Taas todisteet evoluutiosta

DRHouse

Koska bibbeli on taas vaihteeksi kirjoitellut harhojaan palstalle, pitänee kumota hänen horinansa. Sinälläänhän hänellä on ollut tapana todistella ettei evoluutiota tapahdu sillä että sitä tapahtuu, mutta laitetaan nyt hänen harhansa lopullisesti lepoon.

Tässäpostauksessa käsittelen seitsemää eri evoluutiotapahtumaa, joista osassa tapahtuu makroevoluutota, eli mitä tahansa muutosta lajitasoaal. Myös lajiutuminen on makroevoluutiota. Linkit seuraavassa postauksessa, koska suoli24 on päättänyt ettei niitä voi tähän laittaa.

Case 1: Karhusaari. Karhusaarella tapahtuu evoluutiota reaaliajassa. Paikallisen järven nieriäpopulaatio on jakautumassa kahteen eri päätyyppiin, jotka eroavat ravinnonhankinnaltaan ja kooltaan.

Case 2: Langkavi. Paikallinen gekkolaji on vaihtamassa elinympäristöään metsästä kalkkikiviluoliin. Tämä on johtanut muutoksiin gekon pään muodossa, silmien koossa ja värityksessä.

Case 3: Florida. Paikallinen anolisliskolaji risteytyi toisen, uudislajin kanssa ja tuloksena on erilaisia sopeutumia korrkeammalla puissa elämiseen.

Case 4: Laboratorio. Hiiva on kehittynyt siten että sen solut ovat suurempia ja normaalisti yksisoluinen kanta kehittyi monisoluiseksi.

Case 5: Sveitsi. Paikallinen kolmipiikkipopulaatio on kehittynyt kahteen päätyyppiin, joista toinen elää järvessä, toinen siihen laskevissa joissa.

Case 6: Trinidad. Miljoonakalojen on havaittu muuttavan lisääntymiskäyttäytymistään uuden elinympäristön myötä, kasvavan kokoa ja tulevan myöhemmin sukukypsiksi.

Nämä 6 tapausta tapahtuvat siis reaaliajassa ja niitä on seurattu sekä laboratoriossa että luonnossa. Makroevoluutio on näin ollen tieteellisesti ja sen metodein varmistettu tapahtuma ja sen kieltäminen on sama kuin kieltäisi vallitsevan todellisuuden. Bibbeli voi toki niin tehdä, mutta se ei ole osoitus todisteiden heikkoudesta, vaan bibbeli ymmärryksen puutteesta, kyvyttömyydestä myöntää olevan väärässä ja itsenindoktrinaatiosta. Ja vielä kerran:

EPIGENETIIKKA ON OSA EVOLUUTIOTA!

8

113

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • DRHouse

      Ja linkit:

      (1) http://sciencenordic.com/evolution-real-time-bear-island

      (2) http://reptileapartment.com/reptile-evolution-the-langkawi-bent-toed-gecko/

      (3) http://www.the-scientist.com/?articles.view/articleNo/41309/title/Rapid-Evolution-in-Real-Time/

      (4) http://www.nature.com/nature/journal/v517/n7536/full/517531d.html

      (5) http://www.dailymail.co.uk/sciencetech/article-3471087/Watching-evolution-REAL-TIME-Scientists-observe-sticklebacks-breeding-separate-species-eyes.html

      (6) http://discovermagazine.com/2015/march/19-life-in-the-fast-lane

      Nyt sinulle bibbeli on todistettu evoluution tapahtuvan reaalimaailmassa aivan tieteellisen metodologian mukaisten havaintojen ja tutkimusten avulla. Voit toki muuta väittää, mutta se että sinä yrität vailla perusteita olevalla mielipiteelläsi kumota nämä on lähinnä osoitus kyvyttömyydestäsi ja itseindoktrinaatiosta. Oliko muuta?

    • Ja seuraavaksi päivystävä hihhuli kertoo, ettei kyseessä ole evoluutio, koska hiiva pysyi hiivana. Siitä pitäisi kehittyä vähintään hiiri.

      • DRHouse

        Jolla on siivet ja puhekyky...


    • Varioituminen ja adaptoituminen ei ole evoluutiota. Ne aiheuttavat vain informaation katoamista. Eliöt varioituvat pääasiassa ravinnon ohjaamina. Hyvä esimerkki on Italian seinälisko, joka parissa-kolmessa vuosikymmenessä (tod.näk. vieläkin nopeammin) koki merkittäviä muutoksia morfologiassa ravintotyypin vaihdoksen takia. Tutkijat eivät löytäneet merkittäviä geenisekvenssimuutoksia.

      Adaptoituminen osoittaa, että suunnitellut mekanismit toimivat.

      • DRHouse

        Selittelehän lisää. Lajiutuminen on biologiassa määritelty makroevoluutioksi. Muuten milloinkas vastaat että miksi haluat uskoa jumalaan joka älykkäästi suunnittelee parafilioita?


    • Tyypillinen esimerkki evolutionistin "todisteesta"

      Nieriä kehittyi toiseksi nieriäksi, gekko kehittyi toiseksi gekoksi, lisko kehittyi toiseksi liskoksi, hiiva kehittyi toiseksi hiivaksi, kolmipiikki kehittyi toiseksi kolmipiikiksi, miljoonakala kehittyi toiseksi miljoonakalaksi.

      Kyseisillä asioilla ei ole mitään tekemistä evoluution kanssa, vaan kyse on vain lajinsisäisestä muuntelusta, joka kuuluu kreationismiin.

      "Alussa loi Jumala taivaan ja maan" (1.Moos.1:1)

      • DRHouse

        Niin, kun kretu itse saa määritellä evoluution miten mielii, niin eihän silloin todisteet lajiutumisesta joka on makroevoluutiota vaikuta... Huomataan myös etteivät kretut tajua biologiastakaan mitään.


      • Mark, hyväksytkö baramiinihypoteesin?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla

      "älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen
      Maailman menoa
      36
      3190
    2. Venezuela on hyvä esimerkki vasemmistolaisten pahuudesta

      Jokainen tietää, että Venezuelassa on pitkään ollut Chavezin ja Maduron vasemmistohallinto. Maan talous on romuttunut,
      Maailman menoa
      63
      2622
    3. Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta

      Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään
      Maailman menoa
      64
      2443
    4. Ei tule uni

      Kuten epäilin. Onneksi viime yön sain ihan hyvin nukutuksi. Tiesin kyllä, ettei tästä mitään tänään tule.
      Ikävä
      62
      1338
    5. Miksi juuri Venezuela?

      Kaikista maailman valtioista Trump otti silmätikukseen Venezuelan. Mutta minkä ihmeen takia? Kyseessä on kuitenkin vähäp
      Maailman menoa
      303
      1263
    6. Toivon sulle silti hyvää

      Väärinkäsityksiä tapahtuu, mutta nyt on uusi vuosi ja uudet kujeet.
      Ikävä
      41
      1016
    7. Tiedän, että olet luonnevikainen

      Haluaisin vain todeta olleeni väärässä tässä asiassa.
      Ikävä
      42
      997
    8. Jos mies olet oikeasti...?

      Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh
      Ikävä
      101
      992
    9. Pitäisikö meidän

      Sitten nähdä ilman että siitä tehdään ongelmaa?
      Ikävä
      80
      971
    10. Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?

      Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?
      Maailman menoa
      2
      968
    Aihe