Törkeä perheväkivalta kohdistuu miehiin naisia useammin
- Silloin kun miehet ottavat meihin yhteyttä, he saattavat sanoa, että poliisilta on tullut vähätteleviä kommentteja tai heille on jopa naureskeltu. Miehiä ei välttämättä oteta vakavasti, kun he pyytävät apua, turvakodin kriisityöntekijä Hanna Mikkonen kuvaa.
http://yle.fi/uutiset/3-5487134
Tämä on tabu
4
331
Vastaukset 4
- seonyleistä
No kannattaa loukata vähemmän ja kehua muita naisia vähemmän niin sanotusti panostaa yhteiseen aikaan.Ei ihme että naureskelevat yleistähän se on jos on pettymys naiselle ja turhaa kipua ja turhaa esitystä alussa kunnes rupisammakko paljastuu.
- NäinhänSeMenee
"No kannattaa loukata vähemmän ja kehua muita naisia vähemmän niin sanotusti panostaa yhteiseen aikaan."
Miesten vikako? Lue tämä:
Parisuhteissa mies ei päätä juuri mistään, sanoo asiantuntija – ”Tasa-arvoisesta suhteesta on ajauduttu hyvin kauas”
http://www.hs.fi/elama/art-2000002879714.html
Ensin naiset vähättelevät ja sitten hakkaavat. Hienoa.
- tasa-arvonmaa
Kun tästä naisten harjoittamasta perheväkivallasta (naisethan kohdistavat lapsiinkin useammin kuin miehet/isät) niin nämä naisjärjestöt (tuetaan muuten veroeuroilla...) halusivat estää tämän virallisen ja faktoihin perustuvan tutkimuksen ja halusivat estää tämän rahoituksen kun se olisi heidän agendansa vastaista kuin vain miestä voi tästä syyttää.
Turvakodeissahan suurin osa on ulkomaalaisia naisia ja nämä naisjärjestöt kun edustavat vain kantasuomalaisia naisia ja siten ei heitä koske vaan asenne on että nämä ulkomaalaiset naiset on "oman tiensä valinneet..."
Kun poliisi saa kotihälytyksen perheväkivallasta ja vaikka nainen tekee sitä niin näiden viranomaistenkin asenne on että vain mies viedään pahnoille....ja jälleen saatiin miesten piikkiin ja tilastoihin ja agendansa mukaisesti. - Yubk
Olikohan noissa luvuissa kyse myös siitä että miehet joutuvat henkirikoksen uhreiksi toisen miehen tappamana? Kyllähän se tiedetään että miehet - siis myös perheenisät - kerääntyvät jonkun kotiin vähän juhlimaan ja sitten tulee riitaa ja joku kaveri tarttuu puukkoon.
Luetaanko sekin ''perheväkivallaksi''?
Kuitenkin miehiin kohdistuvasta väkivallasta naisten tekemänä täytyy puhua, ei siinä ole mitään huvittavaa. Sillä perheen sisällä usein jompikumpi käyttää valtaa, ja tuo vallankäyttö saattaa vääristyä ja muuttua väkivallaksi.
Mieskin nujertuu henkisen tai fyysisen väkivallan alla kun se jatkuu pitkään.
Itse tiedän monia lyöntien kohteeksi joutuneita vaimoja ja yhden naisen jonka exmies tappoi. Muistan koulukaverin jota oma äiti joskus kuritti niin että hänellä oli joskus mustasilmä.
Yhtäkään naisen tappamaa miestä en tunne.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1061261
Salaisuudet paljastuu
Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku94878Poliisi pamputti Variskankaalla
Mistä lie alkanut ja miksi poliisit kutsuttu, mutta mielestäni hyvin toimittu. Jos haluaa rähistä eikä rauhoitu puheella31794- 66693
Karita Tykkä mennyt kihloihin.
Onnittelu kuuluu hänelle ja tulevalle aviopuolisolleen.93632- 32625
S-ryhmän ihmisoikeuslinja ei kestä omaa hankintaketjuaan
S-ryhmän Israel-boikotin suurin uskottavuusongelma löytyy yllättävän läheltä, SOK:n omien tuotemerkkien hankintaketjuist16574- 18568
Haavoittuvuutesi on aseista riisuvaa
Harmi, etten voi osoittaa sinulle tunteita. Hyvää yötä miehelle. Naiselta43523- 10466