Törkeä perheväkivalta kohdistuu miehiin naisia useammin
- Silloin kun miehet ottavat meihin yhteyttä, he saattavat sanoa, että poliisilta on tullut vähätteleviä kommentteja tai heille on jopa naureskeltu. Miehiä ei välttämättä oteta vakavasti, kun he pyytävät apua, turvakodin kriisityöntekijä Hanna Mikkonen kuvaa.
http://yle.fi/uutiset/3-5487134
Tämä on tabu
4
284
Vastaukset
- seonyleistä
No kannattaa loukata vähemmän ja kehua muita naisia vähemmän niin sanotusti panostaa yhteiseen aikaan.Ei ihme että naureskelevat yleistähän se on jos on pettymys naiselle ja turhaa kipua ja turhaa esitystä alussa kunnes rupisammakko paljastuu.
- NäinhänSeMenee
"No kannattaa loukata vähemmän ja kehua muita naisia vähemmän niin sanotusti panostaa yhteiseen aikaan."
Miesten vikako? Lue tämä:
Parisuhteissa mies ei päätä juuri mistään, sanoo asiantuntija – ”Tasa-arvoisesta suhteesta on ajauduttu hyvin kauas”
http://www.hs.fi/elama/art-2000002879714.html
Ensin naiset vähättelevät ja sitten hakkaavat. Hienoa.
- tasa-arvonmaa
Kun tästä naisten harjoittamasta perheväkivallasta (naisethan kohdistavat lapsiinkin useammin kuin miehet/isät) niin nämä naisjärjestöt (tuetaan muuten veroeuroilla...) halusivat estää tämän virallisen ja faktoihin perustuvan tutkimuksen ja halusivat estää tämän rahoituksen kun se olisi heidän agendansa vastaista kuin vain miestä voi tästä syyttää.
Turvakodeissahan suurin osa on ulkomaalaisia naisia ja nämä naisjärjestöt kun edustavat vain kantasuomalaisia naisia ja siten ei heitä koske vaan asenne on että nämä ulkomaalaiset naiset on "oman tiensä valinneet..."
Kun poliisi saa kotihälytyksen perheväkivallasta ja vaikka nainen tekee sitä niin näiden viranomaistenkin asenne on että vain mies viedään pahnoille....ja jälleen saatiin miesten piikkiin ja tilastoihin ja agendansa mukaisesti. - Yubk
Olikohan noissa luvuissa kyse myös siitä että miehet joutuvat henkirikoksen uhreiksi toisen miehen tappamana? Kyllähän se tiedetään että miehet - siis myös perheenisät - kerääntyvät jonkun kotiin vähän juhlimaan ja sitten tulee riitaa ja joku kaveri tarttuu puukkoon.
Luetaanko sekin ''perheväkivallaksi''?
Kuitenkin miehiin kohdistuvasta väkivallasta naisten tekemänä täytyy puhua, ei siinä ole mitään huvittavaa. Sillä perheen sisällä usein jompikumpi käyttää valtaa, ja tuo vallankäyttö saattaa vääristyä ja muuttua väkivallaksi.
Mieskin nujertuu henkisen tai fyysisen väkivallan alla kun se jatkuu pitkään.
Itse tiedän monia lyöntien kohteeksi joutuneita vaimoja ja yhden naisen jonka exmies tappoi. Muistan koulukaverin jota oma äiti joskus kuritti niin että hänellä oli joskus mustasilmä.
Yhtäkään naisen tappamaa miestä en tunne.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä
Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien1012456- 2252006
Huomenna sähkö maksaa jo yli 60 snt/kWh. Milloin ALV putoaa?
Kysynkin persuilta, että milloin aiotte pudottaa sähkön arvonlisäveron kuten Marinin hallitus teki sähkön hinnan noustes1761792- 401437
Persut päättivät hiilivoimaloiden alasajosta
Persut ovat Suomen kansan vastainen putinistiporukka, josta nyt maksamme kovaa hintaa.1031359- 1221138
Onko jollekin vielä epäselvää Raamatun kanta homoseksuaaliseen käytökseen?
😺 On oma mielipiteesi mikä tahansa on hyvä muistaa, mikä on Jumalan mielipide. Edelliset ketjut ovat tulleet täyteen jo278869Mietin sua liikaa
Mietin nytkin sitä, että millaista se olisi tulla kotiin, kun sinä olisit täällä vastassa. Tai niin päin, että sinä tuli64778Vanhemmassa miehessä
on sellaista elämän mukana tullutta viehättävää charmia. Hän paranee iän myötä niinkuin hyvä viini tai juusto! Tuli tuo5573090kW kulutus
Joku kirjoitti sellaisesta tehomaksuaiheen yhteydessä. Tuollainen kulutushan vaatisi pääsulakkeiden kooksi jo vaikka mit181723