Missing heritability eli näkymätön periytyvyys on yksi evoluutioteorian vakavimmista ongelmista. Se perustuu tieteelliseen faktaan, jonka mukaan yksittäiset muutokset (mutaatiot) genomissa eivät korreloi perinnöllisten sairauksien, käyttäytymisen tai muiden periytyvien ominaisuuksien kanssa.
Evolutionistit eivät kykene ratkaisemaan näkymättömän periytyvyyden ongelmaa, koska vakavasti otettavan tieteen havainnot eivät enää tue evoluutioteoriaa. He eivät hyväksy tosiasiaa, että näkymätön periytyvyys on ratkaistavissa ainoastaan tuomalla epigeneettiset mekanismit osaksi heidän teoriaansa. Ja se taas johtaisi koko evoluutioteorian kaatumiseen, koska epigeneettiset mekanismit eivät lisää biologista informaatiota. Ne mahdollistavat vain tehokkaan muuntelupotentiaalin kaikissa eliötyypeissä, erityisesti kasveissa, joiden DNA:sta n. 95% on epigeneettisesti vaimennettua ja siis käytettävissä variaatioihin.
On tieteellinen fakta, että ihmisen DNA:ssa tunnetaan n. 200 000 sairautta aiheuttavaa geenivirhettä (todellisuudessa syyt siis pääasiassa epigeneettiset) ja joka vuosi havaitaan n. 10 000 uutta. Joka sukupolvi tuo 150-200 uutta mutaatiota, eli genomista virhettä. Valtaosa (86%), jopa evoluutiobiologian tutkimuksen mukaan, näistä mutaatioista on tapahtunut viimeisen 5000 vuoden aikana. Nämä tosiasiat viittaavat siihen, että 6000 vuotta sitten ihmisen genomi on ollut virheetön. On helppo päätellä, että virheetön genomi on luotu virheettömäksi, kunnes ihmisille on tapahtunut jotain,mikä on alkanut rappeuttaa genomia.
Näkymättömän periytyvyyden ratkaisemiseksi kannattaa lukea esim. seuraava tieteellinen julkaisu, joka auttaa ymmärtämään, että geenisekvenssit eivät sanele eliön periytyviä ominaisuuksia. Eliöt eivät kehity, ne ainoastaan varioituvat. Varioituminen johtaa genomin rappeutumiseen. Evoluutiolle ei ole olemassa mekanismia.
https://humgenomics.biomedcentral.com/articles/10.1186/s40246-015-0041-3
Lisää luettavaa löytyy hakusanoilla:
epigenetic reprogramming embryonic stem cell sperm mirnas
Näkymätön periytyvyys - Evolutionistit vaikenevat
6
174
Vastaukset
- Epiphaniuseikirj
"Valtaosa (86%), jopa evoluutiobiologian tutkimuksen mukaan, näistä mutaatioista on tapahtunut viimeisen 5000 vuoden aikana."
Lähteitä tähän?Tuo tutkimus siis kertoo todellisuudessa siitä miten geneettinen monimuotoisuus on kasvanut ihmispopulaation kasvun myötä, ihan odotetusti. Lauseet jotka hörhö on taas lueskellut kieroon ovat tutkimuksessa seuraavat:
"Of 1.15 million single-nucleotide variants found among more than 15,000 protein-encoding genes, 73% in arose the past 5,000 years, the researchers report.
On average, 164,688 of the variants — roughly 14% — were potentially harmful, and of those, 86% arose in the past 5,000 years. “There’s so many of [variants] that exist that some of them have to contribute to disease,” says Akey"
http://www.nature.com/news/past-5-000-years-prolific-for-changes-to-human-genome-1.11912
Valtaosa mutaatioista on siis neutraaleja tai hyödyllisiä, potentiaalisesti haitallisia on vain 14%. Tutkimuksessa vielä korostetaan miten siinä etsittiin nimenomaan myös harvinaisia mutaatioita, eli noista luvuista ei voi vetää johtopäätöksiä siitä miten yleisiä nuo potentiaalisesti haitalliset ovat populaatiossa.
Yleisistä hyödyllisistä mutaatioista esimerkkinä vaikka useat vaihtoehtoiset aikuisiän laktoositoleranssin mahdollistavat mutaatiot, joka on ROTille perin kiusallinen esimerkki, koska ROT nosti sen itse esiin, eikä kykene mitenkään kiistämään tosiasioita.
- Jkgjgjhkh
Ja tuotako opetat oppilailedi? Mikset munaton pelkuri vastaa kysymyksiin aikaisemmissa ketjuissasi?
- rakkennusmies
"Eliöt eivät kehity, ne ainoastaan varioituvat."
Mitä eroa on muurahaisella ja koiralla? Onko tässä tapahtunut kehitystä toiminnassa? "näkymätön periytyvyys on ratkaistavissa ainoastaan tuomalla epigeneettiset mekanismit osaksi heidän teoriaansa. Ja se taas johtaisi koko evoluutioteorian kaatumiseen, koska epigeneettiset mekanismit eivät lisää biologista informaatiota."
Hörhö hei, se epigenetiikka on edelleen osa evoluutiota ja evoluutioteoriaa, ja sitä tutkivat edelleen ne samat tutkijat. Sinä et tietäisi edes sen olemassaolosta, jos evoluutiota tutkivat tutkijat eivät olisi siitä kertoneet.
Ja se biologinen informaatio lisääntyy aivan yhtälailla kaikilla sitä muuttavilla mekanismeilla.
Katsopa vaikka täältä miten PZ Myers opettaa (vuodelta 2008) mitä epigenetiikka on ja miten merkittävä sen rooli on:
http://scienceblogs.com/pharyngula/2008/07/22/epigenetics/
PZ Myers on tietysti myös teitä kretupelleja ahkerasti pilkkaava evoluutiobiologi. Jotta älä suotta yritä taas esittää tuota samaa idiotismiasi siitä että te hörhöt olisitte jotenkin onnistuneesti varastaneet yhden biologian osa-alueen itsellenne. Ette ole. Tuo idiotismisi on ihan helvetin noloa.- Fiksu.Kreationisti2
Evoluutioteorian ongelmat eivät kuulu palstan aihepiiriin.
Ilmoitettu poistoon.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1618122Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?1027333Se oli Orpo joka rynni Eagle S -alukselle
Vastoin kaikkia kansainvälisen merenkäynnin sääntöjä. Kunpa olisi ollut purjehtija Harkimo Suomen johdossa silloin. ht37316Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit387235Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta
Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t217108Marinin tuhojen korjaaminen kestää kahdeksan vuotta
Nyt on vasta neljännes mennyt ja ensimmäiset korjausliikkeet saatu liikkeelle. Innokkaimmat olivat odottaneet että jo t856826Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik1126562Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv266373Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa845710Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?475488
