannattaa loukata vähemmän ja kehua muita naisia vähemmän niin sanotusti panostaa yhteiseen aikaan."

    Miesten vikako? Lue tämä:
    Parisuhteissa mies ei päätä juuri mistään, sanoo asiantuntija – ”Tasa-arvoisesta suhteesta on ajauduttu hyvin kauas”
    http://www.hs.fi/elama/art-2000002879714.html

    Ensin naiset vähättelevät ja sitten hakkaavat. Hienoa.

    Äänestä

Kun tästä naisten harjoittamasta perheväkivallasta (naisethan kohdistavat lapsiinkin useammin kuin miehet/isät) niin nämä naisjärjestöt (tuetaan muuten veroeuroilla...) halusivat estää tämän virallisen ja faktoihin perustuvan tutkimuksen ja halusivat estää tämän rahoituksen kun se olisi heidän agendansa vastaista kuin vain miestä voi tästä syyttää.

Turvakodeissahan suurin osa on ulkomaalaisia naisia ja nämä naisjärjestöt kun edustavat vain kantasuomalaisia naisia ja siten ei heitä koske vaan asenne on että nämä ulkomaalaiset naiset on "oman tiensä valinneet..."

Kun poliisi saa kotihälytyksen perheväkivallasta ja vaikka nainen tekee sitä niin näiden viranomaistenkin asenne on että vain mies viedään pahnoille....ja jälleen saatiin miesten piikkiin ja tilastoihin ja agendansa mukaisesti.

Äänestä

Olikohan noissa luvuissa kyse myös siitä että miehet joutuvat henkirikoksen uhreiksi toisen miehen tappamana? Kyllähän se tiedetään että miehet - siis myös perheenisät - kerääntyvät jonkun kotiin vähän juhlimaan ja sitten tulee riitaa ja joku kaveri tarttuu puukkoon.
Luetaanko sekin ''perheväkivallaksi''?

Kuitenkin miehiin kohdistuvasta väkivallasta naisten tekemänä täytyy puhua, ei siinä ole mitään huvittavaa. Sillä perheen sisällä usein jompikumpi käyttää valtaa, ja tuo vallankäyttö saattaa vääristyä ja muuttua väkivallaksi.
Mieskin nujertuu henkisen tai fyysisen väkivallan alla kun se jatkuu pitkään.

Itse tiedän monia lyöntien kohteeksi joutuneita vaimoja ja yhden naisen jonka exmies tappoi. Muistan koulukaverin jota oma äiti joskus kuritti niin että hänellä oli joskus mustasilmä.
Yhtäkään naisen tappamaa miestä en tunne.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


NäinhänSeMenee kirjoitti:

Törkeä perheväkivalta kohdistuu miehiin naisia useammin

- Silloin kun miehet ottavat meihin yhteyttä, he saattavat sanoa, että poliisilta on tullut vähätteleviä kommentteja tai heille on jopa naureskeltu. Miehiä ei välttämättä oteta vakavasti, kun he pyytävät apua, turvakodin kriisityöntekijä Hanna Mikkonen kuvaa.

http://yle.fi/uutiset/3-5487134

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu