ABORTTI

Minä

Onko abortti raamatun mukaan synti?
sama asia kuin murha??

7

426

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • neri

      ...sillä eihän raamatun aikaan koko aborttikäsitystä ollut,joten miten se voisi olla? abortti on takapuolesta koko homma ja oksettavaa,jos sitä käytetään ns ehkäisykeinona oman huolimattomuuden vuoksi!pettänyt ehkäisy,raiskaus yms on asia erikseen. on kuitenkin parempi ja pienempi synti abortoida se alkeellinen solumöykky,kuin saattaa tähän maailmaan enää yhtään enempää ei-toivottuja lapsia!abortti on omantunnon,ei raamatun kysymys:)

    • Neea

      Abortti on synti..ja myös murha!!lapsi on kerrinnyt päästä jo alkuun ennenkuin abortti yleensä tehdää!!

      • neri

        ...oletko vielä samaa mieltä,jos tautinen narkomaani tai pedofiili raiskaa aikanaa mahdollisen tyttäresi,joka esim. 13 tai 14 vuotiaana tulee tapauksesta raskaaksi...etkö antaisi tehdä aborttia silloinkaan? Jos et,niin luulempa,että lastensuojeluviranomaisilla on hyvä syy pakkohuostaanottaa lapsesi!!


      • Jaaggae

        Ei se minusta murha ole ja vaikka olisikin ei paljoa liikuta.


      • Typhon

        Lasta ei ole olemassa ennen kahdeksatta raskauskuukautta. Sitä ennen on vain sikiö, joka ei tiedosta, ei ole.

        Yhtä hyvin voisit mennä rankaisemaan itseäsi, koska olet varmasti kävellyt nurmikolla. Nurmikko on kasvillisuutta, yhtä elävää ja tiedostavaa kuin keskeneräinen sikiökin.

        Olisiko mielestäsi parempi, että lapsi syntyy "perheeseen", jossa ei ole varaa lapseen? Lapsi saa huonon kodin, jossa ei tästä pidetä huolta ollenkaan. Kaikki abortin hakijat ovat nimenomaan tällaisia perheitä, jotka ovat tulleet raskaaksi vahingossa ja joilla ei ole varaa lapseen.

        Mielummin ottaa takapakkia ja olla antamatta huonoa elämää syntymättömälle lapselle.


      • utu

        Neea on nyt hyvä ja yrittää ymmärtää:
        Olisiko oikein, jos maailmaan olisi syntynyt lapsi, jota en voisi rakastaa? Olisiko se kenenkään kannalta oikein? Jos en olisi tehnyt aborttia, olisi minulla nyt 2 1/2 vuotias lapsi ja olen nyt juuri täyttänyt 17. Hän sai alkunsa, kun minua vainonnut saasta raiskasi minut väkivaltaisesti. Vihaan ikuisesti sitä miestä, ja myös itseäni. Minulla on surujuhla lapselleni sydämessäni joka päivä, vaikka tiedän, etten olisi voinut rakastaa häntä. Jos hän olisi vähänkään muistuttanut isäänsä, en tiedä mitä olisin tehnyt. Lapsi ei olisi saanut tasapainoista lapsuutta ja rakastavia vanhempia ja hänestä olisi mahdollisesti kasvanut samanlainen raiskaaja kuin isästään tai sitten muuten vain tasapainoton aikuinen. Haluaisitko sinä tällaisia lapsia maailmaan?
        Raiskaus ja abortti täytyy itse kokea ennen kuin voi ymmärtää sitä kärsimystä. Ennen kuin voi arvostella ja syyttää. Minusta tuntuu pahalta joka päivä, vaikka tiedän tehneeni oikein. Onko sinun pakko kääntää veistä haavassa ja vielä ripotella siihen suolaa vaikka et tiedä asiasta mitään??


    • Minä

      teki just vähän aikaa sitten abortin(vasta 15v.)
      Mun mielestä teki ihan oikein.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oulaisten vaalit, hyvä alku mutta lisää toimenpiteitä tarvitaan.

      Hallituksen toimet rikollisuutta vastaan alkavat tuottaa tulosta. Puolueväriin katsomatta demokratian valtaa ja perustus
      Oulainen
      3
      3966
    2. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      87
      2032
    3. Jos tapaisimme uudelleen?

      niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J
      Ikävä
      50
      846
    4. Hän on niin

      Hyvännäköinen. Vaikea vastustaa
      Ikävä
      47
      764
    5. Mies pyysi rahaa

      Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?
      Ikävä
      184
      728
    6. Mites nyt suu pannaan

      Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va
      Sysmä
      34
      728
    7. Nähdäänkö ensi viikolla

      paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.
      Ikävä
      35
      712
    8. Taas Lieksassa tyritty

      Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke
      Lieksa
      119
      705
    9. 35
      664
    10. Miksi tuota ei saada karkotettua Suomesta?

      Sillä näkyy olevan ilmeinen suojaväri. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/6af3161b-4cdc-4ca7-b6cd-1e745efd1a97
      Maailman menoa
      127
      648
    Aihe